Domů     .Top
Lidé mají dobrodružství v genech
Jan Weyer 9.5.2011

Ve srovnání s velkou částí ostatních živočichů je člověk velmi neohrabaný. Chybí pohybové schopnosti, bystré smysly či významné zbraně integrované přímo do těla, jimiž by mohl své nepřátele přímo ohrozit.

Co z nás lidí tedy udělalo druh, který si zcela podmanil planetu? Ano, je to náš rozum. Ale nejen to. Rozum sám by nestačil, kdybychom nebyli hnáni dobrodružnou touhou poznávat dosud nepoznané a vytvářet něco, co zde ještě nebylo.

Tato touha po dobrodružství je podle všeho dědictvím po předcích, kteří před 50 tisíci let opustili Afriku a jejichž potomci posléze zaplavili svět.

V generacích dalších potomků prvních emigrantů z Afriky musel navíc existovat silný tlak na výběr právě těch genů, které dobrodružné tendence svých nositelů více a více posilovaly.  Od návrhu teoretické myšlenky k jejímu skutečně vědeckému potvrzení však obvykle bývá dosti daleko.

Evoluční genetikové Luke J. Matthews z Harvardovy univerzity a Paul Buttler z Bostonské univerzity se rozhodli, že se po stopách těchto genů vydají s co největší vědeckou přesností.

Ke sledování si vybrali gen DRD4, který kóduje jeden z dopaminových receptorů na membránách neuronů. Tento gen může existovat v několika různých verzích (alelách). Lidé s různými alelami tohoto genu se drobně liší zejména v temperamentu.

Například alela známá jako 4R je spojována s vyrovnanou a klidnou povahou, méně běžné verze 7R a 2R zase s impulsivní povahou vhodnou do riskantních situací.

Oba vědci se společně „podívali“ do genů původních obyvatel 18 oblastí, o nichž předpokládají, že jimi vedla cesta prvních lidí z Afriky dále do Asie, Evropy a nakonec do Ameriky. A jaký byl výsledek? Vědci mohli s potěšením konstatovat, že teorie se potvrdila.

Čím dále od Afriky, tím větší byla frekvence výskytu „dobrodružných“ alel genu DRD4.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz