Domů     Technika
Do boje proti změnám klimatu jsou nasazena bezpilotní letadla
21.stoleti 19.9.2008

V současné době se už drtivá většina odborníků přiklání k názoru, že klima na naší planetě prochází změnami. V minulých letech byl výzkum tohoto jevu poněkud podceňován, a až nyní je mu přes reptání některých politiků dávána větší pozornost. Zajímavým pomocníkem při těchto šetřeních bývají i bezpilotní letouny.V současné době se už drtivá většina odborníků přiklání k názoru, že klima na naší planetě prochází změnami. V minulých letech byl výzkum tohoto jevu poněkud podceňován, a až nyní je mu přes reptání některých politiků dávána větší pozornost. Zajímavým pomocníkem při těchto šetřeních bývají i bezpilotní letouny.

Výzkum klimatu pomocí družic či pilotovaných letadel své výsledky přináší, ale je náročný zejména po ekonomické stránce. Bezpilotní letadla jsou levnější, let s posádkou může stát až 10 000 dolarů za každou hodinu, a navíc se pohybují takříkajíc přímo na místě činu, tedy v atmosféře.

Hračka? Nikoliv!
Letadlo zvané AUAVs (autonomous unmanned aerial vehicles) má rozpětí křídel dva a půl metru a váží pouhých 22 kilogramů. Na první pohled připomíná spíše hračku. Ovšem zmýlená neplatí. Toto letadlo pomocí vysoce sofistikovaných metod objasňuje některé záhady točící se kolem klimatickým změn.
Vědci z kalifornské univerzity v San Diegu si několik těchto strojů dovezli na Maledivy. Souostroví v Indickém oceánu je nejen turistickým rájem, ale i vhodným místem pro sledování proměn klimatu. Větry sem občas přiženou velké hnědé mraky, jež jsou důsledkem lidské činnosti, zejména té průmyslové. 

Nebezpečí plné sazí
Bezpilotní letadla pomáhají zkoumat například proměny zemského albeda (poměr odraženého elektromagnetického záření ku množství dopadajícího záření). Takový výzkum se nejlépe provádí právě v oblacích. Vědci tak rychleji zjistí, jaký dopad má znečišťování ovzduší na klima.
Stroje AUAVs sledují i způsob, jakým se v atmosféře chovají saze, které vypouštějí především Čína a Indie. Podle vedoucího projektu AUAVs, profesora Veerabhadrana Ramanathana, působením sazí narůstá oteplování atmosféry, které představuje asi 0,9 wattu na metr čtvereční. To je výrazně více, než kolik činily odhady mezi 0,2 a 0,4 wattu na metr čtvereční, na kterých se shodli odborníci sdružení při mezinárodní organizaci Intergovernmental.
Tato bezpilotní letadla ovšem nezkoumají jen klima na Maledivách. Byla nasazena i v jižní Kalifornni nebo v během olympijských her v Pekingu, který často sužuje hustý smog. 

Bezpilotní letadla jako smrtonosná zbraň
Boje mezi Izraelem a Araby jsou bohužel už neodmyslitelnou součástí každého zpravodajství. Izrael v něm v poslední době velmi úspěšně nasazuje bezpilotní letouny. Palestinští bojovníci velmi rychle poznají, že někde nad jejich hlavami takový stroj krouží. V tu chvíli totiž dochází k výpadkům televizního signálu a mobilních sítí. Izraelská vládní místa tvrdí, že letadla bez lidské posádky slouží pouze k průzkumným účelům. Před nedávnem ale agentura AP přinesla informaci, že tato letadla podnikají i vzdušné útoky. Podle této zprávy padlo na přelomu února a března za oběť těmto útokům okolo 120 Palestinců. Izrael tuto informaci ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
Tato letadla mohou zaměřit svou potenciální oběť třeba podle signálu z mobilního telefonu. Po střele poté v zemi zůstává úzký, ale hluboký kráter. Bezpilotní letadla dokážou sledovat pomalu se pohybující cíle, například chodce nebo automobily zpomalující na výmolech silnic.

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
Pro své rozměry, vybavení a technologie se stala chloubou amerického námořnictva. Jedná se totiž o největší a nejnovější letadlovou loď, která po více než 10 letech od spuštění na vodu konečně začala sloužit Spojeným státům i alianci NATO. Stavba nejmodernějšího plavidla, se kterým si USA pojistily pozici největší námořní velmoci planety, započala roku 2009. Slanost […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz