Domů     Příroda
Pneumatiky likvidují korálové útesy
21.stoleti 19.10.2007

Poblíž pobřeží Floridy byl v roce 1970 vybudován umělý podmořský útes z netradičního materiálu.Poblíž pobřeží Floridy byl v roce 1970 vybudován umělý podmořský útes z netradičního materiálu.

Padlo na něj na dva miliony pneumatik, které byly uloženy na mořské dno s předpokladem, že se na nich usadí koráli a najdou v nich svá útočiště drobní živočichové. Akce měla ohrožené korálové útesy zachránit, ale stal se pravý opak. Pneumatiky dosavadní korálové útesy téměř zlikvidovaly.

Myšlenka to byla dobrá a ve své době byla považována za téměř zázračnou metodu, vedoucí k záchraně ohrožených korálů.. Pneumatiky se ale vzbouřily a začaly se chovat jako zdivočelá kladiva. Přesto, že byl spojeny ocelovými řetězy, spojovací materiál se vlivem koroze uvolnil a pneumatiky se daly do pohybu.

Došlo k strašlivému omylu
„Stvořili jsme vražedný stroj, zabíjející korály,“ říká William Nuckols, vládní koordinátor projektu, který má za úkol zastavit řádění zběsilých pneumatik. Ty se totiž při vlnobití a zejména při prudkých hurikánech, které jsou v této oblasti stále častější, dávají do pohybu a mohutnými nárazy likvidují podmořské útesy. „Po 30 letech teprve vidíme, jak strašlivého omylu se může člověk dopustit v dobré vůli,“ shodují se dnes vědci, zkoumající způsobené škody.

Do boje nastupuje armáda
Záchranná akce byla zahájena v červnu letošního roku a velkého „úklidu“ se mají zhostit potápěči US Army. Dosud se jim podařilo z hlubin vytáhnout na 11 000 pneumatik a celá akce má trvat tři roky. Z vody mají odstranit na 700 000 pneumatik, ale odborníci jsou skeptičtí. „Je nepravděpodobně, že tento úkol splníme,“ říká Ken Banks z floridské organizace pro ochranu životního prostředí a dodává: „Určitě je neodstraníme všechny. Musíme se soustředit na ty nejnebezpečnější, které bezprostředně ohrožují korálový útes. Některé části umělého gumového útesu se již stabilizovaly a prorostly korály. Ty tam pochopitelně zanecháme.“

Projekt má pokračovat
Vzhledem k tomu, že v oblasti je nyní v plném proudu hurikánová sezóna, musely být práce přerušeny a budou pokračovat v květnu příštího roku. Jejich cílem je pak odstranit denně na 1400 pneumatik. Vědci však nad  projektem zcela nelámou hůl. „Toto selhání by nemělo znamenat konec projektu budování umělých korálových útesů z pneumatik,“ říká oceánolog Antony Jensen z univerzity v Southamptonu. „Problém nastal spíše v důsledku špatných technologií, než v důsledku špatného projektu. Tehdy v 70. letech jsme neměli k dispozici takové materiály, jaké máme dnes. Jedním z nich je například nylon. Pokud bychom namísto řetězů použili pevná nylonová lana a ukotvili pneumatiky řádně ke dnu, můžeme počítat téměř na 100% s tím, že za několik desítek let zde budeme mít nádherné korálové útesy, pod nimiž už nikdo nepozná, že jsou vybudovány na základech z pneumatik,“ říká Jensen. 

Umělé útesy v Thajsku
Tsunami, která na konci roku 2004 zasáhla Thajsko, zničila tisíce korálových útesů. Kolem thajských břehů tak bylo v uplynulých letech rozmístěno více než sto umělých útesů, k jejichž zhotovení byly použity například staré popelářské vozy, vyřazené vagóny či potopené vraky lodí.Umělé útesy byly instalovány kolem oblíbených turistických letovisek. Cílem tohoto projektu je přilákat do těchto míst ryby a s nimi i rybáře.

Přidává se i Evropa
Pod záštitou Evropské komise funguje Evropská agentura pro výzkum umělých útesů, která byla vytvořena v květnu 1995. Programy pro umělé útesy existují v celé řadě evropských zemí. Setkat se s nimi můžete v Itálii stejně jako ve Španělsku či Řecku.

Související články
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidnatější metropole, Šanghaj, se za poslední století propadla o více než tři metry… K tomuto závěru došel tým čínských odborníků po detailním prozkoumání 82 měst, včetně […]
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul oxidu uhličitého než v roce 1750. A jak se oxid uhličitý hromadí v atmosféře, zachycuje stále více tepla, což […]
Ostrov Morgan Island, nacházející se u pobřeží Jižní Karolíny, nedostatkem turistického zájmu netrpí. Krouží kolem něj řada vyhlídkových lodí, žádný člen jejich posádky však na ostrov, posetý vzrostlými duby a hustými křovinami a disponující písečnými plážemi, vstoupit nesmí. Jeho obyvateli jsou totiž opice. Jasně viditelné cedule lidem vstup na ostrov zakazují. Obývají jej totiž makakové […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz