https://www.youtube.com/watch?v=ZKIcYk7E9lU
Je ohebná, levná a takřka nehořlavá. Vydrží několik tisíc cyklů nabití a má dlouhou životnost. Vědci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii vynalezli první aluminium-iontovou baterii, která je schopna se nabít za 1 minutu.
Lithiové baterie, které se dnes používají téměř ve všech elektronických zařízeních, od náramkových hodinek po letadla, úspěšně vyhrály nad alkalickými bateriemi. Nedaří se jim však držet krok s energeticky náročnými přístroji, hlavně s notebooky a mobilními telefony.
Velkou nevýhodou lithiových baterií je poměrně snadná vznětlivost, což je důvodem, proč letecké společnosti zakázaly převoz většího množství baterií na palubách letadel.
Odborníci z Kalifornie teď vyvinuli nový typ akumulátoru, jehož hlavní složkou je hliník a grafit, a na rozdíl od lithiových baterií nepoškozují životní prostředí.
Zázračná baterie
Aluminium-iontová baterie se skládá z negativně nabité hliníkové anody a pozitivně nabité katody vytvořené z grafitové pěny. Na použití grafitu přišli vědci úplnou náhodou, když zkoušeli různé materiály.
Výhoda obou materiálů je hlavně v tom, že jsou levné. Hliník navíc disponuje i vysokou nabíjecí kapacitou a dlouhou životností.
Článek vzniklý kombinací těchto prvků dokáže vydržet až 7500 cyklů nabití na rozdíl od lithiových baterií s výdrží kolem 1000 cyklů a alkalických, které končí už po 100 cyklech nabití.
VÍCE SE DOZVÍTE ZA DVA DNY, KDY VYCHÁZÍ DALŠÍ 21. STOLETÍ!