Pompeje „otevřely“ bistro
Archeologické práce po celém světě neustávají ani v době pandemie, díky čemuž byly v závěru roku 2020 v Pompejích odhaleny fragmenty jakéhosi bistra, určeného běžnému lidu. Thermopolium, jak se antické rychlé občerstvení ve své době nazývalo, je poměrně zachovalé, obzvláště na to, nebo možná díky tomu, že antický přístav nedaleko Neapole, kde se nachází, zničil…
Hřeb z Kristova kříže
Krátce před Vánoci nalezli archeologové v milevském klášteře ukrytou schránku. Jaké bylo jejich překvapení, když v ní objevili odseknutou část hřebu, jenž s největší pravděpodobností pochází přímo z kříže Ježíše Krista? Takzvaný Pravý kříž byl kříž, na němž nalezl smrt Ježíš Kristus, a jedná se o jednu z nejvzácnějších relikvií křesťanského světa. Přibližně 6 centimetrů…
Pohádková sešlost: Američané odhalili pravěké setkání mamuta, lenochoda a lidského dítěte
Američtí vědci odhalili v národním parku White Sands stopy připomínající scénu jako vystřiženou z populárního animovaného filmu Doba ledová. Jedná se o drobnou pravěkou kapitolu v podobě setkání mamuta, lenochoda a lidského batolete… Podle zjištěných informací je to asi deset tisíc let, co se jistý mladý muž ploužil zabléceným břehem jezera Otero v Novém Mexiku,…
Nejlepší výběr článků každý den!
Porazit nacisty pomohla mafie!...
Pro DNA do knihovny
Existenci slavného impéria uzavřel...
Historie fastfoodů: V Číně měly...
Tajemství izolepy: Proč funguje...
V-3: Superdělo s hlavní dlouhou...
Objevili obří kočku
Kočku skutečně úctyhodných rozměrů se podařilo objevit archeologům v Peru, nejedná se však o pozůstatky skutečného zvířete, nýbrž jde o geoglyf. Slavná jihoperuánská planina Nazca vydala po čase další tajemství. Po kosatce, kolibříku či opici se badatelům zela náhodou při úpravě jedné z tamních stezek povedlo odhalit obrazec kočky, jeho stáří se nyní odhaduje na…
Čeští archeologové si připsali další úspěch
Archeologická skupina ze společnosti Archaia nalezla při průzkumu zadního traktu domu v Orlí ulici v Brně pozůstatky topeniště pece z 15. století, kamenné pece a vápenné jámy ze 13. století. Známky osídlení tohoto místa pocházejí již z 12. století. Výzkum probíhal na tzv. Římském náměstí, což je neoficiální název rozšířené části Františkánské ulice, která vytváří…
V Mexiku byla objevena dosud nejstarší a největší mayská stavba
Pomocí metody dálkového průzkumu učinili badatelé v mexickém státě Tabasco u guatemalských hranic unikátní objev. Nalezli dosud největší stavbu, kterou vytvořila legendární mayská civilizace. Archeologové z Arizonské univerzity objevili strukturu, která svými rozměry překonává i Chufuovu pyramidu v Gíze. Stavba, postavena mezi lety 1000 až 800 př. n l., měřila na šířku 400 metrů a…
Mamuti v Mexiku
Ke zcela nečekanému objevu došlo při stavbě nového letiště 50 kilometrů severovýchodně od hlavního města Mexika, archeologům se podařilo odhalit pozůstatky desítky mamutů. Pokud se tak někdy do Mexika vypravíte, nejspíš budete mít možnost exempláře spatřit vystavené v budoucím letištním terminálu. „Našli jsme více než 60 mamutů. Téměř všichni patří k druhu stepních mamutů,“ řekl Francisco Sánchez…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Pohřeb britské panovnice Viktorie:...
Ďábelská věznice v Gloucesteru....
Zvířata s neuvěřitelným pohledem!
Sir Joshua Reynolds: Portrét Lady...
Jak jedí u sousedů?
Nejčastější mýty o zubech
Nalezena dosud nejstarší jeskynní kresba na našem území
Badatelé z Palackého univerzity v Olomouci nalezli v Moravském krasu dosud nejstarší kresbu na území České republiky. Černé čáry na kameni, který zřejmě sloužil jako kultovní místo, jsou staré 7 000 let. Dosavadní rekord stáří jeskynní malby, který pocházel rovněž z Kateřinské jeskyně v Moravském krasu, byl překonán o 800 let. Archeologové společně s jadernými…
Výzkumníci odkryli pohřebiště i osídlení
Archeologický výzkum probíhající od 16. ledna 2020 v obci Zbečno poblíž hradu Křivoklát konečně přinesl kýžené ovoce. Odborníkům se podařilo odkrýt nejen pohřebiště z dob Přemyslovců, ale nalezli dokonce také fragmenty pravěkého osídlení. Zbečno obecně patří k plodným místům, co se archeologických vykopávek týče, je to logické, jde o jedno z nejstarších sídel na Křivoklátsku,…
Hlava Kelta míří do Olomouce
Jeden z nejvzácnějších předmětů archeologické sbírky Národního muzea nyní opouští depozitář a po dobu necelých dvou týdnů bude vystaven ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Výstava s názvem Keltská kamenná hlava ze Mšeckých Žehrovic se návštěvníkům poprvé otevře 11. února letošního roku. Tato archeologická výstava se kromě prezentace hlavy Kelta zaměřuje na Kelty jako takové, a…