Domů     Vesmír
Žijeme uvnitř černé díry?
21.stoleti
od 21.stoleti 19.11.2010

Kde se vzal vesmír, jak v něm fungují jeho zákonitosti – to jsou otázky, které mnoha lidem nedají spát, ač je jasné, že odpověď na ně jen těžko dostanou. Polský fyzik Nikodem Popławski nyní přichází s odvážným tvrzením: Náš vesmír může existovat uvnitř černé díry.

Kde se vzal vesmír, jak v něm fungují jeho zákonitosti – to jsou otázky, které mnoha lidem nedají spát, ač je jasné, že odpověď na ně jen těžko dostanou. Polský fyzik Nikodem Popławski nyní přichází s odvážným tvrzením: Náš vesmír může existovat uvnitř černé díry.

Nikodem Popławski je mladý vědec (*1975), který se zabývá teoretickou fyzikou a kosmologií. V současné době působí na známé Bloominghtonské univerzitě (Indiana University). Ve vědeckém světě se stal známým díky svým odvážným hypotézám, které ovšem nebývají pouhým střílením od boku.

Mosty do dalších světů
Černá díra ve vesmíru v sobě skrývá cosi tajemného. Byla teoreticky předpovězena v obecné teorii relativity, publikované v roce 1915 Albertem Einsteinem. Jedná se o tak hmotný objekt, že cokoliv, co se dostane do jeho gravitačního dosahu, je navždy v pasti. Gravitace černé díry je natolik silná, že jí neunikne dokonce ani světlo.
Popławski se nyní zaměřil na pohyb částic uvnitř černé díry. Ve své analýze pak došel k závěru, že taková nenápadná černá díra do sebe může vcucnout celý vesmír. „To by mohlo znamenat, že i náš vesmír by mohl existovat uvnitř černé díry,“ podotýká Popławski. „Je možné, že černé díry v centru Mléčné dráhy a dalších galaxií jsou mosty do jiných světů,“ nadhazuje vědec další troufalou myšlenku.

Jak si to ověřit?
Popławski v mnohém vycházel z díla geniálního fyzika Alberta Einsteina, ovšem v některých otázkách s ním nesouhlasí. Zatímco Einstein předpokládal, že v centru černé díry existuje gravitační singularita, kde jsou gravitační síla i zakřivení časoprostoru nekonečné, Popławski to vidí trochu jinak. Podle něj časoprostor spíše péruje, přičemž na něj tlačí či jej uvolňuje hmota. Tím vzniká reakce na sílu černé díry v podobě zakřivení časoprostoru. „To ve svých důsledcích mohlo vést k existenci vesmíru, jak jej známe,“ říká Popławski.
Je nanejvýš pravděpodobné, že Popławského hypotézu si nebudou moci ověřit ani naši prapravnuci. I když polský vědec jistou možnost nabízí. Pokud bychom byli skutečně uvnitř otáčející se černé díry, což je jistě zajímavá představa, mohli bychom být schopni změřit konkrétní směr této rotace. „Mimochodem, tato rotace by vysvětlovala nerovnováhu mezi hmotou a antihmotou ve vesmíru,“ uzavírá Popławski.

Černé díry před Albertem

Představu tělesa tak masivního, že z něho nedokáže uniknout dokonce ani světlo, navrhl anglický geolog John Michell již v roce 1783 v práci zaslané Královské společnosti. V té době již byla newtonovská teorie gravitace a pojem únikové rychlosti dostatečně známé. Michell vypočítal, že těleso s poloměrem 500krát větším, než je poloměr Slunce, a se stejnou hustotou, by mělo na povrchu únikovou rychlost rovnou rychlosti světla, a proto by bylo neviditelné. I když to nepovažoval za pravděpodobné, Michell uvažoval o možnosti, že mnoho takových objektů, které není možné vidět, může ve vesmíru existovat.
V roce 1796 podpořil francouzský matematik Pierre Simon de Laplace stejnou myšlenku v prvním a druhém vydání své knihy Exposition du Systeme du Monde. Tato podpora však zmizela v dalších vydáních. Podobným teoriím bylo v 19. století věnováno minimum pozornosti, protože se předpokládalo, že světlo je vlnění bez hmotnosti, neovlivnitelné gravitací.

reklama
Související články
Galaxie GS-9209 se nachází předlouhých 25 miliard světelných let od Země. Je to jedna z nejvzdálenějších galaxií, které si kdy lidstvo prohlédlo. V jejím středu se nachází supermasivní černá díra, která podle nových pozorování je mohutnější, než se dosud předpokládalo. A právě tato mohutnost brání vzniku nových hvězd. Tým vědců z Edinburské univerzity použil k […]
Aktuální cíl lidstva je jasný – úspěšně stanout na Měsíci, obydlet i Mars. Kromě infrastruktury a techniky je však nutné myslet také na obživu… Je libo salát nebo čínské zelí? Skladba jídelníčku posádek směřujících vstříc dosud neosídleným planetám představuje pro vesmírné agentury výzvu. Byť je skladba potravin vyvážená a na první pohled pestrá, něco jí […]
Mise sondy JUICE k Jupiteru je jedním z nejvýznamnějších projektů naší Evropské kosmické agentury (ESA). Ale jak to tak bývá, žádná kosmická mise se neobejde bez problémů. Aparát, který se na cestu vydal 14. dubna, měl potíže s vysunutím své nejdelší antény. Šestnáct metrů dlouhá anténa RIME (Radar for Icy Moons Explorer) je však už […]
Sondy pro výzkum vnitřních částí Sluneční soustavy si na nedostatek energie obvykle nestěžují. Dopady činnosti Slunce jsou zde natolik intenzivní, že aparátům vypuštěným ze Země stačí rozvinout své solární panely a mohou bez obav plnit své zadané úkoly. Od Marsu dále od Slunce však sluneční svit slábne natolik, že pro pohony sond je třeba hledat […]
Astronomové poprvé zachytili na jednom snímku stín černé díry v centru galaxie Messier 87 (M87) a mohutný výtrysk, který z ní vychází. Pozorování byla pomocí dalekohledů Global Millimetre VLBI Array (GMVA), Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) a Greenland Telescope (GLT). Tento nový snímek pomůže astronomům lépe pochopit, jak mohou výtrysky černých děr vznikat. Většina galaxií […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz