Domů     .Top
Možné riziko? Stovky zaznamenaných zemětřesení v Yellowstonu.
Marek Felt 4.7.2017
Lava spews from a volcano as it erupts near Eyjafjallajokull April 19, 2010. Flights from large parts of Europe are set to resume on Tuesday under a deal agreed by the European Union to free up airspace closed by a cloud of ash hurled into the sky by the Icelandic volcano. REUTERS/Lucas Jackson (ICELAND – Tags: DISASTER ENVIRONMENT)

Vědci nedávno upozornili na neobvyklou aktivitu v oblasti amerického národního parku Yellowstone. Kolem supervulkánu totiž zaznamenali stovky zemětřesení, a jak je patrné, tamní mohykán dal o sobě opět vědět.

Pod pod kráterem sopky v hloubce pěti až 14 kilometrů se totiž nachází téměř 90 kilometrů dlouhé a bezmála 30 kilometrů široké jezero magmatu.

Je to až neuvěřitelné, ale v tomto jezeře se nachází podle odborníků 200 až 600 kilometrů krychlových lávy. Pokud by vulkán vybuchl, mohlo by to způsobit ne oblastní, ale celosvětovou katastrofu. Nejvíce zasaženy by byly samozřejmě obyvatelé USA. Okamžitě by v nejbližší vzdálenosti od epicentra zemřelo kolem 87 000 lidí a až dvě třetiny země by se kvůli popelu a zablokování slunečního světla staly neobyvatelnými.

Situace v parku se od doby, kdy jsme vás o tomto problémů poprvé informovali, neustálé zhoršuje. Za poslední dva týdny bylo v oblasti zaznamenáno kolem 878 otřesů. Vědci z United States Geological Survey (USGS) sice obyvatelé prozatím uklidňují a tvrdí, že neexistuje žádné riziko výbuchu, ale i tak je zapotřebí danou situaci neustále sledovat.

Institut YVO, který pravidelně sleduje zemětřesení a sopečnou činnost v okolí parku uvedl, že k 26. červnu bylo zaznamenáno 878 událostí. Došlo tak například k jednomu zemětřesení velikosti 4, pěti zemětřesením v rozsahu 3,68, 68 zemětřesení o síle 2,277 a 277 zemětřesení v rozmezí velikosti 1,508.  Podle Jacoba Lowensterna z YVO nepředstavuje tento roj výrazné nebezpečí. V minulosti podle něho byly zaznamenány větší roje.

Podle vědců se tak riziko výbuchu pohybuje kolem 1:730 000. Pokud by ale došlo k explozi, popel by hned zasypal oblast 800 kilometrů od parku a jeho vrstva by měla výšku až 10 centimetrů. Společně s popelem by se vychrlila láva o teplotě kolem tisíce stupňů Celsia a množství plynů, včetně oxidu siřičitého.

Ten by mohl způsobit kyselé deště a globální ochlazování. Výbuch by nevyhladil lidstvo, ale měl by devastující dopad zejména na západní část USA.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz