Prastarý africký veletok je mnohem starší, než vědci předpokládali
Nejznámější africký veletok – řeka Nil – je podle nejnovějších výzkumů více než 30 milionů starý. Nil byl velmi důležitý již v dobách starověké civilizace, kdy na něm závisela existence tehdejších obyvatel, a není opomíjený ani v současnosti, kdy slouží především jako dopravní tepna a zdroj pro zavlažování. Nil protéká ve východní Africe směrem od…
Vědci zkoumají šíření tepla ve skalách
V několika městech po celém Česku probíhá výzkum odborníků z Akademie věd ČR (AV ČR). Jde o monitoring šíření tepla ve skalách, zmapování stavu a možnému zabránění jejich zřícení. Podle ředitele Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR Josefa Stemberka nemá současný výzkum ve světě obdoby, přičemž se obecně ví, že šíření tepla má pro…
Biblický mýtus o potopě světa: Co na něj říká věda?
Krátce poté, co Bůh stvořil Zemi a život na ní, se podle Starého zákona při pohledu na lidstvo pořádně naštval. Nechovalo se totiž podle jeho představ, tudíž Hospodin dospěl k zásadnímu rozhodnutí: až na pár výjimek vše živé smést pomocí potopy z povrchu zemského a začít znovu. Pokud by v tomto Bible říkala pravdu, šlo…
Nejlepší výběr článků každý den!
Jaká auta měla nejhorší výsledky...
Největší diktátor světa na Letné...
Kam nejdál ve vesmíru doletěla...
Rozvášnění obyvatelé města sežrali...
Nadívaní kapouni, pečení vrabci i...
Přínos, nebo pohroma? Husity ve...
Ayersova skála: Největší monolit na světě
Austrálie je v mnoha ohledech zvláštní země. Místní flóra nebo fauna je vskutku specifická, třeba nad takovým ptakopyskem vědci dlouho nevěřícně kroutili hlavou. Ani zahrávat si s mnoha zdejšími živočichy se nevyplácí, jejich jed je velmi prudký. I krajina je zde zajímavá. A tak při procházce divy světa nemůžeme vynechat Ayersovu skálu. Australské vnitrozemí má…
Obrovská struktura nalezena pod grónským ledovcem
V minulém týdnu nalezl výzkumný tým Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) další masivní kráter pod ledovcem v Grónsku. Po impaktním kráteru pod ledovcem Hiawatha, jenž byl objeven v minulém roce, se jedná o druhý významný útvar. Od prvního kráteru je tento ve tvaru misky ve vzdálenosti přes 180 km. Na šířku přibližně 36 km….
Vědci z NASA zkoumali na ostrově v Tichém oceánu podivné bahno
Jeden z nejnovějších ostrovů, jenž se nalézá v Pacifiku, má svůj povrch pokryt záhadným, lepkavým, jílu podobným bahnem. Sopečný ostrov se nad hladinu zvedl teprve před 3 lety poblíž souostroví Tonga a i za tu krátkou dobu je již osídlen bohatou vegetací a ptactvem. Mezi živočichy, pro něž se stal ostrov domovem, se řadí sova pálená (Tyto…
Tajemství, pokusy, objasněné záhady? Pražská Noc vědců bude plná překvapení.
Už od roku 2005 se z podnětu Evropské komise koná Noc vědců. Letos se uskuteční 5. října ve více než třech desítkách míst České republiky. Motto akce je „100 let české vědy“ a lidé libovolného věku, vzdělání či zájmů budou moci opět navštívit jen pro ně tento večer otevřené vědecké ústavy, výzkumná centra, univerzity, muzea, science…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Děsivé Pompeje: Ožívají tu duchové...
Nemilosrdný Vilém Dobyvatel:...
Mikrospánek a Jaguar: Když systémy...
Air Force One: Neuvěřitelné...
Tyfová Mary: Chodící výrobna tyfu...
Změňte barvu očí, kdy se vám zachce
Začni (si) s Přírodovědou! Vyzývá středoškoláky Přírodovědecká fakulta UK
S (P)přírodovědou si od následujícího semestru může začít každý, kdo to s ní myslí opravdu vážně. Studenty vyšších ročníků středních škol vědci z Přírodovědecké fakulty uvítají ve svých laboratořích. Přihlášky je třeba podat do 15. září! Foto: Projekt X/Petr Jan Juračka/PřF UK Na své si přijdou zájemci o všechny obory, které se na fakultě vyučují – ať…
Probouzí se supervulkán pod Yellowstonským parkem?
Strážcům Yellowstonského parku se podařilo objevit nečekaně velké pukliny na skalních stěnách. Oblast musela být poté uzavřena. Otázkou ale zůstává, zdali to nemá souvislost s probouzejícím se supervulkánem. Pokud ano, mohlo by to mít dosti vážné následky. Uzavřena byla zejména část národního parku Grand Teton. Příčinou byly rozšiřující se trhliny, které jsou kolem 30 metrů dlouhé…
Začne nová éra těžby?
Povrchové doly nestíhají pokrýt poptávku po vzácných kovech a kamenech. Státy a těžařské společnosti se už nějaký čas poohlížejí po oceánském dnu. Je to jen další způsob, jak kvůli zisku ničit přírodu nebo si na své přijdou i vědci? U hydrotermálních průduchů na dně oceánů, kde podle současné teorie vznikl život na zemi, se nachází…