Domů     .Top
Rocket Lab začala dobývat vesmír
Marek Felt 26.5.2017

Společnost Rocket Lab včera z novozélandského poloostrova Mahia vypustila do vesmíru novou raketu Electron, která by měla vynášet zejména menší družice.

Jedná se o novozélandsko-americký projekt společnosti Rocket Lab. Vývojáři se pustili do nelehkého projektu, vyrobit raketu, která bude vynášet na nízkou oběžnou dráhu kolem Země malé družice, CubeSaty a další podobné náklady o hmotnosti do 225 kg.

Tím se zapojí do komerčního kosmického programu. Cílem bylo pokud možno co nejvíce snížit náklady. Start rakety tak vyšel na 4,9 milionu dolarů.

Na jediný problém, na který společnost narazila, bylo nevlídné počasí. Rocket Lab sídlí v USA, a tak podléhá americkému Federálnímu leteckému úřadu (FAA). Ten ji ale již 15. května udělil licenci No. LLS 17-095 se souhlasem ke třem zkušebním letům rakety Electron na nízkou oběžnou dráhu.

Při prvním se počítalo s navedením inertního nákladu na oběžnou dráhu mezi 300 a 500 km nad Zemí. Pro první okno bylo určeno desetidenní startovací okno, které se poprvé otevřelo 22. května. Mělo tak trvat do 1. června.

Úvodní dny ale panovalo nepříznivé počasí v podobě silného větru. Vzhledem k obavám z triboelektrického jevu, kde vzniká riziko nebezpečí tvorby částic ledu a tím by mohlo dojít k poškození elektroniky v řídicím a kontrolním systému, byl start stále odkládán.

Počasí se ale uklidnilo ve středu 24. května a tak mohl tým Rocket Labu naplnit nádrže a připravit raketu ke startu. Posléze se počasí opět zhoršilo, a tak byl start odložen na čtvrtek, kdy v 6:20 našeho startu raketa odstartovala.

Rakety Electron jsou přizpůsobeny přepravě až 225 kg na nejrůznější nízké dráhy se sklonem rovníku 39 až 98 stupňů, včetně dráhy heliosynchronní (geocentrická dráha, která kombinuje výšku a sklon tak, že družice prochází nad určeným místem zemského povrchu vždy ve stejném slunečním čase), na níž může do výšky 500 km vynést náklad do hmotnosti 150 kg.

Představitelé Rocket Labu počítají, že za rok by mohli připravit kolem 30 startů, později průměrně jeden start týdně. Starty by neměly probíhat pouze z komplexu Mahia, ale také ze základny PSCA (Pacific Spaceport Complex – Alaska)a z mysu Canaveral.

Raketa Electron je dvoustupňová a při výrobě trupu a nádrží byly použity uhlíkové kompozitní materiály. Je lehká a dostatečně pevná. Její výška je 17 metrů a disponuje průměrem 1,2 metru. Hmotnost rakety s naplněnými nádržemi činí 11 650 kilogramů.

Do nákladového prostoru se vejde malá družice nebo 82 základních CubeSatů. V prvním stupni je 9 motorů Rutherford o celkovém startovním tahu 147 až 162 kN při hladině moře. Řízení rakety za letu zajišťuje naklánění trysek všech devíti motorů.

Průběh vzletu zároveň kontroluje počítač. Avionika a počítač přicházejí na scénu ve druhém stupni.  Zajímavostí je, že hmotnost jednoho motoru je 20 kilogramů bez elektrických baterií.

Ve druhém stupni je použit pouze jeden motor Rutherford Vac o tahu 22 kN. Nakláněním trysky se ovládá klonění a klopení rakety, točení ovládají korekční trysky na stlačený vzduch. Na závěr ještě dodejme, že pohonné látky tvoří forma petroleje s americkým označením RP-1 a kapalný kyslík.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz