Domů     .Top
Archeologové objevili stopy netradičního pohřbu
Pavel Šmejkal 8.4.2011

Polykulturní lokalita v Praze 6 v Terronské ulici vydala archeologům zajímavý nález. Pohřeb muže kultury se šňůrovou keramikou (stáří cca 2800 – 2500 př.n.l.) je netradiční tím, že muž je oproti všem zvyklostem pohřben v ženské poloze – tj.

hlavou k východu. Archeologové tento nález interpretují jako pohřeb příslušníka tzv. třetího pohlaví – jedince, který v pravém smyslu slova nebyl ani mužem, ani ženou.

Není to však pouze „orientace“ pohřbeného, ale i hrobová výbava „muže-ženy“ z Terronské, co stojí za interpretací nálezu jako příslušníka tzv. třetího pohlaví. Ta totiž nebyla běžná ani pro jedno pohlaví.

 „Je velmi nepravděpodobné, že by komunita při pohřbu prostě ‚udělala chybu‘, zvláště v kultuře, která na genderovou diferenciaci pohřbů tak přísně dbala,“ říká dr. Kamila Remišová Věšínová, archeoložka z České společnosti archeologické.

Třetí pohlaví nebo také třetí gender má je podložen jak archeologickými, tak etnologickými doklady. Důvody pro existenci takových jedinců mohou být nejméně dvojího druhu. Změna sexuální identity byla nutná například u sibiřských šamanů.

Věřilo se, že teprve v okamžiku, kdy žena-šamanka přijme mužskou sexuální a kulturní identitu (a samozřejmě naopak), bude moci objektivně vykonávat své poslání.

Hroby šamanů se však už od mezolitu vyznačují specifickou hrobovou výbavou, která se v Terronské neobjevila. A tak může být vysvětlení tohoto pohřbu mnohem prozaičtější.  „Mohlo se například jednat o muže s odlišnou sexuální orientací – homosexuála nebo transsexuála,“ vysvětluje Remišová Věšínová.

Hrobová výbava odkrytého nálezu čítala pazourkový nůž a pět nádob, z nichž jedna, tzv. vejčitý hrnec, je artefaktem typickým pro ženské pohřby. Naopak zde úplně chyběly klasické mužské pohřební artefakty – zbraně (sekeromlat či bulava).

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz