Domů     Historie
Archeologie od A do Ž
21.stoleti 18.2.2005

Žijeme v moderní době, obdivujeme nádherné záběry z Marsu – a přitom na Zemi četné záhady minulosti stále zahaluje přízračný závoj nejasností. Proto archeologie vyhledává, zkoumá a třídí hmotné památky, důležité pro studium starších období vývoje lidské společnosti. Mnoho jejích objevů však může sloužit i na cestě lidstva k budoucnosti.
Žijeme v moderní době, obdivujeme nádherné záběry z Marsu - a přitom na Zemi četné záhady minulosti stále zahaluje přízračný závoj nejasností. Proto archeologie vyhledává, zkoumá a třídí hmotné památky, důležité pro studium starších období vývoje lidské společnosti. Mnoho jejích objevů však může sloužit i na cestě lidstva k budoucnosti.

Akvadukt – název pro vodovod užívaný už od starověku v Egyptě, Babylonu, Jeruzalémě a Kartágu. Původně sloužily především k zavlažování půdy. Později se – zejména ve starém Řecku a Římské říši – využívaly i pro dodávku vody obyvatelům. Ve starém Římě bylo již deset akvaduktů, některé jsou funkční dodnes. Nejdelší akvadukt – 132 km – měli v Kartágu.

Bazilika – původně úřednická budova ve starověkém Řecku. V římské antice se tak nazývala stavba určená pro soud či trh. Bazilika měla podélný půdorys s dominantním sloupem Boha a postranními loděmi. Z tohoto architektonického typu se vyvinuly starokřesťanské kostely.

Cairn – původně keltský název označuje nahromadění kamene, megalitickou stavbu kruhového či polygonálního tvaru z nasucho kladených kamenů. Charakteristické je zastřešení ve tvaru kupole a vchod vytvořený především z velkých svislých kamenných bloků.

Depot – hromadný nález, sklad, poklad jako úmyslné společné uschování podobných předmětů. Rozhodující není množství, materiál a funkce uschovaných věcí, ale přímý záměr předměty ukrýt. Důvodem k tomu byly neklidné politické poměry, obavy z války nebo odcizení…

Epigrafie – pomocná historická věda, která se věnuje vývoji písma. Shromažďuje, interpretuje a publikuje nápisy, které byly někde vytesány, vyryty či vytepány – například do kamene či kovu. Jindy mohou být vyškrábány do stěn (sgrafito) či malovány na omítky (dipinto).

Fórum – jádro římského města, náměstí, středisko hospodářského a politického života. Pokud jde o tvar prostranství, nejprve byl nepravidelný (Forum Romanum), později již pravidelný (císařské fórum v Římě), podélný, bylo dlážděné, s veřejnými budovami (radnice, soudní a trhové baziliky – viz – a chrámy).

Geoglyf – záhadný  zemní obrazec v krajině, který můžeme vidět pouze tehdy, když jsme ve větší výšce nad ním (např. z vrtulníku či malého letadla).Světoznámá je především planina mezi městy Nazca a Ica v jižním Peru. Tady jsou v poušti na ploše 500 m2 podivné geometrické obrazce staré již 1500 let. Jejich hluboké rýhy jsou nejen v poušti, ale i na náhorních plošinách a strmých svazích. Někteří badatelé je považují za pomůcky astronomů, jiní za znamení pro návštěvníky z vesmíru.

Hieroglyf – značka obrázkového  staroegyptského písma užívaného asi od roku 3500 př n.l. do roku 200 n. l. Obrázky se však – na rozdíl od dřívějšího způsobu – nepoužívaly k označení zobrazených či jim příbuzných věcí, ale na označení věcí zcela odlišných. V klasické egyptštině existovalo 750 hieroglyfických znaků.

Chalkolit – název v mnoha vědeckých dílech užívaný pro dobu měděnou.

lmperium Romanum – geografický a právní pojem označující území pod římskou správou. První římská osada tohoto velkého státu se datuje v 10. stol. př. n. l. Největší rozsah (45 provincií) měla římská říše za vlády císaře Trajána (98 – 118 n. l.) a za jeho nástupce Hadriána.

Jantarová cesta -pozemní komunikace, která v Evropě spojovala severní části s kulturně vyspělým jihem. Existovala od pravěku, mimořádný význam získala v římském období. Začínala v Akvileji na severním adriatickém pobřeží, vedla i kolem slovenského Devína přes Moravskou bránu až k Visle a pobřeží Baltského moře.

Katakomby – podzemní pohanské, křesťanské nebo židovské pohřebiště v podobě rozvětvených podzemních chodeb, kde byly uloženy ostatky zemřelých. Nejvýznamnější katakomby jsou na okraji Říma (přes 100 km chodeb), v Neapoli, Alexandrii, Syrakusách a na Maltě.

Labyrint – původně řecké označení minojských paláců na Krétě podle častého symbolu sekery s oboustranným ostřím (řecky: labrys). Složité stavební dispozice paláců, komplikované členění prostor, kde bylo mnoho vnitřních dvorů, schodišť, chodeb a místností, připomínaly bludiště.

Marathon – osada v severovýchodní  Atice proslavená bitvou, ve které roku 490 př. n. l. Athéňané porazili přesilu Peršanů. Vzdálenost z Marathonu do Atén (42,2 km) údajně přeběhl rychlý posel, aby zvěstoval Atéňanům zprávu o vítězství. Po doběhnutí zemřel vyčerpáním. Od obnovení novodobých olympijských her v roce 1890 se tento čin připomíná vytrvalostním během na vzdálenost 42,195 km.

Nymfeum – svatyně nymfy, monumentální prostor bohatě zdobený sloupy, výklenky a sochami. Svatyně sloužila k okrase měst, paláců a římských vil.

Oppidum – mohutně opevněné keltské sídliště (hradiště, předchůdce města), které se poprvé objevuje nejméně jedno století před narozením Krista. V těchto místech, chráněných mj. kamennými valy, sídlili i řemeslníci a obchodníci.

Pazourek – usazeninová hornina, kterou tvoří kysličník křemičitý. Vyskytuje se v mnoha tvarech v křídě a příbuzných usazeninách (sedimentech). Na různých nalezištích se liší barvou – od černé až po medově žlutou. Dá se výborně štípat, brousit i jinak obrábět, takže v době kamenné ho prapředci používali ke zhotovení různých předmětů -včetně zbraní, protože má ostré hrany.

Ramapithek – nejstarší známý
zástupce hominidů – nejstarších přímých předchůdců člověka. (Tomu se podobal třeba uspořádáním zubů.) Žil před 14 miliony let ve smíšeném prostředí -především na okraji hustých lesů. Právě před 70 lety objevil Američan E. Lewis jeho pozůstatky v severozápadní Indii

Sarkofág – velká schránka na uložení mrtvého, většinou zdobená. Původně ji tvůrci zhotovovali ze zvláštního druhu vápence, později i z jiného kamene, pálené hlíny, dřeva, jen málokdy z kovu.

Telc – sídlištní mohyla vytvořená dlouhodobým osídlením. Vznikla na místech, kde byla stavba. Po jejím narušení se trosky neodstraňovaly, pouze zplanýrovaly a na takto upraveném povrchu vznikala další stavba. Výška těchto mohyl závisí na počtu přestaveb, délce a intenzitě osídlení. Některé z nich dosáhly výšky až 40 metrů nad zemí.

Únětická kultura -kultura starší doby kamenné ve střední Evropě. Název dostala podle pohřebiště v Úněticích (severozápadně od Prahy), kde koncem 19. století badatelé prozkoumali 31 kostrových hrobů. V nich nalezli také mnoho předmětů z bronzu, neboť únětická kultura existovala na přechodu z doby kamenné do bronzové.

