Fenomén. Tento termín naprosto vystihuje aplikaci Facebook, která v poslední době ovládla internet. V současnosti Facebook aktivně využívá 400 000 000 lidí po celém světě a v USA jsou tyto stránky navštěvovanější než vyhledávač Google. Nelze se tedy divit, že se Facebook stává rájem i pro mnohé podvodníky.
O co jde? Především o to, že se na této sociální síti vyrojil nespočet skupin nebo aplikací, které svým důvěřivým uživatelům kradou a posléze zneužívají jejich osobní data. Nejde však jen o to. Členství ve facebookové skupině, která například slibuje svým členům peníze, iPhony nebo SMS zdarma, může šeredně zavirovat počítač. Přesto se stále nachází dostatek naivních a důvěřivých lidí, kteří se do takových skupin vrhají přímo po hlavě. Pokud je uživatel Facebooku k členství ve skupině lákán možností získat mobil, notebook či peníze, jedná se stoprocentně o podvod. Přesto například skupina s názvem „Každý měsíc rozdáváme mezi naše fanoušky 20 000 Kč“ má 135 000 členů.
Terčem reklamy snadno a rychle
Existují ovšem i rafinovanější způsoby, jak oklamat uživatele Facebooku a přijít snadno k penězům. Kdo z nás rád nejezdí na dovolenou? Před nedávnem se na Facebooku objevila na první pohled nevinná skupina „Potřebuji dovolenou“. Tisíce lidí se staly jejími členy. A ti pak najednou byli doslova bombardováni nabídkami na prázdninové pobyty od nejrůznějších cestovních agentur a kanceláří. Je jasné, že autor této skupiny na tom rozhodně nebyl škodný.
Mnoho lidí si stěžuje na to, že je reklama obtěžuje na každém kroku, ale přitom ji vlastně nevědomky sami vyhledávají. Příkladem může být skupina „Změň si barvu pozadí a jiné vlastností Tvého Facebooku !!!“. Vyměnit nastavení Facebooku samozřejmě nejde, ale to si ne každý uvědomuje. Navíc za touto skupinou stojí jistá ne příliš důvěryhodná společnost, proslulá zejména svým spammerstvím.
Blýská se na lepší časy?
Vrcholem arogance a bezcitnosti podvodníků jsou skupiny, které těží z lidského neštěstí. Ničivé zemětřesení na Haiti máme ještě v živé paměti. Krátce po tomto neštěstí se na Facebooku objevilo několik skupin, slibující pomoc postiženým Haiťanům, například „Přidejte se kvůli pomoci občanům HAITY“ (ano, i s tou pravopisnou chybou) nebo „Haiti – za každého člena 10 Kč“. Opět šlo o zneužívání osobních dat, v některých případech měli na svědomí autorství těchto skupin rasisté, kteří pak mohli dát průchod svým zvráceným názorům. Velmi podezřelé jsou i některé skupiny, které slibují svým uživatelům Facebooku, že svým členstvím pomohou komusi těžce nemocnému.
Velkým nebezpečím pro osoby, zaregistrované na Facebooku, jsou různé aplikace, které po instalaci kradou data z počítače. Zde platí jednotlivé pravidlo – používat aplikací co nejméně. Na Facebooku již vznikají společenství, která na podobná nebezpečí upozorňují a aktualizují seznam podvodných stránek a aplikací. A proti podvodníkům lze bojovat i humorem, jak o tom svědčí názvy skupin „Stalker Kačer – Zjisti, kdo z tvých přátel je kačer!“ nebo „Až zde bude 100 000 lidí, stejně nikdo nic nedostane.“
Internetová anketa ze stránek našeho vydavatelství www.rf-hobby.cz
Máte svůj účet na Facebooku?
Ano, ale mezi přáteli mám jen lidi, které osobně znám 30 %
Ano, chci tam mít co nejvíce přátel a členství ve skupinách 12 %
Měl(a) jsem, ale zrušil(a) jsem ho 21 %
Ne, ale uvažuji o jeho zřízení 14 %
Ne a ani jej nechci 23 %
Výběr z podvodných stránek a aplikací na Facebooku
Velký Bratr – zjistěte, kdo si prohlíží Tvůj profil
Změn si barvu pozadí a jiné vlastnosti Tvého Facebooku
Najdi svou lásku nebo kamaráda na Facebooku
Každý měsíc rozdáváme mezi naše fanoušky 20 000 Kč
Stáhni si film, hudbu, videoklip! On-line přístup přímo z Facebooku ZDARMA!
SMS a emaily z Facebooku ZDARMA !
Kdo si prohlíží tvůj profil ► STALKER CATCHER ◄
Stahuj hudbu z Facebooku zadarmo
Staňte se VIP uživateli facebooku
Nebudu Platit 100 Kč měsíčně za používání Facebooku od 9. července 2010!
Každý den dostane jeden náhodný člen 100 EUR