Je to až s podivem, ale tým vědců z Jihočeské univerzity začal v rámci výzkumu spolupracovat s protivínským pivovarem. To by nebylo nic neobvyklého, kdyby ale kvalitu piva nehlídali raci. Abychom byli ale přesnější, raci hlídají kvalitu vody, která se používá při výrobě piva.
Samotná aklimatizace raků, doladění systému apod. trvalo odborníkům několik měsíců. Nyní ale lze konstatovat, že raci v připravených speciálně prosklených akváriích hlídají kvalitu 10 000 let staré vody, která pochází z hlubinných vrtů.
Jihočeský pivovar je znám svou precizností. I z tohoto důvodu používá výhradně žatecký chmel a moravský slad. Kvůli kvalitě je ale zapotřebí sledovat i vodu, a tak na řadu přicházejí raci, kterých je celkem pět.
Raci mají na hlavohrudi dvoucentimetrové čidlo, které snímá systémem vysílané infračervené paprsky. Počítače díky tomu dokážou zachytit změnu frekvence tepu raků a případně tak odhalit ihned sebemenší znečištění.
Pivovar má v záloze další pětici raků signálních, kteří by měli zajistit plynulost výroby. Ještě než jsou raci do prostředí pivovaru nasazeni, musí si zvyknout na čidlo umístěné na svém těle.