Domů     Medicína
Na léčbu rakoviny bez chemie!
21.stoleti 20.6.2009

Jistěže to nechceme nikomu přát, ale co asi budete dělat, když se náhle dozvíte, že máte rakovinu? Není tajemstvím, že takový ortel si u nás každý rok vyslechne přes 30 000 lidí. Každý den zde tato choroba vezme život téměř 80 lidem. Bohužel, případů zhoubného bujení přibývá. Nový nemocný to nemívá jednoduché, zejména pokud jde o psychiku.
Jistěže to nechceme nikomu přát, ale co asi budete dělat, když se náhle dozvíte, že máte rakovinu? Není tajemstvím, že takový ortel si u nás každý rok vyslechne přes 30 000 lidí. Každý den zde tato choroba vezme život téměř 80 lidem. Bohužel, případů zhoubného bujení přibývá. Nový nemocný to nemívá jednoduché, zejména pokud jde o psychiku.

Při onkologických onemocněních se už dlouho užívá klasická chemoterapie. Ta však vedle nádorových ničí i zdravé buňky – krvetvorné, buňky vlasových kořínků, kůže a sliznic, pohlavních orgánů, buněčnou výstelku zažívací trubice. S tím souvisí padání vlasů, nevolnost, zvracení, průjmy, poškození kůže, ba i sexuálních funkcí.

Na pomoc přichází biologická léčba
Proto se jako lepší z mnoha hledisek ukazuje tzv. biologická léčba. Od prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., přednosty Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice a Ústavu radiační onkologie FN Bulovka se 21. STOLETÍ dozvědělo: „Cílená biologická léčba je jednou z nových léčebných možností, které má k dispozici současná onkologie. Klasická chemoterapie zabíjí především buňky těla, které se množí rychle včetně buněk zdravých. Z toho plynou její nežádoucí účinky. Biologická léčba směřuje převážně proti nádorovým buňkám. Současná biologická léčba nenahrazuje chemoterapii a většinou se aplikují dohromady.“
Mnoho postižených se bojí (i kvůli studu) na různé problémy hledat odpovědi u svého ošetřujícího lékaře, ptát se na podrobnosti o své nemoci, prognóze, možnostech.

Jak vypadá léčení?
Biologické léky se připravují z přírodních bílkovin pomocí biotechnologie. Část těchto léků se podává krátkou infuzí v týdenním či třítýdenním intervalu. Další část se užívá v tabletách ústy, obvykle denně.
Nejčastěji používané biologické léky se zaměřují proti receptorům, které jsou jen na povrchu nádorových buněk. Jindy dokážou zablokovat reakci, která po aktivaci těchto receptorů v buňkách probíhá a vede k nežádoucímu množení nádorové buňky. Jiná skupina biologických léčiv ovlivňuje cévy, které se tvoří uvnitř nádorů, a tím brání zásobení nádorových buněk živinami. Biologická léčba se tedy zaměřuje převážně proti nádorovým buňkám.

Kdy biologická léčba pomáhá?
Jde o nádory prsu, tlustého střeva, jater, ledvin, plic, nádory v oblasti hlavy a krku a zvláštní skupinu nádorů v oblasti břišní dutiny (tzv. gastrointestinální stromální nádory). Část biologických léků se podává krátkou infuzí v týdenním nebo třítýdenním intervalu, část se užívá v  tabletách (perorálně), obvykle denně.
Pozor: Jako vedlejší účinky může tato léčba někdy vyvolat alergickou reakci v těle pacienta, která se nejčastěji projeví zarudnutím nebo dušností při první aplikaci, nebo dojde postupně k výsevu kožní vyrážky. Biologická léčba je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Spojení na Poradenské centrum: 724 151 028. E-mailová adresa: biolecba@vfn.cz.

Kdo raději hledá naději v poradně??
1.Pacienti se zjištěným nádorovým onemocněním, kteří léčbu prodělávají anebo už jim skončila (cca 70 % telefonátů). Často se domnívají, že jde o alternativní způsob léčby nádorů. Po objasnění, že jde o jednu z možností, které používá klasická onkologie, se zajímají o možnost použití v jejich případě.
2.Lidé s nově diagnostikovaným nádorovým onemocněním (cca 20 % telefonátů).Vítají jakékoliv informace o tom, co je dále čeká a co by mohli ještě udělat.
3.Klienti s prekancerózou (předrakovinným stadiem onemocnění) nebo s rodinnou zátěží, kdy se bujení často dědí. Doufají, že jde biologickou léčbu podávat preventivně.
4.Pacienti právě prodělávající biologickou léčbou. Ptají se na princip fungování, nežádoucí účinky, délku podávání…
5.Osoby vhodné pro biologickou léčbu nebo jejich ošetřující lékaři, kteří hledají nejbližší Komplexní onkologické centrum.

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz