Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že hydrogelové mikročástice podávané čmelákům a včelám ve vodě s cukrem vedly k o 30 % vyšší míře přežití u jedinců, kteří byli vystaveni smrtelným dávkám neonikotinoidů..
Kromě toho u nich byly pozorovány výrazně mírnější symptomy, a to i u jedinců, kteří byli vystaveni nižším dávkám, které by obvykle nebyly smrtelné, ale mohou způsobit značné potíže.
Neonikotinoidy jsou pesticidy, které poškozují nervový systém včel, což vede k jejich paralýze a následné smrti. Tyto pesticidy se používají k ochraně různých plodin před škůdci, především před mšicemi a larvami, které se živí kořeny rostlin.
Neonikotinoidy byly v Evropské unii zcela zakázány teprve loni, předchozí zákaz umožňoval jejich nouzové použití. Ve Spojeném království je jejich používání povoleno každý rok od roku 2021, ale současná vláda labouristů slíbila, že to ukončí. V mnoha státech USA jsou však tyto pesticidy stále běžně používány.
Vědci z Cornellovy univerzity v New Yorku hledali způsob, jak chránit včely před těmito látkami chránit. Výzkumníci zjistili, že hydrogelové mikročástice se fyzicky vážou na neonikotinoidy a po jejich vstřebání procházejí trávicím traktem včel, aniž by způsobily tak závažné poškození jako obvykle.
Včely, které jsou vystaveny neonikotinoidům, bývají natolik oslabené, že nejsou schopny mávat křídly. Badatelé pomocí vysokorychlostní kamery zjistili, že snížená frekvence mávání křídly po expozici pesticidům se díky léčbě výrazně zlepšila.
Pesticidy spolu s mikročásticemi jsou následně vyloučeny z těla včely. Toto antidotum má potenciál být selektivně použito i na jiné typy pesticidů.