V horkých pramenech Yellowstonského národního parku v USA, objevili vědci letos v létě dosud neznámý druh bakterie, která transformuje světlo na chemickou energii. Bakterie dostala název Candidatus chloracidobacterium thermophilum.
Yellowstonský národní park je považován nejen za turistickou atrakci, ale pro vědce je skutečnou říší divů. Poskytuje totiž útočiště největší rozmanitosti teplomilných mikroorganismů na světě. Bakterie thermophillum objevili Don Bryan z Pennsylvanské univerzity a David M. Ward ze státní univerzity v Montaně a to hned ve třech horkých pramenech Yellowstonu. Objev je podle Warda významným počinem pro výzkum historie fotosyntézy. „Docházejí nám fosilní paliva, takže čím efektivněji můžeme využívat energie ze světla, tím lépe.“
„Thermophillum je první bakterií, schopnou přímé fotosyntézy, která byla objevena,“ říká Donald Werner, programový ředitel molekulární a buněčné biologie Státní vědecké nadace USA. „Mikrobiální kolonie dávají horkým pramenům pozoruhodné žluté, oranžové či zelené zabarvení. Při jejich studiu využíváme nového odvětví vědy, zvaného metagenomika,“ vysvětluje Don Bryant a doplňuje: „Pro většinu těchto bakterií nedokážeme vytvořit vhodné laboratorní podmínky. Proto využíváme metagenomiky, která je novým a mocným nástrojem pro studium fyziologie, látkové výměny a životního prostředí mikroorganismů. Metagenomika je metodou studia organismů bez toho, že bychom je museli kultivovat. Hromadné vzorky jsou totiž posbírány přímo v jejich prostředí, pak izolujeme jejich DNA a tu potom můžeme v klidu analyzovat v laboratoři.“
Nově objevené bakterie žijí blízko povrchu horkých jezírek v teplotě mezi 50 – 66°C. „Nalezení nové, předtím neznámé, chlorofyl produkující bakterie, je pro mne celoživotním úspěchem. Věřte, že bych nebyl tak šťastný, ani kdybych našel zlatý nuget o velikosti mé pěsti,“ říká jeden z objevitelů, Don Bryant.
Park plný překvapení
Hledání nových mikroorganismů probíhá v Yellowstone už od šedesátých let minulého století. Do dnešních dnů jich zde byly objeveny desítky. Nejznámější byl nejspíše objev mikroorganismů, žijících ve vřelé vodě, které mají navíc schopnost likvidovat znečištění ve vodách.