Motýlí křídla učí materiálové experty.
Mezinárodní tým vědců z Evropy a Spojených států podrobil důkladnému zkoumání fotonické krystaly na povrchu křídel motýla druhu Cyanophrys remus.
Fotonické krystaly představují strukturu s opakujícím se vzorem o rozměrech blížících se vlnové délce světla. Díky tomu se od nich světlo odráží jen v určitém směru a v určité frekvenci.
Fotonické krystaly u motýlů jsou vytvořeny z chitinu, sacharidového polymeru, ze kterého si hmyz běžně staví tuhé části svého těla. Tento materiál vytváří šupiny o šířce několika desítek mikrometrů, které se na sebe skládají podobně jako tašky na střeše. Cyanophrys remus má na každé straně křídel jinou fotonickou strukturu – líc je určen pro lákání samiček, a tak produkuje metalickou modř. Tu vytvářejí šupiny poskládané tak, aby výsledný efekt odpovídal vlastnostem jediného krytalu. Rub je naopak pokryt neuspořádanými šupinami, jehož výsledkem je nevýrazná zelená, která se motýlovi hodí jako maskování. Zajímavé na tom je, že jednotlivé krystaly ve skutečnosti dokáží v závislosti na své orientaci odrážet červenou, zelenou a modrou, motýlí mimikry jsou pak celkovým výsledkem interference těchto barev. Taková paleta se přímo nabízí pro využití na ploché elektronické displeje. Každý pixel by mohl produkovat jednu z těchto základních barev tím, že se jednoduše jinak natočí.
Materiál by se hodil i pro kosmetické barvy, jelikož dokáže vytvářet odstíny barev, které lze jinak získat pouze za využití zdraví nebezpečných těžkých kovů. Vědci doufají, že komerčního využití by se motýlí technologie mohla dočkat už za několik málo let.