Nová žiletka nebo prací prášek. Nahlédněte do inovačního centra
Dr. Sian Morris pracuje v londýnském výzkumném a inovačním centru společnosti Procter & Gamble, kde se společně s dalšími vědci podílí na vývoji efektivnějších pracích prášků na odstranění skvrn nebo zkoumá, jak mužům a ženám poskytnout žiletky a holicí strojky pro holení bez podráždění. Zajímá vás, co předchází tomu, než se kosmetika nebo drogerie ocitne…
Bidenův boj za ekologii: Prezident chce sestavit státní vozový park převážně z elektromobilů
Po značně kontroverzních rozhodnutích v oblasti sportu či armády přichází čerstvě zvolený americký prezident Joe Biden s dalším překvapivým prohlášením. Rád by významnou část automobilů z federálního vozového parku nahradil elektromobily… Podle amerických médií má jít o více než 645 tisíc aut, konkrétně 254 tisíc civilních, 173 tisíc vojenských a 225 poštovních. Ačkoliv hlava státu…
Zadržování vody v přírodě: Jak můžete pomoci i vy?
Dlouhodobé sucho a změny v české krajině mají za následek citelný úbytek vody. V ČR se problém sucha v přírodě intenzivně řeší od roku 2014 pomocí několika stovek projektů, do kterých se kromě Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) zapojují i majitelé pozemků a zemědělci. Jak můžete přírodě pomoci vy? Foto: Alex Simpson, Unsplash Voda…
Nejlepší výběr článků každý den!
Cyklón Nargis: Nejničivější v...
Albert Kligman: Zvrhlé...
Posvátná řeka Ganga: Očistná koupel...
Narodil se malý hrabáč
Stojí za úspěchem Asyřanů i...
Obávaný netopýr: Zvíře (z) temnoty?
Katastrofa klepe na dveře
Scénář jako z katastrofického filmu? I to může hrozit, pokud budou ledovce v Antarktidě tát stejně rychle, jako je tomu nyní. Němečtí vědci z Institutu pro výzkum změny klimatu v Postupimi ve spolupráci s Univerzitou v Postupimi a newyorskou Kolumbijskou univerzitou na simulaci ukázali, že například New York, Londýn, Hamburk či Tokyo mohou v budoucnu…
Čeští vědci varují: Kanál Dunaj-Odra-Labe je projektem plným rizik
Dva rektoři, dvanáct děkanů (včetně děkanů všech Přírodovědeckých fakult), devět ředitelů ústavů Akademie věd, a desítky dalších vedoucích akademiků a odborníků napříč institucemi, společnostmi a odbornostmi podepsalo prohlášení, ve kterém varují před projektem vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Podle nich je případná výstavba kanálu jen hazardem s krajinou a rozhazováním peněz. Česká vláda se tento týden usnesla,…
Toyota vyvinula vodíkové napájecí vozidlo
Japonská automobilka Toyota spolu se společností Denyo vyvinuly vodíkové vozidlo, které slouží jako zdroj elektrické energie v případě výpadku dodávek ze sítě nebo na neelektrifikovaných místech. Vodíkové palivové články v autě umožní dodávat nepřetržitě elektřinu po dobu až 72 hodin. Obě firmy nyní zahájily ověřovací zkoušky s cílem dovést vozidlo do komerční podoby. Napájecí vodíkové…
Znečištěná voda v oceánech rozpouští žraloky zaživa
Vědecký tým z University of Cagliari nedávno odhalit další smutný důsledek působení člověka na citlivý oceánský ekosystém, když podrobněji prozkoumal ulovenou máčku černoústou (Galeus melastomus) s výrazným poškozením zubů a kůže. Odborníci totiž zjistili, že jde o důsledek života v kontaminované vodě. Ať už okyselování oceánů souviselo s klimatickými změnami, chemickým znečištěním, případně kombinací obojího,…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Prezident Johnson: Zval si drsňák z...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...
Létající světec Josef Kopertinský:...
Měsíc má vrásky! Proč souputník...
Slavný příběh fotky: Mrtví...
Mechanické ploty nebo elektřina?
Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně táhnou z nádrže Lipno do horní Vltavy a vytlačují zde původní pstruhy, kteří jsou důležití pro rozmnožování kriticky ohrožené perlorodky říční. Jak zabránit nežádoucí migraci ryb a pomoct tak záchraně vzácné perlorodky, zjišťovali hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR ve spolupráci s kolegy z dalších institucí. Během…
Jaká teplota vzduchu je pro stromy kritická?
U stromů v tropických lesích je charakteristické, že při oteplování mohou vázat značné množství oxidu uhličitého, teplota ale nesmí překročit hranici 32 stupňů Celsia, jak naznačil nejnovější výzkum. Kondice stromu je rovněž důležitým faktorem, jenž má vliv na ukládání či uvolňování uhlíku. Mezinárodní výzkumný tým ve spolupráci s českými vědci se zaměřil na dlouhodobé měření několika tisícovek…
Spíše než změna klimatu ohrožuje motýly způsob hospodaření s krajinou
Co se stane s motýly, když se oteplí planeta? Jaký vliv má globální změna klimatu na jejich výskyt? Dokáží se přizpůsobit? Českobudějovičtí entomologové z Biologického centra AV ČR hledali odpověď v matematických modelech a v databázích, které shromažďují údaje o výskytu motýlů v Evropě a severní Americe již od 18. století. Předpověď vědců vyznívá příznivě,…