Záhadu tajemné části amazonského pralesa, kde se dlouhodobě daří pouze jednomu rostlinnému druhu, nyní rozluštili američtí odborníci.
Na rozlehlém území peruánského pralesa roste pouze jediný strom známý pod latinským názvem Duroia hirsuta a žádná jiná rostlina zde dlouho nepřežije. Místní obyvatelé dokonce věří, že se o danou lokalitu stará zlý lesní duch, a proto území přezdívají „ďáblova zahrádka“. Američtí vědci ze Stanfordovy univerzity v uplynulých dnech ale zjistili, že za vše mohou mravenci druhu Myrmelachista schumanni, kteří se tak starají o své životní prostředí. Nepatrní tvorové systematicky vylučují kyselinu mravenčí, která během několika málo dnů zahubí všechny ostatní rostliny. Zůstává jen Duroia hirsuta, která pak hostí mravenčí hnízda.
Vědecký tým pod vedením Megan Fredericksonové v inkriminované oblasti vysadil několik mladých cedrů. Některé z nich chránil před útokem mravenců, jiné nikoli. V průběhu pěti dnů stromkům, které byly ponechány bez ochrany, opadaly listy a celá rostlina postupně odumřela. Stromky, k nimž se mravenci nedostali, naopak rostly dál.
Největší mravenčí „zahrádka“ na světě zahrnuje 328 stromů rostoucích na ploše 1300 čtverečních metrů a je stará asi 800 let.