Odpověď na tuto otázku nalezli autoři ve Výzkumném centru pro nové technologie chlazení v americkém státě Indiana.Tamější vývojáři totiž pracují na zbrusu novém, převratném způsobu chlazení procesorů a grafických karet v počítačích a noteboocích. Nová technologie už je potřeba jako sůl. Velkou brzdou další miniaturizace počítačů a zvyšování jejich výkonu je totiž přehřívání elektronických čipů. Konvenční chladicí techniky používají miniaturních větráčků, s jejichž pomocí cirkuluje vzduch mezi žebrovím chladiče. Podobný princip využívá i vodní chlazení. Tyto druhy chlazení však dokážou ochladit čipy pouze na teplotu okolního prostředí, což je nedostačující zejména v horkých dnech či ve vytápěných místnostech. Přehřívání elektronických součástek pak má za následek časté poruchy a zkracování životnosti počítačů.
Nová technologie chlazení však pracuje úplně jinak. Jde vlastně o miniaturní ledničku s vlastním kompresorem, který neustále přečerpává chladící směs. Miniaturní kompresor se skládá z několika tenounkých plastových membrán, které se smršťují a roztahují, čímž přečerpávají chladivo, kterého obsahuje přístroj vzhledem ke své velikosti pouze pár kapek. Chladivo se přitom pohybuje stovkami minikanálků, tenčích než lidský vlas. Pohyb membrán potažených ultratenkou vrstvičkou kovu, je založen na využití elektrostatických nábojů.
Nové chladící kompresory budou zapotřebí pro počítačové čipy budoucnosti, které budou nejspíše produkovat 10x více tepla, než dnešní mikroprocesory. Možnost ochladit čipy pod teplotu okolí má význam zejména pro výrobu silnějších a menších počítačů.
Nově vyvíjený systém chlazení má navíc tu výhodu, je jej lze takřka bez omezení rozšiřovat. Miniaturní kompresory se totiž dají bez větších problémů spojovat k sobě a vytvářet tak pro výkonné počítače celá chladící pole o padesáti, nebo 100 kompresorech. Jediné, co zatím brání osazovat tyto nové miniledničky do počítačů je jejich vysoká cena. Výroba požaduje cenu pod 30 dolarů za kus a současné náklady jsou zhruba pětkrát vyšší.