Závislost na ztenčujících se zásobách ropy se znelíbila medisonským chemikům.Pokud by se vědcům podařilo objevit způsob, jak z cukrů efektivně vyrábět plasty, znamenalo by to snížení závislosti na ropě pro celý svět. Proto se řešení tohoto problému intenzivně věnují odborníci řady zemí již několik let. V minulém čísle časopisu Science vyšel článek týmu amerického chemika Jamese Dumesica z Winsconsinské univerzity v Madisonu, ve kterém popisuje úspěšné zvládnutí prvního kroku tohoto procesu. Podařilo se mu z fruktózy (ovocného cukru) vytvořit sloučeninu vhodnou pro přípravu polymeru, který má velmi podobné vlastnosti jako látka sloužící k výrobě plastových lahví.
Ona sloučenina (5-hydroxymetylfurfural, HMF) si svou premiéru při pokusech s bioplasty odbyla už dávno. Nicméně její příprava ve větším množství byla až doposud natolik nákladnou záležitostí, že se do výrobních podmínek v žádném případě nehodila. Požadovanou přeměnu totiž prodělala jen velmi malá část cukru z reakční směsi. Nový postup je založen na vyvázání volné vody kyselinou a následném zefektivnění žádoucí reakce vedoucí ke vzniku polymeru, které se účastní 90 % obsažené fruktózy.
Ačkoli několik druhů bioplastů už využíváme několik let (např. celuloid z přírodní celulózy), zatím vědci nedokázali přijít s látkou, že které by bylo možné vyrábět mnoho různých hmot s velmi rozdílnými vlastnostmi, a která by tak mohla nahradit ropné produkty. Vzhledem ke svým chemickým vlastnostem by jim právě to měl HMF umožnit.