Venuše – soška převážně nahých žen se zvýrazněnými druhotnými pohlavními znaky (často bez dolních končetin). Venuše byly projevem kultu zabezpečení plodnosti. Dosud nalezené výtvory mají velikost 4 – 23 cm, jsou převážně z mamutoviny, pazourku (viz), někdy i z vypálené hlíny (např. Dolnověstonická Venuše).

Wurm –  odborné pojmenování pro poslední dobu ledovou. Zahrnuje období asi 50 000 – 14 000 let př. n. l. Tehdy ledovec opět pokryl severní Evropu od britských ostrovů přes jižní Skandinávii, severní Německo a Polsko po Finsko. (Teplota zpočátku klesla o 3 – 5 °C, takže nejvyšší teplotní průměr činil 15 – 17 °C a postupně se dále snižoval.)

Xemxije – unikátní komorové hroby na Maltě (u obce St. Pauls Bay). Jedná se o šest hrobů, do kterých byli nebožtíci kolektivně pochováni v měděné době. Poprvé vše prozkoumal až v roce 1955 J. D. Evans.

Yanaazilikaya – název pro skalní svatyni asi z 2. tisíciletí př. n. l. Turisté z celého světa toto místo (2 km od Bogazköy) navštěvují, aby spatřili největší monumentální cyklus chetitského umění – mj. 65 velkých reliéfů chetitských božstev.

Zikkurat – vysoká chrámová věž
5 (nazývaná též Vrch Boha, Nebeský vrch, Babylonská věž), pocházející se sumerského období. Zikkuraty měly podklad pravoúhlý čtvercový či podlouhlý a kruhový (Babylon). Malý chrám na vrcholu sloužil jako svatyně, pozorovatelna i hvězdárna. Tento stavební typ se udržel celé tisíciletí. Nejznámější z nich je mytický Bábel v Babylonu.
 

Související články
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítající 128 mužů vydali z Anglie, aby našli Severozápadní průplav. Jejich cesta však skončila v nehostinné kanadské Arktidě, kde všichni zahynuli. Přesné […]
Náhorní plošina Nazca je proslulá nálezy obrazců, kterým se říká geoglyfy. Díky zapojení umělé inteligence a dronů do hledání těchto glyfů se nyní daří jich v krátké době nalézat velké množství. Poslední velký objev čítá 303 nových, tak zvaně rodinných glyfů. Co ztvárňují? Nazca se nachází v jihoamerickém Peru, asi 400 km jihovýchodně od hlavního […]
„Kde je ten kámen?! Okamžitě mi ho přineste!“ řval římský císař. Rozhodně nechce mžourat na představení, které se v aréně pod ním chystá. Jen co dostane zelený smaragd do ruky, přikládá si ho k oku. To je podívaná – gladiátoři a lvi bojující o holý život. Krátkozrakost je fuč. S krátkozrakostí se podle profesora oftalmologie Ivana R. Schwaba […]
Kostel Santos Juanes ve španělské Valencii vyhořel během občanské války. V průběhu 60. let minulého století ho odborníci nešetrně zrestaurovali, při snímání fresek ze stěn na nich totiž zanechali lepidlo, které ztěžuje nynější opravy. Restaurátorka Pilar Roigová při nich naštěstí spojila síly se svojí dcerou, mikrobioložkou Pilar Boschovou, která trénuje bakterie, aby si s lepidlem […]
Odborníci se domnívají, že za vyhynutím mamutů srstnatých stála kombinace faktorů životního prostředí a lidských vlivů. Nyní však přišel mezinárodní tým vědců s novou teorií, podle které stála za vyhynutím těchto obřích savců alergie na pyly, jež vyřadila ze hry jejich čich. Ne všichni jejich kolegové ale s touto přelomovou myšlenkou souhlasí… Mamuti srstnatí (Mammuthus […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz