Domů     Technika
TEHDY A TEĎ: Zkusme to bez drátu!
21.stoleti 22.9.2006

Mikrofon zná prakticky každý z nás, ale ne každý ví, že jeho základní princip byl vynalezen německým fyzikem Phillipem Reisem již skoro před 150 lety.Mikrofon zná prakticky každý z nás, ale ne každý ví, že jeho základní princip byl vynalezen německým fyzikem Phillipem Reisem již skoro před 150 lety.

O ještě starším mikrofonu, dokonce spojeném s magnetofonem, je zmínka v jedné půvabné báji domorodců z Oceánie. Vypráví se v ní, že kdysi dávno rostla u ostrovů mořská houba, do které se mluvilo a zpívalo a při jejím zmáčknutí byl hlas a zpěv opět slyšet. O bližších „technických“ údajích se ale báje nezmiňuje.
Zato přesně víme, že první prakticky používané uhlíkové mikrofony byly od roku 1876 nedílnou součástí Bellova telefonu  a s ním se rychle rozšířily po celém světě.
Jejich kvalita však začátkem 20. staletí přestávala stačit pro rychle se rozvíjející gramofonový průmysl a zejména pro novinku, veřejné rozhlasové vysílání. Světový primát vysílače KDKA v USA v roce 1920, brzy následoval Londýn 1922 a první na kontinentu Praha 8. 5. 1923.
A to byl právě čas pro vznik kvalitnějších mikrofonů, z nichž některé se staly legendou. V Evropě se o to zasloužil zejména německý vynálezce Georg Neumann (1898-1976). Nejprve vylepšil uhlíkový mikrofon speciální konstrukcí na mramorovém bloku, ale světovou slávu získal teprve konstrukcí a výrobou prvního prakticky použitelného kondenzátorového mikrofonu CMV 3 tzv. „Neumann Flasche“.
Není snad dnes žádné nahrávací studio, které by nemělo alespoň pár moderních verzí tohoto mikrofonu, např. slavné studio Abbey road jich má skoro 400 a na čestném místě jsou ty, které dodnes slyšíme v nahrávkách Beatles.
V USA se podobně prosadil jiný princip kvalitního mikrofonu, páskový, který vyráběla zejména firma RCA a který dodnes vídáváme v amerických filmech z 30. a 40. let. Po 2. světové válce se s rozvojem domácí elektroniky začaly prosazovat dynamické mikrofony, které nepotřebovaly elektronkové předzesilovače, byly jednodušší a proto levnější.
Od univerzálních dynamických mikrofonů, které se lišily ještě tak tvarem nebo určením pro zpěv nebo hlášení v továrním rozhlase, vznikly dodnes tisíce variant splňujících nejrůznější požadavky a představy hudebníků, reportérů a zvukových mistrů.
Roku 1957 představila firma Sennheiser v televizním přenosu ARD  první bezdrátový mikrofon na světě a nazvala ho mikroport. Dnes slouží tisíce mikroportů na konferencích, při hudebních produkcích, ve filmových ateliérech a samozřejmě i tam kde začaly jejich předchůdci, kabelové mikrofony, tedy v televizním vysílání.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz