Střevní elektrické generátory
V našich střevech byla potvrzena existence bakterií, které vydávají elektřinu pomocí rozkladu cukru. Tyto bakterie se vyskytují jak u lidí postižených nemocí, tak i u těch zdravých. Jedná se o konkrétní druh bakterie kyseliny mléčné Enterococcus faecalis. Výzkumu vévodí technika EET – extracelulárního elektronového transferu. Transfer je podporován chinonovými molekulami. „Bakterie kyseliny mléčné a mnoho dalších bakterií…
Světově unikátní detektor elektronů pochází z Brna
Tým brněnských vědců vyvinul a patentoval unikátní detektor elektronů pro tzv. environmentální rastrovací elektronový mikroskop (EREM). Díky této novince mohou vědci zkoumat i vysoce citlivé vzorky v přirozeném stavu. To vše díky velmi vysoké citlivosti nového detektoru, který je schopen pracovat při tlaku plynů, který se blíží běžným podmínkám v přírodě. Zpráva o této novince byla nedávno publikována…
Když vědci sledují život v buňkách
Vědci ze specializovaného metabolomického pracoviště Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích tento týden otevřeli nové laboratoře vybavené moderními ultracitlivými přístroji. Vzhledem k tomu, že metabolismus je společný všem živým organismům, poznatky z těchto laboratoří poslouží v mnoha biologických a ekologických odvětvích, včetně medicíny. Tzv. hmotnostní spektrometry na měření a analýzu metabolitů dokážou změřit femtogramová (10-15…
Nejlepší výběr článků každý den!
Vietnamci: Co znamená jejich...
Mormoni: Modlitby, kasina i...
Mileva Einsteinová se kvůli...
Miliardáři, kteří přišli o všechno
Proč německý básník Goethe chyběl u...
Stíhačkám Britové nevěří, pak se...
Původce černého kašle je mistrem v manipulaci s imunitou. Čeští vědci ukazují proč
Bakterie způsobující černý kašel, onemocnění dýchací soustavy s potenciálně fatálním průběhem zejména pro novorozence a starší lidi, je mistrem úniků před zbraněmi imunitního systému. Vůbec přitom není pasivní, neskrývá se, ale imunitní buňky sama odzbrojuje či přetváří podle svých představ. Foto: Bordetella pertussis – je lidský patogen způsobující černý kašel Jednou z nejsilnějších zbraní této bakterie s latinským…
Nemoc X: Velká neznámá, která může ohrozit lidstvo
Její nebezpečnosti by se mohla rovnat snad jen její neznámost. Záhadný patogen zvaný nemoc X (neznámá nemoc) byl letos probírán na konferenci Světové zdravotnické organizace v Ženevě jako budoucí hrozba, která by mohla vyhladit lidstvo. Konference se pravidelně zabývá možnými hrozbami budoucnosti. Její podstatnou součástí je i seznam nemocí, které by mohly v…
Jak vzniká kostra rostlin?
Vliv proteinu katanin1 na organizaci rostlinného cytoskeletu, tedy jakési vnitřní kostry buněk, potvrdili vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) ve studii, kterou publikoval jeden z nejprestižnějších odborných časopisů zabívající se touto problematikou – Molecular & Cellular Proteomics. Zdroj: YouTube – cytoskelet Díky unikátní kombinaci metod proteomiky (zabývá se hromadným studiem…
Žraví drobečkové vyčistí vody od nečistot
Heterotrofní bičíkovci – drobné prakticky bezbarvé jednobuněčné organismy o velikosti většinou 2-8 µm jsou významnou součástí sladkovodních ekosystémů. Tito nepatrní dravci představují důležitý mezičlánek v potravním řetězci sladkých vod. Živí se totiž zejména bakteriemi žijícími ve vodě. Foto: Zelenivky (Chlorophyceae) Různé druhy bakterií jsou přitom pro heterotrofní bičíkovce různě kvalitním zdrojem potravy. Mohou tím pádem…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Unikátní trezor pro poklady...
Tragédie domu Mooreových: Kdo...
Nejgeniálnější vynález v dějinách...
Charles Bukowski: „Starý prasák“ si...
Altán pro onkologické pacienty...
Záhada londýnského mordýře:...
Nové viry objevené v oceánu
Není tajemstvím, že existuje po celém světě nejen mnoho neprozkoumaných míst, ale také neznámých živočichů, atp. Odborníci z MIT a Albert Einstein College of Medicine analyzovali vzorky vody, které odebrali na pobřeží Massachusetts, a podařilo se jim objevit zcela nové viry, které doposud nikdo nenašel a nezdokumentoval. Neznámé viry nelze detekovat klasickými laboratorními testy. A nejen…
Australské klokany zabíjí hrůzná nemoc
Dosud neznámá choroba kosí na australském kontinentě miliony klokanů. Nevyhnutelnému úmrtí zpravidla předchází záněty, strnulost, krvácení a slepota. Odborníci se usilovně snaží nalézt příčinu. Zejména ve státě Nový Jižní Wales si obyvatelé zvykají na mimořádně smutný pohled, kdy cesty lemují mrtvá a umírající těla celých klokaních rodin. Krevní testy zatím neodhalily, co by mohlo za…
Nový přírůstek do rodiny virů
Hned tři nové viry objevil tým virologů z Biologického centra (BC) Akademie věd (AV) ČR uvnitř buněk houby Sodiomyces alkalinus. Nejenže se jedná o poměrně neobvyklou kombinaci virů, jde zároveň i o vůbec první viry nalezené ve vláknitých houbách rostoucích v extrémně zásaditém prostředí. Od těch nejmenších bakterií až po největší savce – prakticky každý…