Pravěké hyeny lovily v Arktidě
Podle nejnovějších výzkumů žily hyeny dříve v jiném typu prostředí, než je tomu dnes. Domovinou jim byly oblasti ledové Arktidy. Oproti dnešním hyenám, které se živí mršinami, pravěké hyeny aktivně lovily. Vědci nyní přinášejí nové poznatky o jejich evoluci. V odborném časopise Open Quaternary bylo popsáno, jak se asi žilo těmto živočichům v zemi ledu. Úvahy…
A stvořil Bůh člověka aneb kreacionismus kontra evoluce
V posledním díle našeho seriálu mapujícím různé teorie týkající se vzniku života, nemůžeme vynechat ani kreacionismus. Tedy názor, že život byl účelově stvořen nějakou vyšší božskou silou… Kniha Genesis popisuje stvoření světa jasně: „Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. Země pak byla pustá a prázdná, nad propastí byla tma a nad vodami se vznášel…
Psí oči: Evoluční trik na vydírání člověka?
Svým smutným, prosebným výrazem drží psi své páníčky v hrsti už 33 000 let své domestikace. V novém projektu se tým amerických a britských vědců zaměřil na otázku, jak ke svým psím očím pes přišel. V hledání odpovědi si odborníci pomohli výzkumem exemplářů vycpaných psů a vlků, u kterých porovnávali jejich svaly na hlavě. Zjistili,…
Nejlepší výběr článků každý den!
Svatováclavská koruna: Je v ní...
Žádné „bolení hlavy“, ale závažné...
Změna migrace ryb zlepší stav...
Proč se žraloci bojí delfínů?
Pochutnávali si na lasagních...
Nová technologie v léčbě...
Studie odkryla dosud neznámý způsob barevného vidění u ryb
Mezinárodnímu týmu pod vedením Zuzany Musilové z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se podařilo zpozorovat neobvyklý mechanismus, jenž tvorům ve velkých mořských hloubkách umožňuje barevné vidění. „Zkoumali jsme geny zodpovědné za barevné vidění ryb a zjistili jsme, že některým se namnožil gen pro tyčinky, což jsou buňky v sítnici citlivé za nízké intenzity světla,“…
Korálové útesy v Rudém moři jsou odolnější vůči vyšším teplotám
Pro izraelské biology bylo překvapivým zjištěním, že korálové útesy v Rudém moři jsou oproti ohroženému Velkému bariérovému útesu v daleko lepším stavu – i přes kyselost moří a oceánů a zvyšování teploty nedochází k jejich bělení. Provedli bližší zkoumání a korálům vytvořili umělé laboratorní prostředí, v němž měnili životní podmínky. „Stále jsme zvyšovali teplotu. O tři, čtyři a…
Čeští přírodovědci přečetli genom sestřenice všech rostlin
Vědci z Přírodovědecké fakulty UK nedávno přispěli k rozluštění genomu sladkovodní řasy parožnatky, které prozradilo řadu podobností se suchozemskými rostlinami. Výstup rostlin z vody na souš byl pro vývoj planety a života na ní zcela zásadní. Rostliny, které se poté během milionů let rozrůznily do stovek tisíc druhů a nejrůznějších ekologických typů, ovlivňují prakticky všechny…
Růžová barva je tou nejstarší na Zemi
To jsou závěry doktorandského výzkumu Nur Gueneliové, která světle růžový pigment objevila v 1,1 miliardy let staré hornině hluboko pod povrchem Sahary v Taoudeni v Mauritánii. Ty nejstarší dosud nalezené pigmenty jsou minimálně o 500 milionů let mladší, než nová saharská světle růžová. Ilustrační foto Aby se vědkyně k pigmentům dostala musela nejprve rozdrtit horninu – pozůstatky…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Slavná siamská dvojčata zplodila...
Co přináší ztráta čichu?
Boarini Milanesi – 130...
Když se voda řítí dolů: Nejvyšší...
Fenomén krysího krále. Znamení...
Antilopí kaňon: Pastva pro oči,...
Rolling Stones uvěznění v jantaru
Tříčlenný mezinárodní tým entomologů z Čech, Německa a USA se rozhodl vzdát poctu světové rockové legendě. Sedm nově objevených starobylých druhů hmyzu totiž vědci nazvali podle jmen všech – současných i bývalých – členů skupiny Rolling Stones. Foto: Wikimedia Commons „Jedná se o dosud neznámé fosílie řádu pošvatek (Plecoptera pozn. red.), které byly nalezené v takzvaném…
I neandrtálci byli umělci
Podle nejnovější studie evolučních antropologů z University of Southampton a Max Planck Institute, kteří pomocí uran-thoriové metody datovali jeskynní malby ve Španělsku, byli již neandrtálci umělci. Několik let se o této možnosti ve vědeckých kruzích mluvilo. Vědci tedy významně přispěli do debaty. Podle dřívějších předpokladů se moderní člověk Homo sapiens, a s ním i jeho kultura,…
Skutečně pocházíme z Afriky?
„Člověk pochází z Afriky,“ tuto teorii si ve školní lavici vyslechl asi každý z nás, a tak se postupem času stala obecně přijímaným tvrzením. Série objevů z letošního roku ovšem poukazuje na poněkud jiný scénář lidského vývoje. Zdá se totiž, že člověk pochází z Evropy! Letošní nálezy budou pravděpodobně dostatečným důvodem k přepsání učebnic…