Vysloužilé elektrospotřebiče – kam s nimi?

Jan Neruda v proslulém fejetonu z 2. poloviny 19. století hledal odpověď na otázku:„Kam s ním?“ Neměl na mysli sexuální touhy, ale pouhý slamník, přesněji jeho náplň:„Kam se dává taková sláma stará?“ vyzvídá klasik. Mnozí z nás se v moderní době zase ptají, kam mají dát elektrospotřebiče – ledničky, pračky, televizory, myčky, mikrovlnky, topidla a obdobná zařízení, pro která už nemají uplatnění.Jan Neruda v proslulém fejetonu z 2. poloviny 19. století hledal odpověď na otázku:„Kam s ním?“ Neměl na mysli sexuální touhy, ale pouhý slamník, přesněji jeho náplň:„Kam se dává taková sláma stará?“ vyzvídá klasik. Mnozí z nás se v moderní době zase ptají, kam mají dát elektrospotřebiče – ledničky, pračky, televizory, myčky, mikrovlnky, topidla a obdobná zařízení, pro která už nemají uplatnění.

Doslouživší domácí pomocníci se nedají odhodit do odpadkového koše či kontejneru jako krabice či plastiková láhev. Bájný Damoklův meč připomíná novela zákona o odpadech č. 7/2005 Sb., která platí od 13. 8. 2005.

Povinnost zajistit zpětný odběr, oddělený sběr, zpracování a recyklaci vyřazených elektrozařízení, stanovila novela výrobcům elektrických a elektronických zařízení. Ti k tomu účelu začali zakládat tzv.

kolektivní systémy.

To se přece vyplatí!Tři roky úspěšného fungování systému zpětného odběru umožňují tzv. recyklační příspěvky. Jde o finanční částku odpovídající nákladům výrobců na zpětný odběr a recyklaci výrobku. Hradíme ji my, spotřebitelé, v ceně nových elektrospotřebičů.

Výrobci ji odvádějí do kolektivních systémů, které vytvořili za účelem likvidace odpadů.U většiny výrobků existuje forma tzv. viditelného příspěvku na recyklaci. Náklady na ni se viditelně vyčleňují z ceny nového spotřebiče a při prodeji se uvádějí odděleně.

Přehledné uvádění zabezpečuje tento příspěvek před možným zneužitím v konkurenčním boji mezi výrobci. Každý zákazník na první pohled pozná, že tato částka má jediné možné určení pro účely zpětného odběru a recyklace výrobku.

Co to znamená? Stejný elektrospotřebič lze koupit v Praze, Zlíně nebo na internetu za různé ceny, ale se stejným viditelným příspěvkem. Můžeme tak klidně spát a nebát se, že s nepotřebným spotřebičem budeme mít starosti jako Neruda se slamníkem.

Tady končí naši přátelé…Kdyby onen slavný zvídavý novinář žil, jistě by rád využil možnosti podívat se do míst, kde se vysloužilí domácí pomocníci končí svou poslední pouť.U Stráže pod Ralskem je plocha připomínající menší letiště.

V sousedství bříz se tyčí bělavá pohoří z ledniček. Přicestovaly sem z celé republiky. Není to žádná rekordní divoká skládka. Naopak, v provozu, který náleží mezi největší a nejzkušenější zpracovatele v zemích Evropské unie, se elektrospotřebiče promyšleně likvidují.

„Celý systém je evidenčně dosti náročný. Naše výkazy sleduje jak inspekce životního prostředí, tak náš nejvýznamnější dodavatel – kolektivní systém Elektrowin,“ dozvídá se 21. STOLETÍ od Pavla Linharta, obchodního ředitele firmy Praktik system.

V jeho doprovodu se dostáváme do ohromné šedé haly plné různých dopravníků, šrotovníků a jiných masivních zařízení. Není výrobním tajemstvím, že od roku 2004 zde mají moderní technologickou linku. V první fázi dělníci lednice i jiné pomocníky z domácnosti odborně velice obratně rozebírají.

Pokud jde o kovy, velké elektrospotřebiče obsahují cca 2/3 železných a procento neželezných, drahých a ostatních. Čtvrtinu hmotnosti představují plasty a pestrá škála jiných komodit. Vyhodit na skládku se tak musí pouhé procento nevyužitelného odpadu.

Využitelné části se totiž prodávají jiným zájemcům. Kovové díly, které se separují mohutnými magnety, využijí slévárny. Různé plasty, pokud jsou kvalitní (mj. bakelit), se po zpracování přidávají jako granuláty do nově vyráběných materiálů.

Jak se honí freony?Časovanou bombou by se mohly stát záludné freony, které se skrývají ve starých typech chladniček a mrazniček. Jejich únik do ovzduší znamená značný úbytek stratosférického ozonu. Zalíbilo se jim především v chladicím systému.

„V některých lednicích najdeme freony také v izolační pěně, kde slouží jako nadouvadlo při výrobě,“ upřesňuje ředitel Pavel Linhart. Vidíme to na korpusu ledničky – babičky, kde pěna obsahuje freon R 11.

„Freon se dřív odstraňoval spalováním, dnes ho však umíme speciální technologií rozštěpit a jednotlivé složky nabídnout k dalšímu zpracování v chemické výrobě – typicky ve formě kyseliny chlorovodíkové nebo fluorovodíkové,“ vysvětluje ředitel. „Vraky“ ledniček po dopravníku stoupají do nenasytného drtiče. V podtlakovém prostředí uzavřeného boxu se oddělí jednotlivé druhy materiálů. Mají zde unikátní technologií na zpracování kompresorů. Však se o to tady zajímali i experti z USA.

