Domů     Ostatní
Negativní dopady světelného znečištění na lidské zdraví

Před objevem elektřiny trávili lidé noci ve tmě a potřebné činnosti vykonávali maximálně za svitu měsíce, ohně a později petrolejových lamp. Dnes je asi 80 % světové populace vystaveno večer vysoké úrovni umělé světelné záře.

Podle vědců může mít toto nadměrné světelné znečištění negativní vliv na lidské zdraví, od špatného spánku po rakovinu prsu, mrtvici a další nemoci..

Světelné znečištění je globální fenomén, který se objevil v posledních několika desetiletích. Rozumí se jím nepřímé působení zdrojů umělého světla díky odrazům a rozptylu světla v atmosféře. Obecně označuje všechny negativní jevy, které s sebou přináší umělé osvětlení.

Rušivé světlo pochází například ze světelných reklam, nasvícených památek a architektury, ale také nevhodně instalovaných pouličních lamp, protože správně by lampa měla svítit jen pod sebe a nikoli nad horizont.

Jako světelný smog je označováno rušivé osvětlení nočního nebe, se kterým se potýkají především rozsáhlejší městské aglomerace, jako například Ciudad de Mexico či Los Angeles, ale třeba i Praha. Tento jev má negativní dopad na volně žijící živočichy, zejména hmyz, ptáky a noční lovce, které dezorientuje.

Ovlivňuje ale i rostliny, které kvůli tomu reagují na příchod jara i o týden dříve. Parky trpící tímto neduhem se pomalu stávají mrtvými místy, noční biodiverzita je v ohrožení. Prosvětlená noční obloha je problémem také pro řadu astronomických pozorování.

Lidské zdraví v ohrožení

Světelné znečištění však představuje i významné zdravotní riziko pro člověka, protože narušuje jeho vnitřní biologické hodiny, tak zvaný cirkadiánní rytmus, což se negativně odráží na kvalitě jeho spánku.

V krátkém horizontu se to projevuje únavou, snížením pozornosti a výkonnosti, ale v delším horizontu může dojít až k rozvoji duševních chorob a dalších onemocnění. George Brainard, ředitel programu Light Research Program na Thomas Jefferson University ve Philadelphii, k tomu říká:

„Po většinu své evoluce byli lidé zvyklí na jasné dny, slabě osvětlené večery a tmavé noci, my jsme to nyní změnili.“.

Nadměrné osvětlení ložnice vede k fragmentovanějšímu spánku a kratší celkové době strávené spánkem. Podle závěrů studie čínských vědců z Lékařské univerzity v An-chuej, zveřejněné letos v červnu, mohou poruchy cirkadiánního rytmu zvýšit hladiny C-reaktivního proteinu, který značí zánět v těle.

Podle studie provedené odborníky z Lékařské fakulty Universiti Teknologi MARA v Malajsii může nadměrné vystavení světlu v noci zvyšovat riziko rozvoje rakoviny citlivé na hormony, tedy zejména rakoviny prsu, tlustého střeva a prostaty.

Jak zmírnit světelnou zátěž?

Snížení světelného znečištění se dá provést několika způsoby, například snížením jasu světel, snížením oslnění od světla a jeho intenzity, rekonstrukcí veřejného osvětlení či zrušením zbytečného osvětlení.

Součástí řešení je i vhodné nastavení systému veřejného osvětlení. Například v obci Jesenice u Prahy funguje od roku 2018 inteligentní osvětlení, které v nočních hodinách svítí pouze na 20 % a naplno se rozsvítí, jen když po ulici někdo jde.

Při procházení po chodníku se světla aktivují postupně v úsecích po šesti až sedmi lampách. Lampy také filtrují modré světlo, aby svítily žlutě.

Další zajímavou možností je regulace svícení v průběhu noci. U veřejného osvětlení se nabízí jeho mírné ztlumení, v případě dekorativního osvětlení je pak možné ho v pozdějších nočních hodinách vypnout úplně.

Lidé by měli rovněž uzpůsobit svícení v domácnostech, alespoň dvě hodiny před ulehnutím ke spánku se nevystavovat modrému světlu, ztlumit například i světlo v koupelně, nemít v ložnici zapnutou televizi ani jiné elektrické přístroje.

Dobrým řešením jsou zatemňovací závěsy, ty však brání přirozenému probouzení, když venku začne svítat, stejně jako masky na spaní.

Více se dočtete v časopise 21. století číslo 12/24, které vyšlo 14. listopadu.

Foto: Pixabay
Zdroje informací: National Geographic, Akademie věd ČR, University of California a další
Štítky:
Související články
Historie Ostatní 29.11.2024
Vědci z Chathamské univerzity v Pensylvánii objevili v Keni 1,5 milionu let staré stopy, které náležely dvěma různým homininům. Naznačují, že náš předchůdce, Homo erectus, zde žil společně s jiným druhem dvounohého lidoopa. Jedná se o první důkaz, že spolu skutečně mohli interagovat. Kevin Hatala, paleoantropolog z Chathamské univerzity v Pensylvánii, vedl tým odborníků, kteří […]
Medicína Ostatní 29.11.2024
K detekci a potenciální inhibici virových infekcí dosud vědcům chyběl účinný nástroj. To však nyní zřejmě změní tak zvaný DNA NanoGripper, nanorobotická ruka, která je schopna účinné zachycovat objekty v nanometrovém měřítku. Úspěšně testována byla na viru SARS-CoV-2, který vyvolává covid-19. Umí ho rozpoznat a do budoucna ho snad bude schopná i zastavit dříve, než […]
Ostatní 28.11.2024
Toyota předvedla koncepční model, který počítá s využitím vodíku, který se odpařuje z nádrže během jízdy. Dosud se odpařený vodík vypouštěl do atmosféry, aniž by se využil. Koncept firma předvedla během závěrečného závodu ENEOS Super Taikyu Series 2024, kterého se účastní s vozem GR Corolla H2 Concept, což je GR Corolla na kapalný vodík. V […]
Kvantové technologie zažívají boom. Spolu s ním také výrazně roste počet odborných publikací, které tuto technologii zkoumají. Od stostránkových článků přiznávajících, že algoritmy bude možné nasadit nejprve za 10 let, až po třístránkové zprávy oznamující zdařilou implementaci algoritmů, avšak s velmi omezenými výsledky. Jen málo odborných článků splňuje obojí, a tak je i pro řadu […]
Ostatní 27.11.2024
Psychologové se nás ve svých dotaznících ptají na to, co sami o sobě víme, a co jsme ochotni prozradit. Ptají se nás na to, zda jsme rádi v centru dění, zda máme rádi kolem sebe spoustu lidí nebo zda často překypujeme energií. A tak ani pro laika nebývá těžké uhodnout, že v tomto případě je zajímá míra […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz