Evropská sonda Huygens v pátek úspěšně přistála na povrchu Titanu, největšího měsíce planety Saturn, a začala na Zem posílat fantastické údaje.
Končí tak sedmiletý projekt, na němž se podílela NASA a ESA (European Space Agency) finanční částkou ve výši tří miliard dolarů. Po odeslání všech snímků a rozboru atmosféry přestane sonda Huygens fungovat. Její přistání na Titanu představuje nejvzdálenější místo ve vesmíru, kam se kdy vypravil jakýkoli objekt sestrojený člověkem.
Již během sestupu atmosférou Titanu začala sonda vysílat údaje pořízené panoramatickými kamerami. Předávala je sondě Cassini, která data následně zprostředkovávala na Zem. Trvalo pouhých 67 minut, než informace z Titanu dorazily k vědcům.
Podle nashromážděných údajů ze sondy Huygens je měkký povrch Titanu hnědooranžové barvy. Střídají se na něm světlé a tmavé skvrny, které podle vědců mohou označovat místa, kde se dříve nacházela voda. Titan je zahalen do metanového oparu, který končí zhruba 20 kilometrů nad jeho povrchem. Kromě metanu byla dalším chemickým měřením ještě zjištěna přítomnost velkých molekul uhlovodíku.
Na Zem se ze sondy Huygens bohužel nedostaly všechny informace, které přístroj nashromáždil, protože selhal druhý vysílací kanál. Experti, kteří zatím ještě například neznají sílu větrů v různých atmosférách Titanu, naštěstí budou v budoucnosti schopni tato data rekonstruovat.