Pečlivost je na místě i u velkých spotřebičů, kde se mohou nacházet těžké kovy a kompresorové oleje. Co se děje se zbytky, které se nedají nijak využít? Ekologicky je likvidují. Vše pečlivě evidují. Platí to, i když s Elektrowinem spolupracují na likvidaci počítačů či rozhlasových přijímačů.

Firma Praktik system za 14 let tuzemské činnosti recyklovala už přes 80 000 tun chladicích, elektrických a elektrotechnických spotřebičů. Nejspíše mezi nimi byly i vaše pamětnické spotřebiče, které dlouhá léta věrně sloužily!

Více se dozvíte:www. praktikgroup.cz

Za odpad vám ještě poděkujíUmíte si představit pět Václavských náměstí v Praze zcela zaplněných lednicemi, pračkami, myčkami a jinými elektrozařízeními? Anebo silniční trasu z Prahy do Ostravy hustě lemovanou vyřazenými domácími spotřebiči?

Už se neválejí na nesčetných zakázaných skládkách, ale mohou se odevzdávat díky neziskovému kolektivnímu systému Elektrowin, který působí od května 2005. Za tři roky vysbíral 32 000 tun elektrospotřebičů.

(Před vznikem Elektrowinu to bylo pouhých 475 tun zařízení!) Zajímá se o lednice, pračky, sporáky, sušičky, myčky a malé elektrospotřebiče jako vysavače, mikrovlnky, fény nebo digestoře, elektrické nářadí typu vrtaček, úhlových brusek, akumulátorových šroubováků apod.

Za uplynulé tři roky prošlo sběrnými dvory obcí a dalšími místy zpětného odběru více než 1 000 000 starých elektrospotřebičů vyřazených z našich domácností. Elektrowin prostřednictvím více než 500 sběrných dvorů v 380 městech, 1600 provozoven posledních prodejců a mobilních svozů ve více než 4000 obcích smluvně pokrývá přes 85 % obyvatel ČR. Letos má mj.

ekologický projekt pro školy s názvem „Ukliďme si svět“. Vychází z myšlenky zapojit do zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení ještě více než dosud děti a mládež. Zatím se projektu účastní přes 100 základních a středních škol z celé ČR.

Neriskujte tučnou pokutu Pokud nepotřebný elektrický spotřebič odložíme na běžnou skládku či k popelnici, porušíme zákon. Od obce tak můžeme dostat pokutu až do výše 20 000 Kč. Bez problémů ho odevzdáme v tzv.

sběrném dvoře; pokud ho poblíž nemáme, využijeme mobilního svozu. Pomocníkem je pro nás systém Elektrowin, na jehož webové adrese www.elektrowin.cz najdeme podrobný seznam míst, kde spotřebiče odebírají.

Vysloužilý elektrospotřebič musí převzít i prodejce, když si kupujeme nový. (Ovšem při nákupu pračky musí jít zase o starou pračku, nikoli třeba chladničku apod.).

Autor: Milan Koukal
Rubriky:  Technika
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce
reklama

Související články

Cestování do vesmíru má stopku:...

Národní úřad pro letectví a vesmír byl s ohledem nevyhovující stav skafandrů...

Jdou dohromady videohry a vyšší...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato věta povědomá? Mnozí...

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským vrtulníkem Ingenuity. Kvůli...

Jak bezpečně ukládat v podzemí...

Oxid uhličitý je přirozenou součástí atmosféry, ale jak to tak bývá, i...

Šest technologických průšvihů...

Letopočet 2021 vejde do dějin především jako druhý rok pandemie...

Zahrajte si hry zdarma: Vytvořili...

Pět počítačových her vytvořili studentské týmy v rámci 48hodinové...

Hašení budoucnosti? Češi...

Pomůže s hašením, evakuací a ještě u toho dobře vypadá. Řeč je o novém...

Robot ve službách železnic: Japonsko...

Práce na železnici může být pořádně nebezpečná. Železniční...

Nanočástice, rolovací obrazovky,...

Televizní vysílání sice první krůčky udělalo ještě před druhou světovou válkou,...

Je třeba obávat se hackingu?

Ačkoliv se třem čtvrtinám českých zaměstnanců ještě nestalo, že by se jim...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Počátky kinematografie: Při prvních projekcích filmů se úředníci báli požáru

Počátky kinematografie: Při prvních...

Místní karlovarská honorace se schází. „Budou tu promítat oživlé obrázky,“ šeptají si...
Pacienti s osteoporózou by se neměli bát pravidelně cvičit

Pacienti s osteoporózou by se...

Miliony lidí s osteoporózou by se neměly bát pravidelně cvičit, uvedli odborníci v...
Studentská legie v roce 1648: Prahu bránil dvoumetrový jezuita

Studentská legie v roce 1648:...

Obrovské vyčerpání cítí po bojích studenti zrána 1. listopadu 1648. Choulí se...
Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech

Díky moderním technologiím lze bez...

Nová generace femtosekundových laserů způsobila v oftalmologii revoluci....
LIMITOVANÁ SÉRIE VÁZ BLUES: Pocta Roubíčkovi z dílny Moser

LIMITOVANÁ SÉRIE VÁZ BLUES: Pocta...

Mezinárodní rok skla, který byl komisí OSN vyhlášen na rok 2022, je mimo...
Leželo ve Valech u Mikulčic hlavní město Velké Moravy?

Leželo ve Valech u Mikulčic hlavní...

Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku...
Jaro a játra? Ano! O jeden z nejvýkonnějších orgánů však pečujte celý rok

Jaro a játra? Ano! O jeden z...

Játra – druhý největší orgán našeho těla a po mozku také druhý...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?

Jdou dohromady videohry a vyšší...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato věta povědomá? Mnozí rodiče...
Mikrospánek za volantem zažil každý osmý český řidič

Mikrospánek za volantem zažil každý...

Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Nextbase, přední světový...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.