Higgsův boson: další krok k potvrzení

Minulý měsíc všemi médii včetně toho našeho proběhla zpráva o jednom z nejdůležitějších objevů posledních let. Tedy, abychom byli opatrnější: možném objevu. Jde pochopitelně o Higgsův boson, poslední dílek do skládačky tzv. standardního modelu. Vědci z experimentu ATLAS v CERNu nedávno ohlásili další posílení původního objevu.

Dne 4. července ohlásili dva sesterské detektory v CERN, CMS a ATLAS velmi slibný signál tzv. rozpadových kanálů, neboli částic, na které by se měl Higgsův boson v krátké době přeměnit. CMS představil data pro všech pět členů rozpadové řady, analýza ATLASU však takto kompletní nebyla. Včera byl však publikován odborný článek, který doplnil i data z druhého detektoru. Statistická významnost objevu je nyní na 6 sigma, což znamená, že pravděpodobnost, že pozorovaný jev byl způsoben náhodně, je dva ku jedné miliardě.

Ačkoliv se tedy výrazně zvýšila jistota o objevu neznámé částice, o tom, zda jde skutečně o Higgsův boson není jisté zhola nic. „Může to být i tak, že nejde o Higgsův boson standardního modelu,“ vyjádřil se mluvčí ATLASU Fabiola Gianotti.

Michal Andrle se představuje:

Redaktor 21. století.
Příspěvek byl publikován v rubrice .Top, .Články, 21.Století, Fyzika, Svět elemetárních částic. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Higgsův boson: další krok k potvrzení

  1. Valonis napsal:

    No, úžasný! Částice, tvořící základ světa, neboť prý dodává všem ostatním částicím hmotnost, je chiméra, „žijící“ asi jednu milióntinu attosekundy. Opravdu solidní základ světa! Může oficiální fyzika klesnout ještě hlouběji? To už není fyzika, to je fyzmystika, která produkuje směsice fantomů, virtuálů a chimér. Naproti tomu Sokratův model vakua, KMV, prezentuje jako základ světa reálné, neměnné a nezničitelné 4 antipodní protoelementy. Jejich vzájemnou konfigurací vzniká celá plejáda známých elementárních částic, ale také přechodných nestabilních mezistavů hmoty jako jsou mezony, hyperony a rezonance. Více o tom všem se dočtete na stránkách http://qarton.sweb.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>