Projekt Technické univerzity v Liberci zaměřený na výzkum a vývoj nanomateriálů je jedním z osmi úspěšných projektů, který získal peníze na svoji realizaci v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
Vybudování nejmodernějšího výzkumného centra, kde se špičkoví odborníci budou zabývat vývojem nanotechnologií, vyjde na osm set milionů korun. Liberec se tak stane specializovaným místem vývoje v této progresivní technologii a univerzita získá významný náskok ve výzkumných a vývojových oblastech. „Výzkumné týmy budou mimo jiné podporovat vývojové aktivity průmyslových subjektů v blízkých regionech zaměřených jednak na vývoj a výrobu strojů, zařízení a dopravních prostředků a jednak na uplatnění nových technologií a technologických postupu k zajištění vyššího stupně inovace průmyslové výroby,“ vysvětluje vrchní ředitel strukturálních fondů Jan Vitula. V rámci projektu budou využity stávající budovy a související pozemky, které budou přestavěny na moderní laboratoře a výzkumné ústavy.
V Liberci se bude dělat špičkový výzkum
Součástí projektu je sjednotit současné přístroje pro dané obory výzkumu a výzkumných zařízení do těchto prostor tak, aby byly splněny náročné požadavky na špičkový výzkum v oblasti materiálového výzkumu a konkurenceschopného strojírenství. V rámci těchto výzkumných oboru jsou jejich výsledky převáděny do výuky prostřednictvím aktualizovaných učebních osnov a studijních plánu. „Materiálový výzkum je zaměřený především na nanomateriály a jejich využití v praxi. Oblast konkurenceschopného strojírenství se pak specializuje na nové pohonné jednotky strojů a bezpečných strojírenských konstrukcí a progresivních technologií zpracování technických materiálu,“ uzavírá ředitel Jan Vitula.