Domů     .Top
Největší surový diamant na světě zřejmě přijde o své prvenství
Mirka Filipová 31.7.2017

Odborníci na diamantový průmysl uvádí, že Lesedi La Rona, největší existující nezpracovaný diamant, musí být rozřezán a opracován, aby našel svého kupce. Takto získá na hodnotě, i když ztratí nemalou část své původní váhy. .

Diamant má velikost tenisového míčku, váží 1 109 karátů (221,8 gramu) a je světovým unikátem. V současné době se na světě nevyskytuje větší nezpracovaný diamant, který člověk vyzdvihl ze země. Kámen byl objeven v listopadu 2015 v Botswaně.

Dosud se ale nenašel kupec, který by byl za Lesedi La Rona ochoten ve veřejné dražbě zaplatit alespoň 70 milionů dolarů, což je jeho odhadovaná hodnota.

Kámen bude atraktivnější ve vybroušené formě

Podle předních odborníků teď diamant s velkou pravděpodobností čeká broušení a leštění. „Zpracování takto velkého kamene je dost riskantní záležitostí a není divu, že z něj má velká část potencionálních zájemců velký respekt.

Jednoduše nechtějí brát rizika zpracování na sebe. Diamant je sice nejtvrdší nerost na světě, ale zároveň je taky velmi štěpný. Nikdy s jistotou předem nevíte, zda se vám při zpracování nerozdělí na více menších kusů.

Například výsledkem zpracování historicky největšího surového diamantu Cullinan je devět menších diamantů,“ uvádí klenotník Alojz Ryšavý, který s diamanty na světových burzách obchoduje již více jak 20 let.

Ke zpracování diamantů dodává: „Řezání, broušení a leštění diamantů je opravdu mistrovským uměním, jehož nejvyšší kvalitu na světě zajišťuje jen několik uznávaných diamantových center. Proto je pro budoucího majitele lepší vlastnit již vybroušený precizní diamant i přes to, že kvůli zpracování ztratil třeba až polovinu své původní velikosti.“.

Podle odborníků je velmi pravděpodobné, že z Lesedi La Rona vznikne několik menších vybroušených diamantů, které budou ve finální fázi zasazeny do investičních šperků.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz