Nález trpasličího tvora na indonéském ostrově změnil pohled antropologů na vývoj člověka. Nyní odborníci vyloučili, že by Homo floresiensis trpěl nějakou mozkovou poruchou!
Když se v průběhu loňského roku podařilo archeologům objevit na ostrově Flores ostatky neznámého tvora, který se nápadně podobal člověku trpasličího vzrůstu, rozpoutala se mezi nimi bouřlivá diskuse mimo jiné o inteligenci a stavbě mozku tohoto stvoření. Někteří vědci se totiž přikláněli k názoru, že se jedná o „moderního“ člověka, který byl ale postižen mikrocefalií, mozkovou poruchou, pro níž je charakteristická málo vyvinutá hlava a mozek. Tato teorie už však neplatí.
Američtí specialisté z Florida State University nyní vytvořili perfektní odlitek mozku Homo floresiensis a pomocí speciálně upraveného počítačového programu ho důkladně analyzovali. Následně ho porovnávali například s mozkem šimpanzů, kterému se kvůli své velikosti zhruba 417 centimetrů čtverečních výrazně podobá. Dále ho srovnávali s mozkem Homo erectus nebo s dnešním člověkem, včetně toho postiženého zmiňovanou mozkovou chorobou. Vyloučili přitom, že by „Hobbit“ nějakou poruchou trpěl. Objevili naopak některé nápadné známky jeho pokročilé inteligence, například způsob lovu nebo používání téměř dokonalých kamenných nástrojů. Svým tvarem má mozek trpaslíka z ostrova Flores blízko k Homo erectus a vědci jsou přesvědčení, že Homo floresiensis představuje zcela novou, samostatnou vývojovou větev „moderního“ člověka.