Domů     Technika
Internet: Pozor na Kamerun!
21.stoleti 19.3.2010

Většina Čechů samozřejmě ví, že Kamerun leží v Africe, fotbaloví fanoušci znají jeho reprezentační tým, přezdívaný kamerunští lvi. Ale podobně, jako jsou pro soupeře nebezpečné útoky kamerunských fotbalistů, velké riziko se skrývá i na kamerunských internetových stránkách.Většina Čechů samozřejmě ví, že Kamerun leží v Africe, fotbaloví fanoušci znají jeho reprezentační tým, přezdívaný kamerunští lvi. Ale podobně, jako jsou pro soupeře nebezpečné útoky kamerunských fotbalistů, velké riziko se skrývá i na kamerunských internetových stránkách.

Kamerun s doménovou zkratkou cm. předstihl v kategorii nejnebezpečnějších národních domén Hongkong, kterému nechvalné prvenství patřilo ještě v roce 2008. Až 36,7 % webů v kamerunské národní doméně představuje pro návštěvníka bezpečnostní riziko. Vyplývá to ze šetření internetových specialistů ze společnosti McAfee.

Vypadne „o“ a je průšvih

Proč právě Kamerun? Není to vůbec náhoda, doménová zkratka cm. je velmi podobná nejrozšířenější zkratce com. A člověk není tvor neomylný, překlepům se nevyhne. Mnoho internetových podvodníků proto záměrně vytváří adresy založené na tzv. typo-squattingu (překlepovém squattingu) a přesměrovávají neopatrné uživatele na weby, kde jim hrozí stažení dalších nechtěných a pěkně škodlivých programů. Každá čtvrtá kamerunská internetová stránka tedy představuje značné riziko.
Naopak nejbezpečnější národní doménou je ta japonská. Japonsko patří mezi pět nejbezpečnějších domén již druhým rokem. Nejnavštěvovanější webová doména na světě, komerční .com, se v pořadí nebezpečnosti posunula z devátého na druhé místo, naopak nejbezpečnější nestátní (generickou) doménou je americká vládní zkratka .gov. Mezi pěti nejnebezpečnějšími národními doménami zůstává v posledních dvou letech také Čína (.cn) a Samoa (.ws). Nejméně útočné domény mezi Evropany pak lze nalézt v Irsku a také v Chorvatsku.

České domény? Mohlo by to být lepší…

Uživatele českého internetu samozřejmě především zajímá, jak si stojí stránky s doménou cz. Není to nejhorší, ale ani nijak úžasné. Z celkem testovaných 85 649 webů jich pro návštěvníka představovalo riziko 949, tedy 0,6 procenta. Slováci jsou na tom o dvě desetiny procenta hůře.
Slovensko se v loňském roce ocitlo mezi dvaceti nejnebezpečnějšími doménami z hlediska podílu webů, které nekorektně zacházejí s e-mailovými adresami registrovaných uživatelů, tj. umožňují zasílat na tyto adresy relativně velký objem nevyžádaných e-mailů. Podíl těchto webů v doméně .sk byl v roce 2009 4,5 %. Z celkem 27 milionu webů a 104 domén nejvyšší úrovně, které byly testovány, představovalo 5,8 % bezpečnostní riziko. Experti tedy narazili na více než 1,5 milionu rizikových webů.

Nejrizikovější domény světa

Země nebo název  zkratka   podíl rizikových domén

1. Kamerun   cm.   36,7 %
2. Commercial  com.   32,2 %
3. Čína    cn.   23,4 %
4. Samoa   ws.   17,8 %
5. Information   info.   15,8 %
6. Filipíny   ph.   13,1 %
7. Network   net.   5,8 %
8. bývalý SSSR  su.   5,2 %
9. Rusko   ru.   4,6 %
10. Singapur   sg.   4,6 %

45. Slovensko   sk.   0,8 %
53. Maďarsko   hu.   0,6 %
54. Česká republika  cz.   0,6 %
60. Polsko   pl.   0,5 %

Nejrizikovější domény, co se týče emailů

1. Information   info.   17,2 %
2. Commercial  com.   3,9 %
3. Network   net.   1,9 %
4. Švýcarsko   ch.   1,1 %
5. Dánsko   dk.   0,8 %

Nejrizikovější domény, co se týče stahování

1. Rumunsko   ro.   21 %
2. Čína    cn.   18,6 %
3. Information   info.   15,2 %
4. Business   biz.   6,8 %
5. Network   net.   5,2 %

12. Slovensko   sk.   3,2 %
14. Maďarsko   hu.   3 %
18. Polsko   pl.   2,7 %
20. Česká republika  cz.   2,4 %

Co je vlastně doména?

Doména nejvyššího řádu (TLD, z anglického Top Level Domain) je internetová doména na nejvyšší úrovni stromu internetových domén. V doménovém jméně je doména nejvyšší úrovně uvedena na konci. Například u webové adresy www.21stoleti.cz je doménou nejvyššího řádu cz. Domény nejvyššího řádu se dají rozdělit na tři druhy:

    * Národní doména (country-code TLD, ccTLD), sdružující domény jednoho státu. Jejich název je dvoupísmenný, například cz pro Českou republiku.
    * Generické domény (generic TLD, gTLD), sdružující obecné domény (třeba org. pro neziskové organizace, com. pro komerční apod.), nespojené s jedním konkrétním státem (až na výjimku mil. a gov., které jsou z historických důvodů vyhrazeny pro vojenské, resp. vládní počítačové sítě v USA).
    * Infrastrukturní domény, využívané pro vnitřní mechanismy internetu.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz