Žárovkám ve svítilnách zvoní hrana.
Zatímco žárovka vydrží svítit několik tisíc hodin, dioda zvládne i 100 000 hodin provozu. Přitom spotřebuje mnohem méně elektrické energie. Při použití pěti až deseti běžných vysoce svítivých diod se doba svícení pohybuje v desítkách hodin, což je u žárovkových svítilen nemyslitelné.
V roce 2003 (u nás na počátku roku 2004) učinila technika v oblasti svícení další krok k odstavení žárovek na vedlejší kolej. Objevily se svítivé diody s velkoplošným přechodem -na malé ploše čipu je integrováno několik přechodů emitujících světlo, což umožnilo výrazně zvýšit výkon na 1 W a více.
Při zkouškách svítilny s 5 běžnými svítivými diodami, napájené dvěma alkalickými AA články, byla doba trvalého svícení 25 hodin, než došlo k znatelnému poklesu svítivosti. Čelová svítilna osazená jednou 1W diodou, napájená dvěma alkalickými články AA je schopna svítit nepřetržitě až 20 hodin do znatelného poklesu svítivosti. Dosvit této svítilny je cca. 35m.
Je to tím, že LED diody mnohem lépe využívají energii. Běžná žárovka spotřebuje více než devadesát procent energie k rozžhavení vlákna a na vlastní světlo jí pak zbývá jen několik procent. LED diody naopak asi devadesát procent elektřiny využijí přímo na produkci světla. Díky tomu baterie ve svítilnách s diodou vydrží i pětkrát déle než při použití žárovky. Přitom je dnes možné nabídnout i svítilny s novými typy diod, které svítí i na vzdálenost 60 m.