Internet je návykovější než alkohol

Nedokážete přežít den bez toho, aby mnohokrát nezklontrolovali své maily, Facebook či Twitter?  Jistě nejste sami. Problém se závislostí na internetu je dnes tak vážný, že se jím zabývají specialisté v oboru adiktologie po celém světě. Tým amerických vědců nedávno „změřil“ sílu jejich atraktivity a musel konstatovat, že poráží i dosud největší strašáky: cigarety a alkohol.

Tým vedený Wilhelmem Hofmannem z univerzity v Chicagu se rozhodl prozkoumat sílu touhy u 205 subjektů mezi 18  a 85 lety, kteří žijí v německém Würzburgu. Po týden nechal pokusné osoby, aby si pravidelně zapisovaly své touhy a také jejich sílu. Poté záznamy vyhodnotil a vypracoval žebříček aktivit, které se vyznačovaly tím, že během nich subjekty ztrácely vládu nad sebou. Asi nepřekvapí, že první dvě příčky okupoval spánek a odpočinek. Hned třetí se však umístila potřeba kontrolovat dění na internetu, cigarety a alkohol byly v žebříčku až na dalších pozicích.

„Touze po sociálních médiích je ve srovnání s jinými těžké odolávat. Jsou totiž velmi dostupná a cena, která se za to platí, se ve srovnání s jinými nezdá příliš vysoká. I když skutečně platí, že dlouhodobé i krátkodobé následky jsou menší, jejich příliš časté užívání obírá lidi o čas,“ interpretuje závěry svých výzkumů Wilhelm Hofmann.

Příspěvek byl publikován v rubrice .Top, .Články, 21.Století, Internet, Medicína, Psychologie, Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Internet je návykovější než alkohol

  1. Václav Nový napsal:

    Do skutečného příkladu jako problému, mě chybí čas trávený na internetu a také činnost. Já potřebuji taky denně internet.

    Ale já tam hledám informace a debatuji v diskusích nad tématy. Trávím na tom tolik času, kolik mě dovoluje můj čas. Vlastně místo čtení tištěného tisku a knih, čtu na internetu. Na rozdíl od tištěných médiích, kde nemohu reagovat na článek a příběh, a kde se nemohu podělit s názorem na téma a příběh, je elektronické médium v tomto nenahraditelné. Já sám bych se zařadil tedy ke čtenářům tištěných médií (tisku a knih). A tak by mě zajímalo, jak by se nazývali čtenáři tisku a knih, kteří taky neudělají bez knihy, novin, časopisů, ani ránu. Taky by i je vědci zařadili mezi závisláky? No, měli by, ne?

    Proto mě osobně takový průzkum nic neříká. Podle mě závisláci jsou ti, kteří potřebují internet jen jako zábavu, únik od reálného světa, trávení volného času. Ale bez skutečného užitku. Nic z té činnosti nedostávají. Nezískávají informace, nezdokonalují své znalosti, nerozšiřují své poznatky, nic nového se nedozví a nenaučí. A přesto touto zbytečnou činností tráví veškerý volný čas.

  2. Honza napsal:

    Já sám zastávám podobný názor. Myslím, že závislost na internetu jako taková neexistu, ale jedná se jen o závislost na přísunu informací, kterou má vlastně každý… Jen se zamyslete. Každý se přece alespoň jednou týdně podívá na zprávy, přečte si noviny, nebo tyto informace vyhledá na internetu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>