Jak fungují města?

Více než polovina světové populace žije ve velkých městech, toto číslo by se mělo do roku 2050 dokonce zvýšit až na dvě třetiny. Tato situace vytváří obrovský tlak na infrastrukturu každého města, aby byla vůbec schopna zabezpečit rostoucí populaci. Bez zcela běžných věcí, jako je pitná voda ve sprše, na záchodě nebo v kuchyni, nakupování potravin z druhého konce světa v obchodech kolem nás, autobusy, tramvaje, metro vlaky, které nás přepraví doprán a zpět, bez elektřiny, která rozsvítí světla v domě, bez tepla, které sálá z radiátorů, nebo bez každodenního uklízení odpadků si neumíme současný život představit.

Naše města jsou takový obrovský komplex živých organismů, a stejně jako lidské tělo, i naše města spoléhají na své životně důležité orgány – na svou infrastrukturu, která se skládá zejména z dopravní infrastruktury, kam spadají například stavby pozemních komunikací, drah, vodních cest, letišť a s nimi souvisejících zařízení; z technické infrastruktury, kde najdeme vedení a stavby a s nimi provozně související zařízení technického vybavení, například vodovody, vodojemy, kanalizace, čistírny odpadních vod, stavby a zařízení pro nakládání s odpady, trafostanice, energetické vedení, komunikační vedení veřejné komunikační sítě a elektronické komunikační zařízení veřejné komunikační sítě; z občanské infrastruktury, kterou tvoří stavby, zařízení a pozemky sloužící například pro vzdělávání a výchovu, sociální služby a péči o rodiny, zdravotní služby, kulturu, veřejnou správu, ochranu obyvatelstva;  veřejné prostranství, zřizované nebo užívané ve veřejném zájmu.

Význam infrastruktury nespočívá jen v jejím zřízení, ale především v její správě, údržbě a neustálém rozvoji, do kterého nás nutí stále větší počty obyvatel a s tím spojené nárůsty počtu aut, objemu odpadu, větší kapacity energií. Správa a rozvoj infrastruktury je nejen technicky náročným úkolem, ale především ekonomicky nákladným projektem. Stačí si vzpomenout na pražský tunel Blanka, o jehož významu nikdo nepochybuje, ale investice v řádech desítek miliard korun nechávají v klidu málokoho. Jenom náklady na údržbu a opravy dopravní infrastruktury v tuzemsku obecně představují ročně 29 miliard korun. Jde přitom jen o minimální částku, kterou je nutné investovat, aby postupně neklesala kvalita silniční sítě, která má dlouhodobě sestupnou tendenci. V ideálním případě by bylo třeba investovat 43 miliard korun ročně. A co náklady na další části infrastruktury? Kde vzít prostředky na jejich údržbu?

Pokud naše města mají i nadále fungovat je třeba nejen finančních prostředků, ale především nových a odvážných řešení. A právě těmto řešením se věnuje dokumentární seriál Jak fungují města, který můžete sledovat od 6. ledna 2014 na Viasat Explorer. Seriál se v každém díle zaměří na jednu část infrastruktury a představí důmyslné technické pokroky, které umožňují městům dál fungovat – od solárních farem v Barceloně, až po prodloužené londýnské metro a hledání nových zdrojů energie v Las Vegas.

Rubriky:  Architektura
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce

Související články

Krkonoše se dočkají nových útulen. Připravili je studenti ČVUT

Krkonoše se dočkají nových útulen....

Vánice nebo náhlý déšť už návštěvníky Krkonoš nezaskočí, skrýš...
Nová dominanta nad Stockholmem

Nová dominanta nad Stockholmem

Švédská metropole se dočkala své nové nejvyšší budovy. Přímo v centru...
Katedrála v Chartres: aplikovaná věda v období gotiky

Katedrála v Chartres: aplikovaná...

Řekne-li se katedrála Notre-Dame, každý si vybaví Paříž a hrbatého zvoníka...
Co všechno zažila fasáda Národního muzea v Praze?

Co všechno zažila fasáda...

Historická budova Národního muzea se stala od konce 19. století dominantou...
Nové výhledy na Prahu? Unikátní rozhledna Doubravka se dnes otevře návštěvníkům

Nové výhledy na Prahu? Unikátní...

Metropole má první veřejně přístupnou rozhlednu od dokončení Žižkovského...
Hlavy prezidentů v Černých horách

Hlavy prezidentů v Černých horách

Hlavy čtyř amerických prezidentů vytesané do skály se staly jedním ze...
Moderna: Architektonický skok do současnosti

Moderna: Architektonický skok do...

Dvacáté století bylo érou vědy, techniky, světových válek, totalitních...
Dřevěný mrakodrap? Japonská firma takový navrhla.

Dřevěný mrakodrap? Japonská firma...

V Tokiu plánují vystavět mrakodrap, což by nebylo nic neobvyklého....
Alhambra: Perla vsazená do smaragdu

Alhambra: Perla vsazená do smaragdu

Památky civilizace muslimského okruhu jsou obvykle k vidění v Asii...
Prales v Guatemale odhalil mayské stavby

Prales v Guatemale odhalil...

Mezinárodní tým odborníků zaznamenal velký úspěch, když se mu...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co když přestanou zabírat léky na kapavku?

Co když přestanou zabírat léky...

Jako všechny organismy, i bakterie se vyvíjejí. Antibiotika, která byla ještě v minulé...
Jak zachránit život? Zeptejte se těchto mazlíčků!

Jak zachránit život? Zeptejte se...

Možná máte psa, možná kočku, křečka nebo jiné zvíře. Nejspíše...
Dějiny mikroskopu: Galileovo očko zvětšovalo 30krát

Dějiny mikroskopu: Galileovo očko...

„Vidíš něco?“ ptá se napjatě Zacharias Janssen svého otce Hanse. I když se...
Kozy na stromech: Šplhají téměř lépe, než opice!

Kozy na stromech: Šplhají téměř...

Strom, plný libozvučně zpívajících ptáků není nic neobvyklého a potěší...
VIDEO: TOP 5 velkých, ale zvláštních sběratelů

VIDEO: TOP 5 velkých, ale...

Sbíráte něco? Zátky, plechovky, poštovní známky? To zní jako vcelku...
Utekl Stede Bonnet na moře kvůli hašteřivé manželce?

Utekl Stede Bonnet na moře kvůli...

„Už toho mám dost,“ bouchne do stolu majitel plantáží na Barbadosu Stede...
Středověký mor mohl doputovat až do subsaharské Afriky!

Středověký mor mohl doputovat až...

Ve 14. století zasáhla morová rána v Evropě a Asii na 200 miliónů lidí. Až...
VIDEO: Jak dlouho přežijete na jednotlivých planetách?

VIDEO: Jak dlouho přežijete na...

Už dlouho zkoumáme to, jestli je možné žít na nějaké jiné...
Bitva u Breitenfeldu: Vyhrál ji Lev ze severu s hrstkou ubožáků?

Bitva u Breitenfeldu: Vyhrál ji Lev...

„To není pravda!“ reaguje Albrecht z Valdštejna, toho času bývalý vrchní velitel...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.