Domů    
Jak se testuje odolnost vůči vodě a prachu?
Pavel Šmejkal 3.5.2016

https://www.youtube.com/watch?v=kCHL-4ZJMLI

Nové telefony z řady Samsung Galaxy jsou špičkou na trhu v mnoha ohledech. Mohou se pochlubit nejen skvělým designem, kvalitním displejem a špičkovým fotoaparátem, ale i vysokou odolností vůči prachu a vodě.

Splňují certifikaci krytí IP68. Inženýři Suk Chul Park a Jong Min Choi, kteří se podíleli na vývoji smartphonů, vysvětlují, co všechno stojí za vysokou odolností telefonů.

Co se stane, když se do mobilního telefonu dostane voda?

Choi: Pokud přijde telefon do styku s vodou, tekutina se dostane do těla, poškodí zpravidla hardware a způsobí elektrické zkraty. Galaxy S7 edge a S7 jsou ale vyrobeny ze speciálních materiálů, které je před vodou chrání, takže je můžete používat i ve vlhkém prostředí.

Jak se odlišují od ostatních odolných telefonů?

Park: Většina ostatních smartphonů, které jsou vybaveny ochranou proti prachu a vodě, má silnější kryty s nevzhledným designem. Tomu jsme se u Galaxy S7 edge a S7 chtěli vyhnout. Vyvinuli jsme proto ultra tenkou ochrannou vrstvu, která se přizpůsobí liniím telefonů a nenaruší tak jejich elegantní vzhled.

Je možné telefony používat pod vodou?

Choi: Galaxy S7 edge i S7 mají certifikaci krytí IP68, což je nejvyšší možný stupeň odolnosti elektronických přístrojů. Lze je dokonce ponořit do vody do hloubky 1,5 metru až na 30 minut. Telefon by ale neměl být vystaven jiným tekutinám, než je čistá voda. Zároveň nedoporučujeme používat telefon ve větších hloubkách.

Jaké technologie jste použili?

Choi: Pro začátek jsme se zaměřili na to, aby byly proti vodě a prachu odolné nejnáchylnější součástky. Pro často používané díly, například USB port nebo sluchátkový konektor, jsme zvolili nekorodující materiály jako nikl a platina, abychom neohrozili jejich funkčnost.

Dalším bodem bylo využití speciálního elastického materiálu pro utěsnění spojů. Při montáži jednotlivých částí, jako je USB port, sluchátkový konektor nebo slot na SIM kartu, se totiž musí nechat malá mezera.

K utěsnění těchto mezer jsme použili speciální materiál podobný silikonu, abychom zabránili zatékání vody do telefonu.

Jaké problémy z hlediska vývoje jste museli při výrobě řešit?

Choi: Pravděpodobně největší výzvou bylo nalezení správného materiálu pro utěsnění spojů. Potřebovali jsme takový materiál, který je dostatečně účinný v odpuzování vody, ale také dostatečně flexibilní, aby jako těsnění fungoval.

Také jsme potřebovali, aby šel snadno odstranit a zařízení se tak dalo opravovat. Současně neměl podléhat změnám teploty a vlhkosti. Nalezení správných materiálů tak bylo založeno na skutečně velkém počtu testů, a ne vždy úspěšných.

Park: Museli jsme se vypořádat i se skutečností, že ochrana proti vniknutí vody a prachu do zařízení se musela vtěsnat do omezeného prostoru, aby nedošlo ke zvětšení tenkého profilu zařízení.

Zejména Galaxy S7 edge má extrémně úzký profil a zakřivený displej, což znemožňuje použití voděodolné pásky kolem okrajů. Abychom zachovali a podtrhli zakřivení displeje, potřebovali jsme zvolit odlišný přístup.

Změnili jsme materiál i umístění voděodolné pásky. Zároveň jsme použili kapalný materiál pro utěsnění spojů v zakřivených částech a pro propojení s částmi, které chrání páska. I samotný zakřivený displej je vyrobený z voděodolného materiálu.

Co bylo potřeba udělat, aby odolnost proti prachu a vodě neměla negativní vliv na estetický vzhled telefonů?

Park: Díky vlastnímu výzkumu jsme byli schopni využít ultratenkou voděodolnou pásku, která poskytuje vysokou úroveň krytí proti vodě a prachu. Také jsme vyvinuli speciální tmel, který chrání před vniknutím vody do plochých i zakřivených částí zařízení.

Použili jsme i speciální technologii propojení, abychom utěsnili prostor mezi kovovým rámem přístroje a plastovými díly pro umístění antény. To nahrazuje dosavadní metodu umělé pryskyřice, která se používala v předchozích zařízeních.

Na ochranu exponovaných částí přístroje před vlhkostí jsme zvolili také nátěr odolný proti korozi a erozi.

Jaký byl pro vás osobně nejvýznamnější okamžik během vývoje?

Park: Při prvních zkouškách odolnosti proti vodě a prachu jsme mnohem častěji selhali, než uspěli. Lidé z téměř všech oddělení sledovali naše testy, takže to bylo velmi náročné. Někteří kolegové byli v počátcích lehce skeptičtí ohledně vývoje funkce, díky které by byl telefon prachu a vodě odolný.

Jak ale přicházely dílčí úspěchy při testování, tak se situace otočila a výsledkem je certifikace krytí IP68.

Choi: Provedli jsme tolik experimentů s tolika materiály, až se nám o nich v noci zdálo! Bylo zřejmé, že zajistit odolnost tak unikátního zařízení jako Galaxy S7 bude těžké. Všichni jsme však chtěli takovou výzvu podstoupit.

Když Samsung představil telefony veřejnosti, bylo naplňující vidět tak nadšenou odezvu na jejich odolnosti proti vodě a prachu.

Související články
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidnatější metropole, Šanghaj, se za poslední století propadla o více než tři metry… K tomuto závěru došel tým čínských odborníků po detailním prozkoumání 82 měst, včetně […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul oxidu uhličitého než v roce 1750. A jak se oxid uhličitý hromadí v atmosféře, zachycuje stále více tepla, což […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz