Domů    
Náboj z nového děla létá pětkrát rychleji než zvuk!
Pavel Šmejkal
od Pavel Šmejkal 29.3.2011

Jak už to tak bývá, jedny z největších pokroků dělá věda ve vojenské oblasti. Výrazný technologický úspěch nyní zaznamenalo americké námořnictvo. To totiž úspěšně vyzkoušelo elektromagnetické dělo, které dokáže vyslat projektily pětkrát rychleji, než se šíří zvuk..

Zatímco střela z klasického kanonu získává svou energii jednorázově, elektromagnetické dělo pracuje trošku jinak. Náboj je postupně elektromagnetickým polem urychlován během celé své cesty hlavní, takže výsledná rychlost je přímo drtivá.

Pro představu, normální střela letí rychlostí okolo 2 500 kilometrů v hodině. Rychlost projektilu z nového děla je dvojnásobná. A plány amerických vojenských technologů jdou ještě dál. Již nyní jsou naplánovány zkoušky, při kterých by vystřelený náboj mohl dosáhnout rychlosti převyšující 20 000 kilometrů za hodinu!

Dostřel? 200 kilometrů!

Myšlenka elektromagnetického děla není úplně nová. Díla žánru sci-fi se takovými zbraněmi jen hemží a k prvním experimentům s nimi došlo kupodivu již před první světovou válkou. Za otce elektromagnetického kanonu lze pokládat norského vědce Kristiana Birkelanda.

reklama

Ten dokonce takové dělo sestrojil a posléze z něj i vystřelil, nicméně přesto, že projektil zasáhl cíl, dělo se při výstřelu rozpadlo, a tak Birkeland od dalších pokusů upustil.

Nové americké dělo připomíná spojené kolejnice. Právě mezi ně je umístěn náboj. Ten odpálí velmi silný elektrický impuls, takže síla výstřelu dosáhne 33 megajoulů. Jediný megajoul přitom vznikne při nárazu automobilu o váze jedné tuny do zdi.

Projektil z takového děla je schopen zasáhnout místo vzdálené až 200 kilometrů, tedy desetkrát více než doletí náboj z „obyčejného děla“. Railgun, tedy železniční zbraň, jak se novému kanonu přezdívá, by měl být schopen kadence 12 střel za minutu. .

Bojové nasazení děla se blíží

Taková elektromagnetická zbraň skýtá pro svého majitele řadu výhod. Nejedná se jen o daleký dostřel, i když s přesností to zatím nebude příliš slavné. Vzhledem ke své rychlosti dokáže projektil zničit svůj cíl jen díky své kinetické energii.

reklama

To by v praxi znamenalo, že bojová plavidla vybavená touto novou zbraní by nemusela s sebou vozit žádné trhaviny. Ty jednak zabírají místo a navíc samozřejmě vždy znamenají určité riziko výbuchu.

Vzhledem k tomu, že testy nové superzbraně probíhají úspěšně, se americké námořnictvo již těší na její zařazení do výzbroje.

„Poslední testy této moderní technologie přibližují její uplatnění na otevřeném moři,“ podotkl kontraadmirál Nevin Carr.

Dočkáme se někdy jejího využití i mimo armádní oblast? Snad ano. Třeba při vysílání raket do vesmíru. Zde je ovšem vše zatím jen v hrubých obrysech. Například rozjezdová dráha by musela být dlouhá několik kilometrů, takže starty kosmických plavidel na elektromagnetické bázi zůstávají zatím jen hudbou budoucnosti. .

Nacistické zázračné zbraně

Byl začátek roku 1945, nacistická vojska ustupovala na všech frontách, Adolf Hitler však stále věřil ve své konečné vítězství. Jeho víra byla opřena o poněkud zatemnělou mysl a také o tzv. zázračné zbraně.

Letounové střely V-1, rakety V-2, dalekonosné kanóny V-3, proudová letadla, to vše mělo zvrátit průběh války.

Němečtí vědci experimentovali i s jinými záležitostmi. Například s větrným dělem, které by silným proudem vzduchu poškozovalo spojenecká letadla. Stejný účel měl mít i vířivý kanón, který měl vytvářet umělá tornáda.

reklama

V nacistickém Německu probíhaly i pokusy se zbraněmi pracujícími na bázi zvukových vln. *Vývoj zvukových zbraní ovšem do konce dotáhli až Sověti a Američané.

Martin Janda

reklama
Související články
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentovi Saturnu a nyní na počet známých měsíců vede 92:83. Dosud neznámé měsíce byly objeveny pomocí pozemských teleskopů umístěných na Havaji a v Chile v loňském a předloňském roce. Nejedná se o […]
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné dokumentární sérii, kterou uvede Viasat Nature, se seznámíte s největšími, nejrychlejšími a nejvzácnějšími zvířaty žijícími na starém kontinentu. Setkáte se s největším evropským dravcem, kterým […]
Pátrání po ztraceném miniaturním zdroji radioaktivního césia 137 dokázalo v uplynulých dnech vytížit úřady a záchranné složky v západní Austrálii. Zdroj nebezpečného beta a gama záření se po intenzivním nasazení záchranářů a hasičů a speciálních přístrojů nakonec našel, ale alarmující incident bude i nadále vzbuzovat řadu otázek. Na vývoji řešení, které by pomohlo záchranářům v […]
Svět nebude v blízké budoucnosti bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, ale zároveň se bude potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 poptávka podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence několikanásobně vzroste a vytvoří se deficit 1,8 megatun ročně. Tomuto problému by se podle ředitele výzkumu Toyoty Motor Corporation Gilla […]
Pomocí malé skřínky byl schopen manévrovat modelem lodičky, a to bez jakéhokoliv viditelného spojení. Vědecké kouzlo, které Nikola Tesla předvedl v Madison Square Garden vyvolalo senzaci. Jeho bezdrátové ambice ale byly mnohem větší. Nadšený profesor představoval druhákům pokrokový přístroj. Grammovo dynamo, které si nechal na Polytechnickou školu ve Štýrském Hradci v Rakousku přivézt až z Paříže, bylo vybaveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz