Vesmírné lety astronautů a kosmonautů jsou nemyslitelné bez skafandrů, které mají být zárukou bezpečnosti. V průběhu času vznikly tři odlišné druhy kosmických skafandrů:
1.lehké, které mají kosmičtí cestovatelé během startu a přistání.(dříve je užívali při celém letu)
2.tzv. vycházkové pro pohyb ve volném prostoru po opuštění kabiny
3.expediční, které měli účastníci amerických výprav na povrch Měsíce.
„Skafandr je komplexní zařízení se spoustou funkcí,“ upozorňuje odborník na kosmonautiku, Mgr. Antonín Vítek, CSc. Umožňuje chránit před vakuem, nepřízní teploty a částečně i před okolní radiací.
Historie premiérových předchůdců kosmických skafandrů začíná ve 30. letech 20. století v souvislosti s lety stratosférických balonů. Nutnost spolehlivé ochrany pilotů před nízkým tlakem se výrazně zvýšila s vynálezem proudových letounů. První výškové skafandry pro piloty bývaly pevné a neohebné, takže letce někdy museli do kokpitu doslova vnést.
Současný kosmický skafandr umožňuje volný pohyb a výkon nejrůznějších pracovních činností. Pomáhají v tom moderní pevné a současně pružné materiály.
Pohyblivost by však negativně ovlivňoval vnitřní tlak uvnitř kosmického obleku. Proto je tento tlak pouze třetinový až čtvrtinový oproti normálu a astronauti dýchají čistý kyslík. Kvůli značnému rozdílu teploty na vnější straně skafandru (hlavně mezi stranou osvícenou sluncem a stínem) je skafandr intenzivně izolován a teplota uvnitř se citlivě reguluje.
Malá mezinárodní přehlídka
Ruský vycházkový skafandr Orlan o hmotnosti 110 kg umožňuje osmihodinovou vycházku ve volném kosmickém prostoru a vydrží 12 použití. V červnu 2009 se v kosmu testovala nejnovější verze Orlan MK. Má integrovanou plochou obrazovku, na kterou astronaut dostává instrukce v případě nouzových situací. Teplotu, tlak a složení vzduchu řídí počítač.
Americký skafandr EMU má v základním provedení hmotnost cca 180 kg, existují však i lehčí verze. Lze s ním vyrazit na osmihodinovou „vesmírnou vycházku“; použije se až třicetkrát. Má několik vnějších vrstev, které chrání astronauty před mikrometeority, kosmickým zářením, výkyvy teplot a dalšími vnějšími vlivy. Uvnitř pracuje chladicí systém, který odvádí přebytečnou tělesnou teplotu. Současně je nutné zbavovat vydýchaný vzduch oxidu uhličitého a vodních par a přivádět nový kyslík. Zařízení na regeneraci vzduchu je umístěno na zádech.
První čínský dobyvatel kosmu Čaj Č-jang vystoupil do kosmického prostoru v září 2008 díky originálnímu čínskému skafandru. „Oblek“ měl hmotnost 120 kg a jeho vývoj stál v přepočtu 75 milionů Kč.