Domů     .Top
Experimenty ve vesmíru online
21.stoleti 5.9.2012

Vítězové soutěže YouTube Spacelab uvidí, jak budou jejich experimenty provedené přímo na oběžné dráze – již 13. září. Dívat se v přímém přenosu můžete i vy. Událost bude živě vysílaná z Mezinárodní kosmické stanice a bude celosvětově dostupná na YouTube.

Spoluorganizátoři NASA, YouTube, ESA a Lenovo dnes oznámili vyvrcholení soutěže YouTube SpaceLab, ve kterém kosmonauti odhalí výsledky dvou vítězných experimentů. Stane se tak během živého přenosu z Mezinárodní kosmické stanice, který bude on-line přenášený na YouTube.

 Živé vysílání spojí stanici s londýnským studiem YouTube ve čtvrtek 13. září od 13:30 h GMT (15:30 h středoevropského času), přičemž jej bude moderovat známý televizní popularizátor Bill Nye (alias „The Science Guy“).

Akce se zúčastní také oba globální vítězové: Amr Mohamed z Alexandrije (Egypt) a Dorothy Chenová se Sarou Maovou z Michiganu (USA). Experiment s pavouky, který navrhl 18letý Amr, se stal vítězem v regionu EMEA (Europe Middle East Africa).

Vítěz v regionu EMEA Amr Mohamed přišel s experimentem, který má odpovědět na otázku: „Dokážeme naučit starého pavouka novým trikům?“  Coby součást své ceny odcestoval do Ruska za jedinečným zážitkem: zkráceným výcvikem kosmonautů, jehož se osobně zúčastnil ve Hvězdném městečku. Navrhl zkoumat vliv mikrogravitace na to, jak pavouk chytá svoji kořist a zdali dokáže adaptovat své chování na podmínky vesmíru. V květnu měl Amr možnost prezentovat svůj experiment kosmonautům ESA, evropským studentům stejně jako zástupcům médií ve středisku kosmonautů ESA v Kolíně nad Rýnem (Německo).

Vědecké klání YouTube SpaceLab

Soutěž YouTube SpaceLab začala v říjnu 2011.Jde o celosvětové vědecké klání, které je otevřeno 14- až 18letým zájemcům. Jejich úkolem je navrhnout skutečný vědecký experiment pro vesmír.  Nyní budou vítězné pokusy provedené před zraky celého světa na palubě ISS, kde je realizuje astronautka NASA Sunita Williams(ová).

Událost se bude živě přenášet na YouTube přímo z Mezinárodní kosmické stanice, která krouží 400 km nad zemským povrchem.

Čtyřicetiminutový program začne rozhovorem moderátora Billa Nyea s globálními vítězi a speciálními hosty. Událost promítne také příběh soutěže SpaceLab vyprávěný pomocí videí a zachycující celý její vývoj od spuštění v loňském roce.

Řídicí středisko NASA následně propojí londýnské televizní studio s kosmickou stanicí a následovat bude vystoupení astronautky Sunity Williamsové ohledně vítězných experimentů.  „Kampaň YouTube SpaceLab byla vynikajícím a kreativním způsobem jak oslovit budoucí generace vědců – na zemi stejně jako ve vesmíru,“ dodává Frank De Winne, který byl mj. prvním evropským velitelem orbitální základny.

– TZ ESA –

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz