Podílí se tabák na vzniku deprese a schizofrenie?
Že má kouření vliv na vzniku rakoviny již potvrdilo mnoho klinických studií. Nově se ale vědci z univerzity v Bristolu zaměřili na jeho propojení se vznikem depresí a schizofrenie. Odborníci tvrdí, že kouření je typické pro pacienty trpící některou z psychických nemocí, především depresí. Dosud ale neuměli přesně popsat, zda je první kouření a pak až nemoc, nebo…
Jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho konání?
Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se rozhodli zjistit, do jaké míry působí umělecká díla či mediální obrazy na mozek a lidskou mysl. Napomohlo jim k tomu zobrazování mozku magnetickou rezonancí. Poznatky výzkumu by měly posloužit k lepšímu pochopení duševních poruch a ke zlepšení jejich diagnostiky. „Cílem naší činnosti je teoretický a experimentální výzkum neurálních…
Jak chytré telefony mění lidské mozky…
Tlačítkové telefony sice ještě nepatří na smetiště dějin, avšak jejich dotykoví sourozenci je již celkem slušně válcují. Dotykové displeje mění zvyky, jemnou motoriku, ale ukazuje se, že na člověka mají i zásadnější vliv. Zvyknout si na dotykový displej chvíli trvá, někteří lidé jej vydrží proklínat i měsíce. Inu, ne každý má šikovné prsty. Aby se…
Nejlepší výběr článků každý den!
Jaká auta měla nejhorší výsledky...
Největší diktátor světa na Letné...
Kam nejdál ve vesmíru doletěla...
Rozvášnění obyvatelé města sežrali...
Nadívaní kapouni, pečení vrabci i...
Přínos, nebo pohroma? Husity ve...
Homosexuální gen? Neexistuje, tvrdí vědci
Možná už jste někdy zaslechli pojem „homosexuální gen“, který vycházel z jedné jediné britské studie realizované na nepočetném vzorku testovaných již v roce 1993. Nejnovější studie mezinárodního týmu v čele s Benjaminem Nealeem z Broad Institute of Harvard a MIT však nyní vyvrátila, že by nějaký takový gen existoval. Tím pochopitelně nevyvrací spojitost mezi homosexualitou…
Jak daleko je od workoholismu k alkoholismu?
Když se o někom řekne, že je workoholik, obvykle se tím v nadsázce vyjadřuje jeho pracovitost. Jenže závislost na práci, neboli workoholismus, je do značné míry nebezpečnou záležitostí. A se skutečnou pracovitostí toho příliš společného nemá. Lidé, kteří propadli závislosti na práci, nebývají dobrými pracovníky. Svému okolí obvykle vnucují představu, že pracovat šestnáct hodin denně…
Myš ve vodě: Je tento kontroverzní test spolehlivý?
Biologické vlastnosti a chování myší jsou hlavními důvody, proč jsou tito hlodavci s takovou oblibou využíváni k různým vědeckým pokusům, přičemž některé bychom mohli označit přinejmenším za kontroverzní. Jak je to například s házením myší do vody? Skutečně to napomáhá výzkumu deprese? V některých případech jde o natolik kontroverzní přístupy, že se je zdráhají podporovat…
Vědci se chystají mezi indiány. Budou zkoumat vliv jejich tradičního prostředí na náladu
Vědce z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a jejich zahraniční kolegy čeká v roce 2020 dobrodružná výprava mezi amazonské indiány. Tzv. expedice Neuron si klade za cíl prozkoumat vliv tradičního indiánského prostředí na náladu člověka. Nejzajímavější na celé expedici je, že bude probíhat plně ve spolupráci s indiány, kteří k ní již nyní dali svolení….
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Děsivé Pompeje: Ožívají tu duchové...
Nemilosrdný Vilém Dobyvatel:...
Mikrospánek a Jaguar: Když systémy...
Air Force One: Neuvěřitelné...
Tyfová Mary: Chodící výrobna tyfu...
Změňte barvu očí, kdy se vám zachce
Se sociálními sítěmi opatrně! U mladých prohlubují deprese…
O tom kolik času tráví dnešní mládež na sociálních sítích se asi nemusíme dlouze rozepisovat. Tento stav pochopitelně neunikl ani vědcům, kteří dlouhodobě zkoumají různé vlivy takového trendu na člověka. Před čtyřmi lety se na tuto problematiku zaměřili kanadští vědci z University of Montreal, když provedli výzkum na 3 826 teenagerech ze sedmých tříd základních…
Dvě hodiny týdně v přírodě jsou klíčem ke zdraví
Nezáleží na tom, kolik je vám let, jaké máte zaměstnání a do jaké sociální skupiny patříte. Podle nové rozsáhlé studie Exeterské university stačí strávit 120 minut týdně v lese, parku, na poli nebo pláži, aby člověk vykazoval výrazně lepší zdravotní stav a pocit psychické pohody. Podle studie, které se zúčastnilo téměř 20 000 respondentů žijících…
Experiment se ztracenou peněženkou prověřil poctivost národů
Nová mezinárodní studie si dala za cíl otestovat, jak jsou na tom s poctivostí příslušníci jednotlivých národů. Posloužila k tomu pohozená peněženka s větší či menší sumou peněz. A Češi, možná překvapivě, neskončili vůbec špatně. Masový sociální experiment zahrnoval 17 303 peněženek „poztrácených“ po bankách, divadlech, muzeích i policejních stanicích 355 měst 40 zemí světa….