Pohádková sešlost: Američané odhalili pravěké setkání mamuta, lenochoda a lidského dítěte
Američtí vědci odhalili v národním parku White Sands stopy připomínající scénu jako vystřiženou z populárního animovaného filmu Doba ledová. Jedná se o drobnou pravěkou kapitolu v podobě setkání mamuta, lenochoda a lidského batolete… Podle zjištěných informací je to asi deset tisíc let, co se jistý mladý muž ploužil zabléceným břehem jezera Otero v Novém Mexiku,…
Byl megalodon skutečně mega?
Obří megalodon (Carcharocles megalodon) je živočich, který svou velikostí fascinuje lidskou populaci dodnes, nynější studie uveřejněná v prestižním odborném magazínu Scientific Reports jeho rozměry definovala poněkud přesněji. Za pomoci nejmodernější technologie se britskému týmu vědců podařilo vypočítat, že průměrná velikost prehistorického žraloka, žijícího před 23 až 3 miliony let, byla cca 16 metrů, přičemž samotná…
Dinosaurus do kapsy
Zřejmě jakéhosi praotce dinosaurů včetně ptakoještěrů žijícího před více než 237 miliony let objevil tým vědců z USA a Madagaskaru, ještěr údajně obýval záplavové oblasti nacházející se v místech dnešního ostrova. Ze zkameněliny dokázali odborníci vyčíst, že se dinosaurus nesoucí pojmenování Kongonaphon kely, vzhledem k velikosti (měřil jen zhruba 40 centimetrů), živil převážně hmyzem. Živočich…
Nejlepší výběr článků každý den!
Juditin i Karlův most: Několik let...
Dávné Amazonky: Pravěké ženy...
Ostré jako břitva: Žhavé kouzlo...
Arcosanti: Vyhaslé město...
Příběh královské koruny: Byl...
Vodka Atomik: Neobyčejná příchuť...
Žil na Madagaskaru
Ostrov Madagaskar vydal paleontologům fosilii zvláštního prehistorického savce z dob dinosaurů, který byl velký zhruba jako dnešní kočka a jenž nese skutečně unikátní pojmenování. Nalezené zvíře získalo jméno Adalatherium hui, přičemž adalatherium by se volně dalo přeložit jako „šílený tvor“. Druhá část pojmenování je odkazem na vědce Jao-ming Chua, jenž na objevu pracoval. „Jeho unikátní…
Kdo žil v Antarktidě před 40 miliony let?
Uznávaný odborný časopis Scientific Reports v nedávné době přinesl informaci o zkamenělinách nalezených v Antarktidě. Objevy totiž dokládají na tomto nehostinném místě přítomnost žab. Odborníci nalezli fosilie obojživelníků na ostrově Seymour, jenž se nachází poblíž nejjižnější části Jižní Ameriky. Z pozůstatků je patrné, že žabky byly velké zhruba 5 centimetrů a existuje určitá podobnost s…
Předci člověka zřejmě chodili po dvou dříve, než se dosud předpokládalo
Dosud paleoantropologické nálezy naznačovaly, že zásadní zlom v linii vývoje člověka, totiž pohyb po zadních končetinách, nastal zhruba před šesti miliony lety. Nové nálezy však naznačují, že bipedie byla předky lidoopů využívána ještě mnohem dříve. Západně od Mnichova v obci Kaufbeuren paleoantropologové učinili netušený a v mnohém převratný nález. V jílu se zde skrývaly kostry…
Lidská bipedie aneb jak se postavit na vlastní nohy
Žila kdysi dávno v Africe přemýšlivá opice. Většinu času trávila v korunách stromů, a když slezla na zem, pohybovala se jako většina jiných živočichů po čtyřech. To jí však poněkud vadilo. V džungli a v savaně plné predátorů neměla totiž dobrý pocit. Občas se proto postavila na zadní, aby se rozhlédla, zdali odněkud nepřichází nebezpečí….
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Praha poprvé přestěhovala kapli o...
Zdravější pivo? Vědci poprvé...
Zážitek z říše snů: Heliskiing v...
Soudní procesy, které otřásly...
Po stopách ztraceného království....
Jak se v Oregonu chtěli zbavit...
Tučňák velký jako člověk
Dle nedávno zveřejněného výzkumu žil v období paleocénu na Novém Zélandu druh tučňáka, který dosahoval výšky více než 1,6 metru a váhy přes 80 kilogramů. Jedná se zřejmě o největšího zástupce těchto nelétavých ptáků v historii. Vědci velikost odvodili podle nalezených zkamenělých kostí nohou, ty našli severně od města Christchurch. Co jim umožnilo dosahovat daných…
Pozůstatky největšího papouška nalezli na Novém Zélandu
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní…
Tyrannosaurus Scotty: Rekordman z Kanady
Přestože byl nalezen již v roce 1991, potvrdila se jeho rekordní velikost teprve nedávno. Řeč je o Tyrannosauru rexovi zvanému Scotty podle lahve skotské whisky, kterou šťastní nálezci svůj úspěch tehdy před lety zapili. Třináctimetrový a téměř devítitunový dinosaurus byl nalezen na území dnešní kanadské provincie Saskatchewan před necelými třiceti lety. Přesto byla jeho rekordní…