Domů     Technika
Mobil v roli špiona?
21.stoleti 6.12.2004

Mobilní telefon lze snadno využít (ale i zneužít) k poměrně přesné lokalizaci jeho majitele.Mobilní telefon lze snadno využít (ale i zneužít) k poměrně přesné lokalizaci jeho majitele.

Všiml si toho určitě každý vlastník mobilního telefonu. Jakmile jej necháte položený poblíž počítače, rádia či televize, objevují se v těchto přístrojích poruchy obrazu či rušivé vrčení. To je právě chvíle, kdy mobil hlásí svoji, tedy i vaši polohu příslušné celulární buňce, se kterou je ve spojení.

Nejlepší stopař
Mobilní telefon komunikuje se základnovými stanicemi. Ty jsou umístěny po celé oblasti pokryté signálem GSM sítě a jsou uspořádány do tzv. buněk (proto hovoříme o celulární síti). Hustota základnových stanic (a tím i poloměr buněk) se liší dle hustoty osídlení oblasti, ve městech je obvykle vyšší, než mimo ně. Mobilní telefon komunikuje vždy pouze s jednou základnovou stanicí, ale obvykle má přehled i o dalších stanicích ve svém okolí.

Možný je i odposlech
Nejen systém pro mobilní komunikaci, ale i moderní ústředny pevné sítě uchovávají i data o tom, komu majitel telefonu volal, kdo volal jemu a jak dlouho hovor trval. Tato data se totiž využívají pro měsíční vyúčtování hovorného. V České republice je možné zjistit úplně všechna vytáčená čísla a délku hovora, pouze s výjimkou starších analogových ústředen. Zřejmě každý ví, že odposlouchávat běžné telefony není prakticky vůbec těžké. Samozřejmě to nedokáže každý, ale jen telefonní technik, který má přístup na správná místa. Odposlechu telefonů se v policejní praxi využívá vcelku běžně. O odposlechu mobilních telefonů se sice tolik nemluví, nicméně i ten je možný – alespoň v případě analogového systému NMT. Dokonce je to ještě jednodušší; stačí mít přijímač pracující na frekvenčním pásmu okolo 450 Mhz a hovor bez problému naladíte. Digitální systémy jsou proti odposlechu chráněny. Bezpečnost hovoru je vyzdvihovanou výhodou GSM oproti staršímu systému NMT.

CBS si najde každého
Jde o službu Short Message Service Cell Broadcast (SMSCB, CBS), která funkčně dovoluje aby větší množství nepotvrzovaných všeobecných zpráv bylo vysíláno všem příjemcům v daném regionu. Cell Broadcast (CB) zprávy mohou být použity pro distribuci informací o počasí, dopravě, pro inzerci a nabídku obchodních společností a služeb, zpravodajský servis, nebo burzovní zpravodajství. CBS zprávy vám naskočí na displeji telefonu, setrvají tam určitou krátkou dobu (10 až 15 vteřin) a pak se přemažou. Standardně se neukládají nikam do paměti telefonu či SIM karty.

Co nás čeká a nemine
Je zcela jisté, že mobilní telefon začíná být leckdy v pozici obtížného hmyzu. To jsou právě situace, kdy potřebujeme být někde inkognito, nebo nebýt obtěžováni nevyžádanými inzertními zprávami typu CB. Někteří mobilní operátoři už nabízejí i služby, kdy vám za úplatu vyhledají pozici, kde se zrovna nachází vámi hledaný telefon i s majitelem. Tato služba je ovšem omezena souhlasem majitelů dotyčných telefonů, kteří se zapojí do tak zvaného verilokačního systému. Pokud se skupina přátel či zaměstnanců jednoho podniku dohodne a podepíše souhlas, mají možnost mít stálý přehled o vzájemných pohybech. Verilokační systém ve Spojených státech a v Anglii přichází i s nabídkou dalších futuristických služeb, kdy umožní zaměstnavateli vyhledávat polohu svých zaměstnanců, připravuje možnost placení dálničních poplatků podle projeté vzdálenosti namísto mýta či u nás zavedených dálničních známek a rodičům nabídne například možnost zjišťovat polohu jejich toulavého potomstva.

ZPŮSOBY LOKALIZACE MOBILNÍCH TELEFONŮ
CellofOrigin(COO). Základním údajem pro určení polohy mobilního telefonu je informace o základnové stanici, se kterou právě komunikuje. Poloha mobilního telefonu je pak určena známou polohou základnové stanice. Přesnost této metody je však velmi variabilní, od 150 metrů v hustě obydlených oblastech až po 35 kilometrů.

Timing Advance (TA), vychází ze znalosti vzdálenosti mobilního telefonu od minimálně tří základnových s   stanic. Tento údaj je pak za-§   nesen pomocí křivek do digitální mapy a poloha je určena průsečíkem křivek. Zjištěním této vzdálenosti je pověřen mobilní telefon, neboť ten ji zná pro všechny základnové stanice ve svém okolí.

Time of Arrival (TOA) -vychází ze znalosti vzdálenosti telefonu od tří základnových stanic, avšak sběrem této informace není pověřen mobilní telefon, nýbrž stanice základnové. Zde narážíme na problém časové synchronizace  všech základnových stanic;  ty totiž nejsou v sítích GSM  synchronizovány a jejich  synchronizace představuje  dodatečný náklad na straně provozovatele sítě.

Enhanced Observed  Time Difference  (E-OTD), je založena na  instalaci referenčních i přijímačů (Location Measurement Unit-LMU)po celé síti GSM. Údaj  o vzdálenosti od tří základnových stanic je získán nejen mobilním telefonem,  ale také referenčním přijímačem. Využití referenčních přijímačů i umožní zvýšit přesnost určení polohy až  na 50 metrů.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Technika Vesmír 8.5.2025
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do zemské atmosféry. Očekává se, že k tomu dojde mezi 9. a 11. květnem 2025. Kosmos 482 nebyla obyčejná sonda. Její sestupový modul […]
Technika 1.5.2025
Renault oživil legendu. Nový model R5 E-Tech Elektrický není jen retro poctou slavnému hatchbacku ze 70. let, ale chytrou odpovědí na současné výzvy městské mobility. S čistě elektrickým pohonem, evropskou výrobou a technologiemi jako z jiné galaxie chce být víc než jen dalším elektromobilem. Chce dobýt města – a možná i srdce nostalgiků. Pop-art na […]
Technika 1.5.2025
Co se vám vybaví, když se řekne slovo darkweb neboli temný web? Už název sám o sobě vyvolává v člověku představu, že se zde bude konat něco nekalého. Někteří už asi slyšeli zvěsti o tom, že se zde prodávají drogy, nelegální pornografie, zbraně či orgány. Co je na tom ale pravdy? Asi vás to překvapí, […]
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje rychlosti pěti metrů za sekundu a nemá efektivnější alternativu. Kapsle s nosností do jednoho kilogramu přepravují například biologický materiál nebo originální zprávy. Po celé nemocnici je rozmístěno 67 stanic, odkud […]
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz