Mekka elektroniky – CeBIT 2005

Největším přehlídkou informačních a komunikačních technologií je bezesporu CeBIT, který se každý rok koná v německém Hannoveru. Redakce 21. STOLETÍ pro vás na místě připravila průřez největšími novinkami, které se zde daly spatřit.Největším přehlídkou informačních a komunikačních technologií je bezesporu CeBIT, který se každý rok koná v německém Hannoveru. Redakce 21. STOLETÍ pro vás na místě připravila průřez největšími novinkami, které se zde daly spatřit.

Již minulý ročník ukázal, že se mezinárodní veletrh CeBIT mění. Z ryze odborné akce, určené především manažerům a obchodníkům, se stává obrovská „Consumer Show“ se vším, co k tomu patří. Ačkoliv zde stále mají největší zastoupení tzv.

podniková řešení, produkty spotřební elektroniky již zabírají výraznou část výstavní plochy.

Novinky a inovaceMezi nejčastěji prezentovaná a diskutovaná témata letos patřila oblast mobilní a internetové telefonie, ochrana dat a samozřejmě síťové technologie. 21. STOLETÍ vám přináší přehled alespoň malé části z nejzajímavějších produktů, které zde byly k vidění.

Voice over IP a internetová telefonie (VOIP)Skutečným hitem letošního ročníku byla hlasová komunikace prostřednictvím datových sítí. Zahrnovala ty nejjednodušší přístroje určené pro domácí uživatele i telefonní přístroje určené zejména pro podnikové aplikace.

Příkladem nejjednoduššího a pravděpodobněji i nejlevnějšího zařízení pro IP telefonii je Nixtor NS-01 švédské společnosti Logistic Innovators. Za necelých 600 Kč je možné získat „sluchátko“, které je kompatibilní se službami jako např.

Skype, Net2Phone, ICQ či IConnectHere. Pravděpodobně nejzajímavějším produktem v této oblasti, který byl na veletrhu CeBIT 2005 prezentován, je EZMP 4200P jihokorejské společnosti EZMAX. Toto miniaturní zařízení s atraktivním designem totiž v sobě slučuje IP telefon, FM rádio, digitální diktafon, přehrávač umožňující reprodukci záznamů ve formátu MP3, OGG, WMA i ASF a navíc i datové médium s kapacitou až 2 GB. EZMP 4200P zatím pracuje pouze v prostředí operačních systémů Windows XP a Windows 2000, ale v budoucnu by měla být k dispozici i verze určená pro MacOS.

Cena EZMP 4200P se pohybuje od 3 900 do 6 000 Kč. Příkladem novinek v oblasti IP telefonů určených pro podnikovou sféru je i Alcatel IP Touch 4068, který disponuje celou řadou užitečných funkcí. Užitná hodnota tohoto telefonu je v porovnání s výše uvedenými IP telefony nesrovnatelně vyšší, stejně tak však bude mnohem vyšší i jeho cena, která doposud nebyla stanovena.

Mobilní komunikace od A do Z· Novinkami v oblasti mobilní telefonie se to na CeBITu jen hemžilo. Např. společnost Siemens zde představila stylový mobilní telefon s integrovaným digitálním fotoaparátem a podporou rychlých datových přenosů EDGE/GPRS třídy 10 – Siemens CF75.

Výbava tohoto telefonu je vskutku bohatá – kromě adresáře s kapacitou 1000 kontaktů zde naleznete kalendář, kalkulačku, klienta elektronické pošty a funkci Push-to-Talk. Samozřejmostí je prohlížeč Wap 2.

0, multimediální zprávy MMS, SyncML a Java MIDP 2.0/3D Engine. Nový Siemens CF75 má také možnost hlasitého příposlechu a nabízí čtyřicetihlasé polyfonní vyzvánění. S počítačem můžete telefon propojit pomocí datového kabelu (USB) nebo prostřednictvím infračerveného rozhraní.

Aktualizace firmware (řídícího software telefonu) je však možná i prostřednictvím mobilní sítě. K tomuto mobilnímu telefonu je možné připojit i externí blesk, což zvyšuje kvalitu pořizovaných snímků.

Na trhu by se měl Siemens CF75 objevit v průběhu třetího čtvrtletí tohoto roku. · Možná si myslíte, že vás v oblasti mobilní komunikace již nemůže nic překvapit. Jste na omylu. Zařízení, které pod označením Z2 prezentovala společnost Benq, na první pohled totiž mobilní telefon vůbec nepřipomíná.

Svým vzhledem se řadí spíš mezi kompaktní digitální fotoaparáty. Že se jedná o mobilní telefon, zjistíte až při pohledu na zadní stranu tohoto zařízení. Zde naleznete poněkud nestandardní klávesnici a další ovládací prvky.

Tento třípásmový telefon s vestavěným digitálním fotoaparátem a MP3 přehrávačem váží při rozměrech 66 × 66 × 20 milimetrů pouhých 106 gramů a nabízí mimo jiné i podporou rychlých datových přenosů GPRS třídy 10.

Šedesát megabajtů sdílené vnitřní paměti lze dále rozšířit prostřednictvím paměťových karet SecureDigital. Cena tohoto zařízení není zatím známa. · Pravým opakem mobilního telefonu Benq Z2 je jednoduchý mobilní telefon německé společnosti Funktel, která je jedním z předních výrobců zařízení pro tísňovou komunikaci.

Ta zde představila mobilní telefon nazvaný Mobile Easy Plus, který je určen speciálně pro staré či duševně nebo fyzicky postižené uživatele. Po stisknutí velkého červeného tlačítka tento mobilní telefon vyšle tísňovou zprávu prostřednictvím SMS a zároveň naváže hlasové spojení s předdefinovaným telefonním číslem.

V případě, že na toto zařízení přichází telefonní hovor z předdefinovaného tísňového čísla, telefon se automaticky přepne do hlasitého režimu a hovor se spojí bez zásahu uživatele.

Propojený světNa CeBITu jsme viděli i poslední novinky z oblasti počítačových sítí. Kromě již klasických síťových technologií zde bylo možné spatřit nejen bezdrátová řešení, ale kupodivu také rozvíjející se technologie přenosu dat prostřednictvím běžných elektrických rozvodů.

Izraelská společnost RADWIN zde představila řadu produktů pro budování vysokorychlostních bezdrátových spojů typu Point-to-Point, označenou jako WinLink 1000. Tyto nové produkty pracují na frekvenci 5.

4 GHz a umožňují komunikaci o rychlosti 48 Mbps až na vzdálenost 80 km. Technologie pro přenos dat prostřednictvím stávajících rozvodů elektrické energie se stále více uplatňují v památkově chráněných objektech či v domácnostech.

Tedy v místech, kde není možné vybudovat standardní strukturovanou kabeláž a kde zároveň z různých důvodů nelze využít bezdrátové síťové technologie. Nová generace HomePlug adaptérů německé společnosti Devolo je právem označována jako vysokorychlostní.

Oproti předchozí generaci, která umožňovala datové přenosy o rychlosti 14 Mbps, dosahují adaptéry MicroLink dLAN Highspeed Ethernet přenosovou rychlost až 85 Mbps. Tato rychlost je již dostačující pro bezproblémový přenos obrazových dat v kvalitě DVD nebo pro hraní náročných síťových her.

A využít při tom můžete elektrických rozvodů až do vzdálenosti 200 metrů. Adaptéry jsou samozřejmě zpětně kompatibilní s předchozí generací, tj. HomePlug 1.0, a lze je používat v rámci jedné „virtuální“ sítě.

Češi na CeBITUÚčast českých firem na veletrhu má již svoji tradici. A podle úspěchů, které zde zaznamenávají, se chce věřit, že rčení o zlatých českých ručičkách stále platí. Kromě Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se zde letos prezentovalo 37 firem, a to převážně z oblasti komunikačních technologií.

Namátkou lze jmenovat např. společnosti 2N Telekomunikace, STROM telecom, Retia, Alcom a CTI-PRO. Z českých firem podnikajících v oblasti vývoje a prodeje antivirového software nelze v opomenout společnosti AEC a Grisoft.

Jejich úspěchy dokazují, že i relativně malé české firmy, zabývající se vývojem v této oblasti, mohou obstát ve velké konkurenci. Sami vystavovatelé, které redakce 21.STOLETÍ oslovila, hodnotí svoji účast velmi pozitivně.

Překvapivě se shodují i v zajímavém zjištění, že účast na veletrhu CeBIT v německém Hannoveru je při součtu všech nákladů stejně či dokonce méně finančně náročná, než účast na mezinárodním veletrhu informačních technologií Invex, který se koná v Brně.

Trocha výstavní statistiky Na výstavní ploše 316 716 m2 letos vystavovalo celkem 6 270 firem ze 72 zemí světa. Za nejexotičtější vystavovatele tohoto ročníku je možné považovat Bangladéš, Paraguay a Arménii.

Českou republiku zde letos reprezentovalo 38 vystavovatelů, kteří obsadili výstavní plochu 1033 m2. V průběhu jednoho týdne navštívilo hannoverské výstaviště více než 480 000 návštěvníků, převážně z evropských zemí.

Letos organizátoři zaznamenali výrazný zájem návštěvníků z Asie – přibližně 35 000, což je v porovnání s minulým ročníkem nárůst o více než 40 %. Počet turistů z USA a Kanady se dokonce zdvojnásobil (téměř 1 800 návštěvníků).

Autor: Marek Zouzalík, Hannover
Rubriky:  Technika
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce
reklama

Související články

Cestování do vesmíru má stopku:...

Národní úřad pro letectví a vesmír byl s ohledem nevyhovující stav skafandrů...

Jdou dohromady videohry a vyšší...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato věta povědomá? Mnozí...

Pod pokličkou výroby kovových...

Jedinečná možnost se naskytne v sobotu 18. června všem sběratelům a fanouškům...

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským vrtulníkem Ingenuity. Kvůli...

Jak bezpečně ukládat v podzemí...

Oxid uhličitý je přirozenou součástí atmosféry, ale jak to tak bývá, i...

Šest technologických průšvihů...

Letopočet 2021 vejde do dějin především jako druhý rok pandemie...

Zahrajte si hry zdarma: Vytvořili...

Pět počítačových her vytvořili studentské týmy v rámci 48hodinové...

Úzkostí a depresí v Česku přibude

Nejprve dva roky pandemie, nyní válečný konflikt na Ukrajině. Toto náročné...

Vysoký tlak v plicích ohrožuje...

Jste bez dechu a cítíte bolest na hrudi po jarní vycházce? Na vině nemusí...

Špatný spánek brání hubnutí

Nedostatek spánku přináší celou řadu potíží, a to zejména zdravotních. Dánští...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Počátky kinematografie: Při prvních projekcích filmů se úředníci báli požáru

Počátky kinematografie: Při prvních...

Místní karlovarská honorace se schází. „Budou tu promítat oživlé obrázky,“ šeptají si...
Pacienti s osteoporózou by se neměli bát pravidelně cvičit

Pacienti s osteoporózou by se...

Miliony lidí s osteoporózou by se neměly bát pravidelně cvičit, uvedli odborníci v...
Studentská legie v roce 1648: Prahu bránil dvoumetrový jezuita

Studentská legie v roce 1648:...

Obrovské vyčerpání cítí po bojích studenti zrána 1. listopadu 1648. Choulí se...
Díky moderním technologiím lze bez obav odstranit oční vady již ve 20 letech

Díky moderním technologiím lze bez...

Nová generace femtosekundových laserů způsobila v oftalmologii revoluci....
LIMITOVANÁ SÉRIE VÁZ BLUES: Pocta Roubíčkovi z dílny Moser

LIMITOVANÁ SÉRIE VÁZ BLUES: Pocta...

Mezinárodní rok skla, který byl komisí OSN vyhlášen na rok 2022, je mimo...
Leželo ve Valech u Mikulčic hlavní město Velké Moravy?

Leželo ve Valech u Mikulčic hlavní...

Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku...
Jaro a játra? Ano! O jeden z nejvýkonnějších orgánů však pečujte celý rok

Jaro a játra? Ano! O jeden z...

Játra – druhý největší orgán našeho těla a po mozku také druhý...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?

Jdou dohromady videohry a vyšší...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato věta povědomá? Mnozí rodiče...
Mikrospánek za volantem zažil každý osmý český řidič

Mikrospánek za volantem zažil každý...

Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Nextbase, přední světový...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.