S prestižním oceněním se před několika dny vrátili z japonského Tokia vědci z Katedry informatiky Univerzity Palackého v Olomouci.
Informatici Radim Bělohlávek a Vilém Vychodil dostali na konferenci o inteligentních systémech třetí cenu za představení nové metody třídění informací. To je při účasti 460 vědců z celého světa vynikající úspěch.
Oceněný příspěvek olomouckých vědců se zabývá analýzou dat. Neobvyklou metodu před několika lety vymyslel právě Radim Bělohlávek a společně s Vychodilem a dalšími kolegy z katedry ji dál rozvíjí.
V čem metoda spočívá? Analyzuje data, která jsou uložena v tabulce. Řádky tabulky popisují objekty (vybrané státy, zákazníky apod.), sloupce tabulky popisují znaky (údaje o HDP, údaje o nákupech apod.) a tabulka obsahuje údaje o tom, jaké objekty mají jaké vlastnosti.
Do tabulkové formy lze pak převést většinu dat, která se běžně v praxi vyskytují. Metoda umí odhalit zajímavé shluky, které jsou v datech „skryté“ – nejsou na první pohled patrné. Shlukem je např. skupina států, které mají nějaké společné vlastnosti a jsou si z jistého pohledu podobné a „patří k sobě“.
Metoda dále umí odhalit zajímavé závislosti mezi znaky, např. „zákazník, který kupuje slané brambůrky, kupuje také pivo nebo víno“. V oceněném příspěvku je navržen nový přístup, který zohledňuje různá omezení a preference, které uživatel metody často má. Jde o to, že uživatele často nezajímají všechny shluky. Těch může být totiž tolik, že by se v nich těžko orientoval. Uživatel chce často jen některé shluky, a to ty, které splňují jím zadanou podmínku. Takové podmínky jsou velmi rozmanité. Bělohlávek a Vychodil vymysleli obecnou metodu, jak tyto rozmanité podmínky jednotným způsobem reprezentovat a pracovat s nimi.
Výsledkem je metoda, která je uživatelsky přívětivá a teoreticky i výpočetně zvládnutelná. Používají ji mimo jiné sociologové, marketingoví experti či softwaroví inženýři.