Domů     Technika
Přichází nová éra ve vývoji mobilní energie?
21.stoleti 21.8.2004

Zatím co doposud museli uživatelé čekat na dobití akumulátorů dlouhé hodiny, nyní stačí jen pouhých 15 minut.

Nová produktová řada výrobků společnosti Varta, nazvaná „15 Minute Charge & GO“, představuje zcela nový typ niklmetalhydridového (NiMH) akumulátoru, který v kombinaci se speciální nabíječkou pokořil rekord v rychlosti nabíjení akumulátorů.
Zatím co doposud museli uživatelé čekat na dobití akumulátorů dlouhé hodiny, nyní stačí jen pouhých 15 minut. Nová produktová řada výrobků společnosti Varta, nazvaná „15 Minute Charge & GO“, představuje zcela nový typ niklmetalhydridového (NiMH) akumulátoru, který v kombinaci se speciální nabíječkou pokořil rekord v rychlosti nabíjení akumulátorů.

Zcela nová technologie
Tajemství extrémně krátkého času dobíjení se skrývá v zcela nové technologii. Aby bylo možné akumulátor nabíjet tak vysokou rychlostí, musí být mechanismus dobíjení velmi přesný, a to z důvodu možného poškození akumulátorů přehřátím. Jinak by byla baterie poškozena přehřátím. „Varta 15 Minute Charge & GO“ je první vyvinutou technologií, která eliminuje riziko přebití.

Kontrola v každém akumulátoru
Na rozdíl od předchozích systémů není kontrolní mechanismus zabudován jen do nabíječky, ale přímo do akumulátoru. Po celou dobu dobíjení monitoruje senzor stav nabití a zajišťuje, aby bylo dobíjení zastaveno, když je dosaženo nastavené úrovně. To znamená, že každý akumulátor „Varta 15 Minute Charge & Go“ je dobíjen nezávisle a reguluje si přísun energie z nabíječky sám.
Nové baterie „Varta 15 Minute Charge & GO“ totiž mají na obalu speciální citlivý pásek. Tento pásek „říká“ nabíječce, aby akumulátory dobíjela velkým elektrickým proudem. Není-li na akumulátoru pásek, nabíječka se přepne na standardní rychlost. V případě, že jsou do této nabíječky vloženy speciální akumulátory, lze podle výrobce za 15 minut dobít až čtyři tužkové baterie (AA) o kapacitě 2000 mAh nebo čtyři mikrotužkové baterie (AAA) o kapacitě 800 mAh.
Maximální dobíjecí elektrický proud je 7500 mA. To znamená, že je nabíječka dvakrát tak rychlá než nejrychlejší nabíječky na trhu. Životnost akumulátorů je výrobcem garantována stejně jako u klasických NiMH akumulátorů na jeden tisíc nabíjecích cyklů s tím, že tyto nové akumulátory pracují bez paměťového efektu.

Zpětná kompatibilita
Uživatelé mohou samozřejmě i nadále používat svoje staré akumulátory, protože nabíječka je schopna dobíjet i standardní akumulátory o velikosti AA a AAA, ale nabíjení trvá podstatně déle. A naopak, akumulátory „Varta 15 Minute Charge & Go“ je možné dobíjet i v běžných nabíječkách. Proces nabíjení ale pochopitelně trvá déle než při použití speciální nabíječky „Varta 15 Minute Charge & Go“.


Akmulátor nabitý na 80 % za 30 sekund?
Zdá se to být sice šílené, ale je to fakt. Japonská společnost NEC vyvíjí speciální organické akumulátory, které se dokáží nabít na 80 procent své kapacity již za 30 sekund. Akumulátor, označovaný jako „Organic Radical Battery“, má mít stejnou kapacitu jako současné NiMH akumulátory. První zprávy o této technologii pronikly na veřejnost již v roce 2001, kdy byly popsány základní principy těchto akumulátorů.
V průběhu let se společnosti NEC podařilo úspěšně vyřešit četné problémy a s využitím radikálových polymerů vytvořit prototyp organického akumulátoru. Vzhledem ke stávající velikosti akumulátoru, budou mezi první aplikace patřit pravděpodobně záložní zdroje pro počítače či případně hybridní benzínoelektrické automobily, kde není velikost baterie omezujícím faktorem. Společnost NEC předpokládá, že se podaří velikost těchto akumulátorů zmenšit natolik, že budou moci být využity i v kapesních zařízeních.


Jak jsme testovali, aneb funguje to!
Testovací sadu představovala nabíječka „VARTA 15 minute Charge & GO“ s typovým označením 57053 určená k nabíjení dvou párů speciálních akumulátorů o kapacitě 2000 mAh, které jsou součástí dodávky. Po odstranění transportních plastových proužků, vložení akumulátorů a připojení nabíječky do elektrické sítě již mohl náš malý redakční test začít. V průběhu nabíjení se na nabíječce rozsvítí dvě zelené diody a ta začne vydávat charakteristický hvízdavý zvuk, způsobený bezpochyby aktivním chladičem, který ochlazuje vnitřní obvody nabíječky.
Zcela mimořádně jsme očekávali, že reklama a marketingové materiály nelžou a náš předpoklad se za necelých 16 minut, tj. za dobu po kterou první nabíjecí cyklus trval, potvrdil. Po té, co jsou akumulátory nabity, zelené diody zhasnou – aktivní chladič se zastaví a nabíječka se automaticky přepne do režimu pozvolného dobíjení.
Akumulátory byly následně vyzkoušeny v digitálním fotoaparátu, kde vykazovaly přibližně stejné parametry jako klasické NiMH akumulátory. Reklama, která tuto novou produktovou řadu akumulátorů a nabíječek Varta provází, odpovídá skutečnosti i v konstatování, že pokud jsou v nabíječce „VARTA 15 minute Charge & GO“ dobíjeny klasické NiMH akumulátory nebo speciální akumulátory v běžné nabíječce, trvá nabíjení 2000 mAh akumulátorů přibližně 14 hodin.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz