Odborníci bijí na poplach! Jak vyplývá z údajů právě zveřejněné americké studie, arktická ledová pokrývka se za poslední čtyři roky povážlivě zmenšila.
V průběhu měsíce srpna dosahují arktické ledovce svého minima, což vědce přímo vybízí k monitorování dané oblasti. Tentokrát však experti při pozorování ledové pokrývky odhalili šokující skutečnost. Ledové plochy se za poslední čtyři roky výrazně zmenšily, jejich rozloha je v současnosti nejmenší za více než sto let a zabírá plochu 5,35 milionů km2. Na základě odborných kalkulací se za jednu dekádu rozloha arktických ledovců zmenší o 8 procent. Jestliže úbytek ledovců bude i nadále pokračovat tímto tempem, je možné, že v roce 2060 nebude Arktidu v průběhu letních měsíců pokrývat už žádný led.
Nejnovější zjištění o stavu arktických ledovců jsou podle amerických vědců důkazem klimatických změn, které jsou alespoň částečně vyvolány působením člověka. „Je to stále kontroverzní téma a vždy tu budou existovat určité nejistoty, protože zvláště Arktida je místem, kde klimatický systém vyvolává mnoho přirozených změn,“ podotýká Mark Serreze z National Snow and Data Center, které studii provedlo.
Stav arktických ledovců by už v brzké době měl podrobně monitorovat i evropský satelit Cryosat, který bude do vesmíru vyslán již 8. října tohoto roku.