V ČR žije přes milion diabetiků
Diabetes mellitus neboli cukrovka – nemoc, již nelze vidět a která nebolí. V České republice jí trpí více než 800 tisíc lidí, dalších 250 tisíc o svém onemocnění neví. Počty diabetiků každoročně dramaticky rostou, a to nejen u nás, ale i ve světě. Cukrovka nebolí, a proto ji lze snadno podcenit. Právě prevence a…
Komu hrozí rakovina kůže?
Rakovina kůže patří k vůbec nejčastějším nádorovým onemocněním, také z důvodu, že lidská kůže funguje jako ochrana těla před prakticky všemi škodlivými vlivy okolí. Nová studie předkládá informace o tom, kdo je jí nejvíce ohrožen. V tomto případě by se na pozoru měli mít především muži, lékaři totiž zjistili, že větší pravděpodobnost rakoviny kůže…
Kvůli HPV se umírá zbytečně
Každých 20 hodin zemře na rakovinu děložního čípku v České republice jedna žena. Podle odborníků by se přitom tato čísla mohla stát minulostí – s pomocí očkování. Proti lidskému papilomaviru (HPV), který rakovinu způsobuje, se však v tuzemsku neočkuje dostatek dětí. Přestože vakcína je již řadu let hrazená ze zdravotního pojištění, proočkovanost se pohybuje…
Nejlepší výběr článků každý den!
Jak fungují jednotlivé hemisféry...
Sturmgewehr 44: To nejlepší ze...
Tajemství zemských znaků:...
Největší loupež v dějinách České...
V liberecké zoo se narodil...
Průmyslová revoluce: Nápad na...
Hemofilici jsou při pandemii pod tlakem
Stres a psychické vyčerpání zažívá při pandemii kdekdo. Když však navíc trpí nevyléčitelnou nemocí, jako je hemofilie, může stres násobit pocity ohrožení života. Nebezpečná kombinace nemoci a vypětí se týká až 20 % pacientů s hemofilií. Informace vyplývají z průzkumu realizovaného Českým svazem hemofiliků a sdružením Hemojunior ve spolupráci s psychologem. Největší tlak na…
Nová technologie v léčbě Parkinsonovy nemoci
Světový den Parkinsonovy nemoci si každoročně připomínáme 11. dubna. Jedná se o druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění a v Česku jím trpí podle některých odhadů 25-50 tisíc lidí, po celém světě pak více než 6 milionů. K významnému posunu léčby této nemoci nyní dochází díky hluboké mozkové stimulaci, tzv. DBS (deep brain stimulation), s využitím technologie…
Podaří se ji ve světě zcela vymýtit?
Dětská přenosná obrna je jednou z nemocí, které měly ještě v minulém století stovky tisíc obětí po celém světě. Odhaduje se, že se dodnes potýká s následky této nemoci asi 20 milionů lidí. Obrat k lepšímu nastal v roce 1961 v tehdejším Československu, které se díky očkovacímu programu stalo první zemí na světě, kde…
Dostupné PCR testování se samoodběrem ze slin
Pro firmy aktuálně platí povinnost testování zaměstnanců na infekci virem SARS-CoV-2. Česká laboratoř CorLab vyvinula vlastní sadu pro komfortní a hygienický odběr vzorku slin bez nutnosti odborné asistence. Jednotlivé komponenty jsou opatřeny identifikačními kódy s přímou vazbou do informačního systému. CorLab tak poskytuje firmám komplex služeb včetně PCR testů zaměřený na potřeby řízení covidového…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
10 tajemství diktátora Stalina
Tragický osud lodi Arandora Star:...
Zlomili druidové v Irsku zlou...
Ženy a jejich role v pravěké...
Nejkrásnější stanice metra:...
Dlaždice Toynbee v Americe: Slibují...
Nově vyvinutá protilátka zabírá na všechny hlavní mutace koronaviru, ověřili čeští vědci
Mezinárodní tým vědců vyvinul dvojitou protilátku, která velmi účinně chrání před koronavirem SARS-CoV-2. České výzkumné laboratoře z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) a Českého centra pro fenogenomiku v centru BIOCEV nyní v preklinické studii na myších potvrdily, že nově vyvinutá protilátka funguje na všechny tři dosud známé dominantní mutace viru…
Startuje Maraton s roztroušenou sklerózou
Jógu, pilates nebo chůzi po venku – to vše si vyzkouší účastníci letošního 24hodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Jubilejní 10. ročník startuje v pátek 19. března v 17 hodin a potrvá až do soboty. Kvůli koronavirové pandemii bude cvičení oproti minulým letům nekontaktní. Zájemci se mohou zapojit napříč Českou republikou, s pohybem jim pomůže…
Postradatelný, ale přesto důležitý orgán
Slezina je důležitý a často opomíjený orgán, který hraje v našem organismu významnou roli. V orgánu o velikosti lidské pěsti dozrávají bílé krvinky, klíčová složka našeho imunitního systému, jsou zde likvidovány poškozené buňky včetně nefunkčních krevních elementů, zároveň slezina funguje jako rezervní zdroj krve pro případ zvýšené potřeby při zátěži či krvácení. Podílí se také…