Domů     Zajímavosti
Nový objev: I barva dresu rozhoduje o medailích
21.stoleti 19.11.2008

Na první pohled by se mohlo zdát, že sportovcům může být úplně jedno, v jaké barvě svého dresu nastoupí k závodu. O výsledcích přece rozhoduje kondice, technika, vůle, štěstí a v těch temnějších případech třeba doping. A přece, němečtí psychologové přicházejí s tvrzením, že na barvě dresu záleží.Na první pohled by se mohlo zdát, že sportovcům může být úplně jedno, v jaké barvě svého dresu nastoupí k závodu. O výsledcích přece rozhoduje kondice, technika, vůle, štěstí a v těch temnějších případech třeba doping. A přece, němečtí psychologové přicházejí s tvrzením, že na barvě dresu záleží.

Červená barva k sobě váže nemalé množství symbolů. Je vnímána jako barva agresivní a varující, ale i smyslná a erotická. V tradici antického Říma je červená či purpurová barva chápána jako barva královská či slavnostní. Číňanům tato barva symbolizuje štěstí. A právě na čínský Peking, kde se před nedávnem uskutečnily olympijské hry, se němečtí vědci při svém výzkumu zaměřili.

Červená boduje
Taekwondo je korejské bojové umění, které se je od roku 2000 zařazeno i do řádného olympijského programu. Tento sport si ke svému výzkumu vybrali psychologové Norbert Hagemann, Bernd Strauss a Jan Leissing z Vestfálské Vilémovy univerzity v německém Münsteru.
Na vrcholných soutěžích v taekwondu, a olympijské hry nejsou výjimkou, proti sobě nastupují borci v červeném a modrém oblečení. Vědci se soustředili na postoje rozhodčích k jednotlivým závodníkům. A došli k překvapivému zjištění – závodníci v červeném mají u sudích větší sympatie než ostatní.

Nutné změny v pravidlech?
Při svém bádání vědci předložili dvaačtyřiceti rozhodčím dvě sady videonahrávek soupeřů v modrém a červeném dresu. Sady byly identické až na jeden detail – v jedné z nich byla digitálně přehozena barva dresů. Tak se stalo, že zatímco po zhlédnutí jednoho záznamu sudí přiřkli vítězství jednomu borci, poté, co se podívali znovu na totéž utkání, za vítěze prohlásili druhého. Stačilo mít na sobě jen červený dres.
Vědci konstatovali, že červeně odění sportovci získávali až o 13 procent lepší hodnocení než ti, kteří navlékli modrý dres. A to i v těch případech, že rozhodčí sledovali jen elektronicky přebarveného závodníka. „Ve výzkumu je ještě třeba pokračovat a rozšířit ho o vliv dalších barev. Nicméně už nyní naše výsledky ukazují, že by měla být pozměněna pravidla či přidána elektronická rozhodovací zařízení tam, kde by barva dresu mohla výsledky ovlivňovat,“ uzavírají své pojednání vědci.


Červená vede i ve fotbalu
O tom, že červená barva přináší sportovcům štěstí, jsou přesvědčeni i vědci z britské Durhamské univerzity. Ti zkoumali čtyři bojové sporty a zároveň se zaměřili i na výsledky z evropského fotbalového šampionátu, který proběhl v roce 2004 v Portugalsku. Z údajů, které získali, údajně vyplynulo, že úspěšnější byli vždy sportovci nebo hráči oblečení v červených dresech. Odborníci si přitom vybírali soutěžící podobných kvalit, tak aby zápas neměl předem jasného favorita.


21. STOLETÍ ví více:
Jak jsou na tom čeští hokejisté?
Funguje to opravdu tak? Podívejme se na některé nejdůležitější zápasy české hokejové reprezentace z posledních let a přitom si připomeňme, v jakých dresech naši hokejisté hráli a v jakých nastoupili soupeři:
ČR – Kanada 4:2, finále MS, 1996 (bílá – červená)
ČR – USA 4:1, čtvrtfinále ZOH, 1998 (červená – bílá)
ČR – Kanada 2:1, semifinále ZOH, 1998 (bílá – červená)
ČR – Rusko 1:0, finále ZOH, 1998 (bílá – červená)
ČR – Finsko 1:0, finále MS, 1999 (červená – bílá)
ČR – Slovensko 5:3, finále MS, 2000 (bílá – modrá)
ČR – Finsko 3:2, finále MS, 2001 (červená – bílá)
ČR – Rusko 0:1, čtvrtfinále ZOH, 2002 (červená – bílá)
ČR – USA 2:3, čtvrtfinále MS, 2004 (bílá – modrá)
ČR – Švédsko 6:1, čtvrtfinále Světového poháru, 2004 (bílá – modrá)
ČR – Kanada 3:4, semifinále Světového poháru, 2004 (bílá – červená)
ČR – USA 3:2, čtvrtfinále MS, 2005 (bílá – modrá)
ČR – Švédsko 3:2, semifinále MS, 2005 (červená – žlutá)
ČR – Kanada 3:0, finále MS, 2005 (bílá – červená)
ČR – Švédsko 3:7, semifinále ZOH 2006 (červená – žlutá)
ČR – Finsko 3:1, semifinále MS 2006 (červená – bílá)
ČR – Švédsko 0:4, finále MS 2006 (červená – žlutá)
ČR – Rusko 0:4, čtvrtfinále MS 2007 (bílá – červená)
ČR – Švédsko 2:3, čtvrtfinále MS 2008 (bílá – modrá)
Co z uvedeného vyplývá? Naši hokejisté zvítězili v 64 % zápasů, ve kterých nastoupili v bílých dresech. Kdežto pokud nastoupili v červené kombinaci, vyhráli jen 50 % utkání. Naproti tomu pokud protivník oblékl červené dresy, náš tým odešel poražen jen ve 33 % případech. Výsledky české hokejové reprezentace tedy do teorie britských vědců příliš nezapadají.

Související články
Vůně sama sice nemá ochranný efekt, ale může být důležitým signálem. Stačí ji nechat trvale sledovat senzory, a ty už upozorní, když se do ní vmísí odér rozkladu. To je praktický závěr nedávné studie v Egyptském muzeu v Káhiře. Staroegyptské archeologické nálezy jsou historickým pokladem, který zdaleka ještě nebyl kompletně prozkoumaný. U části z nich je důvodem […]
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od běžné léčby, která léčí pouze příznaky. Nyní se to americkým lékařům povedlo u malého dítěte. Miminko se narodilo s těžkým deficitem CPS1 neboli karbamoylfosfátsyntetázy. Jedná se o […]
Dopamin je neurotransmiter a hormon, který ovlivňuje naši schopnost učení, pohybu, paměti a pozornosti, ale také naši náladu a motivaci. Během výzkumu v 80. letech 20. století došlo k uvolnění dopaminu po jídle či jiné odměně, a tak si vysloužil nálepku hormon štěstí. Nyní ale odborníci říkají: „Dopamin není hormon štěstí, ale hormon touhy po […]
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titanové srdce, se kterým strávil 40letý muž v Austrálii celých 100 dní, než mu bylo voperováno srdce od dárce. Titanové srdce obdrželo již pěti pacientům […]
Vyslechnout si diagnózu rakovina je děsivé. U nás je ročně diagnostikováno zhruba 87 tisíc nových případů rakoviny s tím, že každých 20 minut na ni jeden člověk zemře. V posledních letech se naštěstí kontinuálně zvyšuje počet vyléčených pacientů, bohužel je však i mnoho těch, kterým se nádor vrátí. A vyslechnout si stejnou diagnózu podruhé je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz