Domů     Zajímavosti
Diplomacie od A až po Z
21.stoleti 20.11.2008

Diplomacie se definuje jako oficiální činnost zaměřená na uskutečňování cílů, zájmů a úkolů zahraniční politiky. Nejde však jen o suchopárnou byrokracii, ale rovněž o magii, divadlo, ba i napínavou činnost s nejistým výsledkem. Vždy však k diplomacii patří následující pojmy:

Atašé (franc. attaché = přidělenec) – označení diplomatů, kteří jsou na zastupitelském úřadu (ZÚ) pověřeni specifickou agendou, pro kterou mají mít odpovídající vzdělání a školení (vojenský, tiskový, kulturní, obchodní…).
Briefing (angl. výslovnost brífink) – krátká informační schůzka, sloužící k rychlé výměně stručných základních informací nebo předání informací z jednání. Obdobně diplomaté (a nejen oni) stručně informují třeba novináře.
Comity (angl. výslovnost komity) – pojem označující vzájemný respekt států vůči zákonům a zvyklostem ostatních členů mezinárodního společenství.. Jde o způsob chování a jednání států navzájem, který vychází z respektu a vzájemné ohleduplnosti, aniž existují písemně nebo jinak kodifikovaná pravidla. Bohužel, v poslední době jsme svědky, že zejména některé mocnosti se chovají jinak.
Donucovací diplomacie – otevřená hrozba silou nebo užití omezené síly v situaci, kdy je některá země (resp. její vláda) považována za hrozbu mezinárodnímu společenství a kdy jiné metody diplomacie nevedou k žádoucímu výsledku. Varovat může jednotlivý stát i uskupení zemí, pokud je ovšem jejich hrozba věrohodná. (Aktuálním příkladem jsou různá varování Íránu.)
Etiketa (franc. étiquette, výslovnosnost: etyketa) – pravidla zdvořilého a slušného chování, zahrnujícího i způsoby vhodného oblékání podle příležitosti. Někdy se chybně zaměňuje s diplomatickým protokolem, který tvoří psaná i nepsaná pravidla zdvořilosti a formalizované způsoby chování mezi diplomatickými zástupci jednotlivých zemí, jakož i mezi nimi a orgány přijímajícího státu. Pravidla etikety tak nemusejí být vždy shodná s protokolárními, která mají přednost. (Například podle nich se s velvyslancem nejdříve zdraví jiný velvyslanec, nikoli nejprve jeho manželka, jak by odpovídalo běžné etiketě.)
Fact finding mission (angl. výslovnost: fakt fajnding mišn) – označení pro cestu diplomatů a jiných diplomatických agentů, jejímž účelem není vyjednávání ani předání nějakého poselství, ale zjištění stavu věcí přímo na místě. Po návratu následuje analýza zjištěných skutečností. V současné mezinárodní situaci s mnoha mezinárodními konflikty úloha takových cest  roste.
Generální konzul  – funkčně vysoký diplomat, jenž vede generální konzulát (GK), což je typ zastupitelského úřadu. Se souhlasem hostitelské země však zastupuje stát pouze ve vymezeném regionu – konzulárním obvodu. V zemi jeho činnosti obvykle vedle GK navíc působí velvyslanectví či další GK. Hlavní činností GK jsou konzulární, obchodně-ekonomické, školské, krajanské a další záležitosti. (Např. v přímořských oblastech, mj. v Chorvatsku, pomáhá v případě potřeby rekreantům ze své země apod.)
Hromadná nóta – písemný dokument, kterým obyčejně ministerstvo zahraničí hostitelské země sděluje (stejným textem) všem adresátům současně nějakou skutečnost, která se týká jich všech. Nóta v písemné podobě je nejobvyklejší formou diplomatické korespondence.
Chargé d’affaires (franc. výslovnost: šáržé dafér) – diplomatický zástupce pověřený u ministra zahraničních věcí. Podle současné praxe se většinou jedná o prozatímního zástupce vedoucího diplomatické mise (chargé d’affaires ad interim). Kdysi se častěji používal i titul cda en titre. Označoval diplomata působícího ve funkci vedoucího mise, která může, ale nemusí být velvyslanectvím a jehož pověřovací listiny zasílá ministr zahraničí svému protějšku v zemi přijímající. Je to tedy plnohodnotný šéf mise.
Imunita diplomatická – ochrana, vynětí z působnosti některých právních norem přijímajícího státu atd. Mezinárodní právo ji přiznává diplomatickým, stálým a zvláštním misím, jakož i mezinárodním organizacím pokud mají diplomatický status. Imunita chrání diplomaty a jejich rodinné příslušníky od okamžiku příjezdu do cizí země.
Jurisdikce (úřední pravomoc) – pod ni v každém státu spadají osoby, majetek, činy a události na jeho území (včetně pobřežních vod). Státy se však obvykle zdrží jurisdikce v případě, že k přestupku dojde na palubě cizí lodi, cizího letadla aj. vinou cizího státního příslušníka. (Nesmí se jednat o výrazné narušení veřejného pořádku či závažný trestný čin.)
Kyvadlová diplomacie – označení pro metodu, kterou využívají zejména USA. Princip: Vybraný diplomat ze třetí země opakovaně cestuje mezi dvěma místy (třeba metropolemi dvou zemí různě vzdálených) a snaží se zprostředkovat urovnání složitého problému mezi nimi. Výhodou je, že se nemusí organizovat setkání obou delegací. Strany , které jsou ve při, v klidu analyzují návrhy protistrany a přijímají politická rozhodnutí až na nejvyšší úrovni.
Legace (z lat. legare = vyslat) – diplomatická mise, kterou vede úředník na nižší než velvyslanecké úrovni.
Memorandum ( latinsky: to, co je určeno k zapamatování) – druh diplomatické korespondence, jejímž obsahem je vylíčení nějaké události či stanovisko (většinou politické, ale i právní) k určitému problému. Může jít i o shrnutí rozhovoru.
Nová diplomacie – trend, kdy se aktivní účastníci domnívají, že objevili nové diplomatické postupy, že pracují v zásadně nových podmínkách a využívají nástrojů do té doby nevídaných (hl. moderní technika).
Otevřená diplomacie – pojem označující veřejně kontrolovatelný výkon diplomacie, její přístupnost široké veřejnosti a mírumilovný charakter. (Většinou je však jen ideálem – i v ČR.)
Pohřební diplomacie – neplánová setkání vysokých představitelů zemí na pohřbech hlav států, vlád a význačných osobností. Zde často dochází k neformálním schůzkám.
Ratifikace – formální dodatečné schválení už podepsané mezinárodní smlouvy státním orgánem, který je k tomu povolán ústavou. (Aktuální je např. schvalování smlouvy o americkém radaru parlamentem ČR.)
Schengenský prostor – označení části Evropské unie, ve které mohou osoby překračovat hranice státu, aniž by musely procházet pasovou a celní kontrolou.
Špionáž – sběr a vyhodnocování informací na území cizího státu. Využívají se tzv. zdroje otevřené, důvěrné, ale i tajné. Děje se to jak legálně, tak většinou bez vědomí objektu zájmu, často i pro jeho vůli.
Tichá (tajná) diplomacie – diskrétně vedená diplomatická jednání mezi dvěma stranami nebo ze strany zprostředkovatelského státu, který se snaží napomoci vyřešení nějakého problému. (Někdy se využívá i telefonická diplomacie – např. přímé telefonické rozhovory mezi hlavami států o naléhavých mezinárodních záležitostech.)
Ultimátum – prohlášení vlády jedné země vůči vládě jiné země, které otevřeně vyhrožuje akcí (většinou vojenskou), v případě, že oslovená strana nesplní přesně uvedené podmínky.
Virtuální diplomacie – pojem pro diplomatickou činnost s využitím moderních elektronických médií (k rychlému sběru a přenosu informací a k usnadnění rozhodovacích procesů).
Zastavení hodin – taktický manévr při složitých jednáních, u kterých se předem dohodl čas ukončení. Pokud však existuje reálná naděje na kladné řešení, hodinový stroj se doslova nuceně zastaví, přičemž jednání pokračuje.
Ženevská konvence – mezinárodní dohoda, podle které všechny osoby, které se vzdají na bojišti, musejí být považovány za válečné zajatce, dokud kompetentní soud nerozhodne jinak.

Více se dozvíte:
V. Hubinger: Encyklopedie diplomacie, Libri 2006
R. G. Feltham: Příručka diplomata, Sociologické nakladatelství 2003

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Nejrozlehlejší světový kontinent ukrývá mnoho měst, paláců a dalších míst, které i po několik staletí halí závoj tajemna. Podíleli se na jejich vzniku bohové, andělé nebo snad démoni? Od chvíle, kdy byla na dálném východě založena říše, která se svou mocí vyrovnala těm největším civilizacím historie uplynulo již mnoho let. Khmérská civilizace po více než […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro dospělé není život černo-bílý, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“… Role otce před 100 lety byla někde úplně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz