Číňané teleportovali foton na vzdálenost 97 km

Slovo teleportace, neboli přenos předmětu na dálku bez nutnosti fyzického přenosu, je známa především milovníkům sci-fi. Ani ve světě skutečné vědy však není tento koncept nováčkem. K první kvantové teleportaci došlo v roce 1997. Tým čínských fyziků nedávno ohlásil dosavadní rekord. Foton dokázali teleportovat na vzdálenost 97 km!

Podstata myšlenky teleportace je jednoduchá. To, co je přenášeno z jednoho místa na druhé není skutečný objekt, ale informace o něm. Ta může být na jiném místě využita k tomu, aby byl podle ní nový objekt zrekonstruován. Pro teleportaci využívají vědci podivuhodnou vlastnost kvantové světa, tzv. kvantové provázání (quantum entanglement). Tento princip říká, že různá místa světa spolu mohou být kauzálně provázána, aniž by musela být v přímém kontaktu.

Tým prof. Ťüan Jina z univerzity v Šanghaji nedávno uskutečnil takovou teleportaci přes jedno z čínských jezer, na vzdálenost 97 km. Praktické využití by měl tento proces nalézt zejména při zasílání kódovaných informací. Výhodou totiž je, že informace  neputuje skrze médium mezi dvěma místy a nemůže být tedy zachycen protivníkem.

Příspěvek byl publikován v rubrice .Top, .Články, 21.Století, Fyzika, Svět elemetárních částic. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Číňané teleportovali foton na vzdálenost 97 km

  1. Valonis napsal:

    Autor píše: „Výhodou totiž je, že informace neputuje skrze médium mezi dvěma místy a nemůže být tedy zachycen protivníkem.“ Co tedy přenáší tu ‘stavební’ informaci? Autor bohužel nesděluje. Podle Kvartonového modelu vakua (KMV)je celý materiální vesmír ‘ponořen’ do kvartonového kontinua jímž se šíří všechny mmateriální informace. Ano, ozajstní fyzikové o něm velice neradi slyší. Ale to nemá vliv na jeho existenci. V tomto kvartonovém kontinuu probíhá jako teleportace veškerý pohyb hmotných struktur. Např. to co tvoří částici proton, nebo neutron nacházející se právě teď v tomto bodě prostoru, jako forma excitace místních kvartonů, to se nezůčastňuje jeho „rekonstrukce“ v libovolném jiném bodě kontinua, kde hmotová pole protonu, nebo neutronu jsou vytvořena tamními excitovanými kvartony. Vzletně je možné tvrdit, že hmotné částice při svém pohybu neustále v jednom bodě prostoru zanikají aby se v sousedním bodě opět generovaly. To je podstata každého pohybu materiálních struktur. Mnohem obsáhleji o tom pojednává Sokratův kvartonový model vakua a jiné doprovodné texty na (http://qarton.sweb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>